دفاعیه دیروز زاکربرگ پر از دروغ بود، انگار او فکر می‌کند همه ما احمق هستیم!

0

پس از شهادت دیروز افشاگر فیسبوک، فرانسیس هاوگن، مارک زاکربرگ تصمیم گرفت تا سرانجام در مورد دیدگاه خود نسبت به رسوایی فزاینده این شرکت صحبت کند.

فرانسیس هاوگن
فرانسیس هاوگن

او در صفحه عمومی خود در فیسبوک یک متن طولانی ارسال کرد. او با این عبارت شروع کرد: «می‌خواستم یادداشتی را که برای همه در شرکت نوشتم با شما به اشتراک بگذارم.»

او ابتدا به طور مختصر به قطعی گسترده محصولات فیسبوک در روز دوشنبه پرداخت. نظرات وی در مورد این موضوع مختصر است و بیشتر محدود به عذرخواهی و تضمین‌هایی است که شرکت با تلاش افزون‌تر برای اطمینان از عدم تکرار آن می‌دهد.

قسمت اعظم این پست به شهادت هاوگن و بحث اصلی تحقیق از فیسبوک در مورد زیان‌آور بودن اینستاگرام برای کودکان و نوجوانان اختصاص دارد.

او دیدگاه کلی هاوگن درباره فعالیت‌های داخلی فیسبوک را نادیده می‌گیرد. او نوشته: «من مطمئنم که برای بسیاری از شما خواندن گزارش اخیر دشوار بود زیرا بازتاب‌دهنده حقیقت شرکتی که ما می‌شناسیم نبود. ما عمیقا به مسائلی مانند ایمنی، رفاه و سلامت روان اهمیت می‌دهیم.»

ما مطمئن نیستیم که زاکربرگ به کدام شرکت اشاره می‌کند. کارکنان فیسبوک سالهاست که زنگ خطر را برای فرهنگ شرکت به صدا درآورده‌اند.

بسیاری از جملات زاکربرگ تلاش می‌کنند شهادت هاوگن را از محور اصلی خود خارج کند. او با لحنی شاعرانه می‌خواهد، چیزهای مهم را به حاشیه ببرد.

هاوگن در طول شهادت خود بار‌ها به الگوریتم‌هایی که محتوای بخش‌های خبری فیسبوک و قابلیت کشف (اکسپلور) اینستاگرام را تنظیم می‌کنند، اشاره کرد.

زاکربرگ نظر خود را در مورد مدل تعاملات اجتماعی معنی‌دار (MSI) که فیسبوک چند سال است از آن استفاده می‌کند، اینگونه مطرح کرده که تغییر به مدل MSI ، ویدئو‌های ویروسی کمتری را در معرض دید کاربران قرار داده و در عوض محتوای بیشتری از دوستان و خانواده را جلوی چشم آنها قرار داده است.

اما این ادعا، نادرست است. MSI News Feed، به اعتراف خود فیسبوک، در برجسته کردن محتواهای تفرقه‌افکن بهترین بوده! این یعنی امنیت کمتر و بیشتر دیدن محتواهای افراطی و متعصبانه.

زاکربرگ در ادامه می‌گوید که فیسبوک با این مدل MSI روی آورده علیرغم اینکه می‌دانسته با وجود آن مردم کمتر در فیسبوک وقت می‌گذرانند. او می‌گوید تحقیقات نشان داده که این امر در جهت رفاه مردم است.

اما نتایج یک تحقیق داخلی فیسبوک نشان می‌دهد که زاکربرگ دروغ می‌گوید و این الگوریتم در جهت رفاه مردم کار نمی‌کند.

زاکربرگ چرا دروغ می‌گوید، وقتی می‌داند که توسط اسناد داخلی خود فیسبوک، دروغ‌هایش رو می‌شوند؟

شاید ناامیدکننده‌ترین چیز ادعای تعهد فیسبوک در باز و شفاف بودن است.

این هم به طور کامل نادرست است. در هر فرصت ممکن، فیسبوک داده‌ها و تحقیقات داخلی خود را مخفی و حفاظت کرده. اگر هاوگن قبل از ترک موقعیت خود، اسناد لازم را گردآوری نکرده بود، ما هرگز از تحقیقات فیسبوک در مورد سلامت روان نوجوانان چیزی نمی‌دانستیم.

زاکربرگ می‌نویسد: «اگر قرار است درباره تاثیرهای رسانه‌های اجتماعی بر جوانان گفتگوی آگاه‌بخشی داشته باشیم، مهم است که با یک تصویر کامل شروع کنیم.»

اگرچه زاکربرگ فکر می‌کند فیسبوک در حال حاضر تمام کار‌هایی را که باید انجام دهد تا این تصویر را ارائه دهد، انجام داده، اما می‌دانیم همین فیسبوک تا کمتر از یک ماه پیش، در حال تغذیه محققان ثالث با داده‌های بسیار ناقص بود. فیسبوک داده‌های تحقیقات داخلی خود را دستکاری می‌کند و بعد آن را در اختیار متخصصان قرار می‌دهد.

در طول پست خود، زاکربرگ تلاش می‌کند استدلال کند که خیلی غیرمنطقی است اگر تصور کنیم فیسبوک به صورتی که متهم شده، عمل کند. او می‌گوید که آخر فیس‌بوک از در اولویت قرار دادن نمایش محتوای مضر چه سودی می‌برد؟ و این از منظر اقتصادی بی‌معنی است.

اما صنعت دخانیات هم سال‌ها تحت این مدل فعالیت می‌کرد و میلیارد‌ها درآمد داشت.

بله! بی‌توجهی ژرف به زندگی انسان‌ها، بی‌معنی است!

منبع

 
آگهی متنی در «همه» صفحات
درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / اندولیفت صورت دکتر رفیعی / متخصص زنان / خرید انواع نهال بادام از برتر نهال / نهال بادام / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / قیمت سئو / آموزش ارز دیجیتال / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / سپتیک تانک/ تبلیغ در گوگل/ buy neuralink / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / خرید نهال گردو خوشه ای پربار / خرید نهال گردوی چندلر پیوندی / درمان دیسک کمر / نهال گردو / بیمه عمر پاسارگاد / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / اورولوژیست / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / خرید لایسنس نود 32 / مجتمع فنی ونک / دانلود سریال / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / دکتر زنان / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / رژیم آنلاین آردایت / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه همتا / سانتریفیوژ / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / بلیط هواپیما تهران / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.