فیلم زندانی دیوانه‌شده – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Stir Crazy (1980)

0

سال تولید : ۱۹۸۰
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : کلمبیا
کارگردان : سیدنی پواتیه
فیلمنامه‌نویس : بروس جی فریدمن
فیلمبردار : فرد شولر.
آهنگساز(موسیقی متن) : تام اسکات
هنرپیشگان : جین وایلدر، ریچارد پرایر، جرج استنفورد براون، جوبت ویلیامز، میگل آنخل سوآرز، کریگ ت. نلسن، باری کوربین، ارلاند وان لیت دِ یوده، جاناتان بانکس، جوزف ماسنگیل و چارلز ولدون.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۱ دقیقه.

نیویورک. «اسکیپ داناهیو» (وایلدر)، نمایش‌نامه‌نویس جویای نام که به‌عنوان کارآگاه در یک فروشگاه مشغول کار است و بازیگر سیاه‌پوست جویای نام، «هاری مونرو» (پرایر) که پیشخدمت است، شغل‌شان را از دست می‌دهند. «هاری» پیشنهاد می‌کند به‌دنبال شانس خود به کالیفرنیا بروند. آن دو بین راه، در شهر کوچک گلن‌بورو توقف می‌کنند و برای یک بانک، به کار رقص و آواز تبلیغاتی مشغول می‌شوند. اما دو مرد با دزدیدن لباس‌های آنان و سرقت بانک، باعث دستگیری این دو و محکوم شدن‌شان به صد و بیست و پنج سال حبس می‌شوند.

«اسکیپ» و «هاری» به زندان ایالتی می‌روند و در آنجا با «جک گراهام» (بانکس)، «روی شولت براند» (استنفورد براون)، «گراسبرگر» (وان لیت دِ یوده) و «خسوس رامیرز» (سوآرز) هم‌بند می‌شوند. وقتی رئیس زندان، «والتر بیتی» (کوربین) به‌عنوان تنبیه، «اسکیپ» را روی یک گاو مکانیکی می‌گذارد، «اسکیپ» ثابت می‌کند که یک کابوی مادرزاد است و «بیتی» می‌خواهد که او را وارد رقابت مسابقات رودئو میان زندان‌ها کند، اما «خسوس» و ترغیب می‌کند که تیم خودشان را تشکیل دهند («هاری»، «روری»، «خسوس» و «گراسبرگر»).

سپس گروه نقشه فرار را در طی مسابقات می‌کشند که در جریان آن، «اسکیپ» مسابقه را به حریفش، «سزار جرانیمو» (ماسنگیل) واگذار و او را ترغیب می‌کند تا پول جایزه را پیش از اینکه دست زندانبانان به آن برسد، میان جمعیت زندانی‌ها پرتاب کند. در طول فرار، «اسکیپ» و «هاری» می‌فهمند که دزدان واقعی بانک دستگیر شده‌اند…

ترکیبی دل‌پذیر از ژانرهای نو آر و کمدی‌که ویژگی اخیر را مدیون بازی درخشان دو بازیگر اصلی فیلم، وایلدر و پرایر است. فیلم‌نامه ضعف‌های روایتی فراوانی دارد، با این حال کارگردانی پواتیه به‌خصوص در اجرای صحنه‌های کمیک و شوخی‌های کلامی، فیلم را به اثری موفق در گیشه تبدیل می‌کند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.