فیلم ساترن ۳– خلاصه داستان، نقد و بررسی – Saturn 3 (1980)

0

سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : استنلی دانن
کارگردان : دانن
فیلمنامه‌نویس : مارتین ایمیس، برمبنای داستانی نوشته جان باری.
فیلمبردار : بیلی ویلیامز
آهنگساز(موسیقی متن) : المر برنستاین
هنرپیشگان : فارا فاست، کرک داگلاس، هاروی کایتل، داگلاس لمبرت و اد بیشاپ.
نوع فیلم : رنگی، ۸۶ دقیقه.

یک سفینه فضائی، که «بنسن» (کایتل) سرنشین آن است، به ایستگاه تحقیقاتی ساترن ۳، در تایتان، یکی از قمرهای زحل می‌پیوندد. او هنگام ورود با دانشمندی به نام «آدام» (داگلاس) و دستیار / محبوبه‌اش، «الکس» (فاست) آشنا می‌شود. آن دو روی سیستمی کار می‌کنند که امکان تهیه غذا برای میلیون‌ها انسان را فراهم می‌کند. «الکس» که در فضا به دنیا آمده، در مورد زمین که هرگز ندیده، کنجکاو است.

«بنسن» به آن دو می‌گوید که برنامه تحقیقی خارج از برنامه است و با ابراز و وسایلی که به همراه آورده، روبات غول‌آسائی به نام «هکتور» می‌سازد. «بنسن» به شدت به «الکس» علاقه‌مند شده، ولی «الکس» نسبت به او بی‌اعتناست. «بنسن» به گفته‌ای «هکتور» را برنامه‌ریزی کرده که از دستورات مغزی او پیروی می‌کند. بدین ترتیب «هکتور» نیز دل‌باخته «الکس» می‌شود. به‌زودی با جدی شدن تهدیدهای «هکتور»، «بنسن» موافقت می‌کند تا او را از کار بیندازد. «بنسن» به «الکس» اصرار می‌کند که با او به زمین برگردد. درحالی که «هکتور» که دوباره به کار افتاده، سر می‌رسد و «بنسن» را می‌کشد. «آدام» و «الکس» در مقابلش مقاومت می‌کنند و در نهایت «آدام» با قربانی کردن خود موفق به نابودی «هکتور» می‌شود. حالا، «الکس» آزاد است تا برای نخستین بار زمین را از نزدیک ببیند.

فیلم افسانه – علمی کم رمقی که ابتدا قرار بود باریِ طراح صحنه که قصه را نیز او نوشته، آن را کارگردانی کند، اما پس از دو هفته به دلیل توافق نداشتن. با تهیه کننده‌ها کار را رها کرد. داگلاس در نقش خود سرزنده می‌نماید ولی گفت‌وگوها را بسیار بد ادا می‌کند. بهترین صحنه فیلم، احیای روبات است.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.