فیلم آتلانتیک سیتی – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Atlantic City (1980)

0

سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : کانادا و فرانسه
محصول : دنی هرو
کارگردان : لوئی مال
فیلمنامه‌نویس : جان گوآر
فیلمبردار : ریچارد سیوپکا
آهنگساز(موسیقی متن) : میشل لوگران
هنرپیشگان : برت لنکستر سوزان ساراندون، کیت رید، میشل پیکولی، هالیس مک‌لارن، رابرت جوی، آل واکسمن و هاروی اتکین.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۵ دقیقه.

«سالی» (ساراندون) که در یکی از قمارخانه‌های آتلانتیک سیتی مشغول کار است، از حضور دوباره شوهر هیپی‌اش، «دیو» (جوی) – که قبل‌تر با خواهر او، «کریسی» (مک‌لارن)، فرار کرده بود – ناراحت است. «دیو» که مقداری کوکائین از فیلادلفیا قاچاق کرده، اصرار دارد که هم «کریسیِ» اکنون باردار و هم جنس‌ها را در خانه «سالی» بگذارد.

«سالی» بدون آنکه خود بداند، مورد توجه «لو» (لنکستر)، خلافکار ظاهراً کهنه کار، قرار می‌گیرد که حالا به دلیل قانونی شدن قمار در آتلانتیک سیتی، وضعیت معاشش چندان تعریفی ندارد. «دیو» با گول زدن «لو» و گفتن اینکه وزنه مهمی در دنیای تبهکاری است، او را برای فروش کوکائین به کار می‌گیرد. «لو» نیز شادمان از اینکه «دیو» اسم او را در لاس وگاس شنیده، کارش را شروع می‌کند.

در اینجا دو آدم‌کش که از فیلادلفیا به دنبال جنس آمده‌اند، «دیو» را می‌کشند. «سالی» که تحت تأثیر از خودگذشتی و ملاحظه‌کاری «لو» در ترتیب دادن مراسم خاک‌سپاری «دیو» قرار گرفته، شبی را با او می‌گذراند. اما وقتی به خاطر رابطه‌اش با «دیو» از کازینو اخراج می‌شود، تازه از ماجرای کوکائین‌ها با خبر می‌شود…

شاهکاری درخشان در قالب فیلم نو آر که تغییرات زمانه را به تلخ‌ترین شکل ممکن نمایش می‌دهد. لنکستر (در یکی از بهترین نقش‌های سینمائی‌اش)، خلافکار بازنشسته‌ای که روزگاری در حرفه خود آقائی کرده است، چنان مفتون ساراندون در اوج طراوت می‌شود که حتی ابتدائی‌ترین «قواعد بازی» کارش را نیز فراموش می‌کند در پایان، هنگامی که متوجه می‌شود محبوبه فرار کرده است، با آن نگاه درخشان و پرمعنایش به تخت‌خواب خالی، متوجه می‌شود که دیگر ماجراجوئی و عاشقی کار او نیست. یکی از بهترین فیلم‌های کارنامه پرفراز و نشیب مال. نام کامل فیلم آتلانتیک سیتی آمریکا.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.