سرقت جزوه‌هایی که همکلاسی‌تان با مشقت می‌نویسد، با کمک فناوری و لایو تکست اپل! ویدئویی که در تیک تاک و توییتر به شدت محبوب شده!

1

دوران دانشجویی را به یاد می‌آورید؟ برخی از همکلاسی‌ها کلا جزوه نمی‌نوشتند و بعد جزوه‌های همکلاسی‌های با دقت و منظم و خوش خط را قرض می‌گرفتند و کپی می‌کردند و چه بسا نمره‌شان از همان همکلاسی جزوه‌نویس بهتر هم می‌شد.

البته سناریوها متنوع بود:

-برخی‌ها جزوه نمی‌دادند.

-برخی اوقات کسی که جزوه گرفته بود بعدا متعرض می‌شد که جزوه‌نویس یک نکته کلیدی را جا انداخته و از همان سؤال آمده.

-گاهی هم جزوه گرفتن بهانه‌هایی برای آشنایی بود!

بگذریم. دیگر ظاهرا دوره و زمانه آنگونه جزوه نوشتن‌ها و آنگونه خواهش‌های برای امانت گرفتن جزوه به سر آمده و دست‌کم در برخی کشورها دانشجوها لپ تاپ سر کلاس می‌برند و جزوه‌شان را همان زمان تایپ می‌کنند. همین مسئله باعث شد که چند وقت پیش فکر بکری به ذهن یک دانشجوی باهوش برسد.

چرا سر کلاس‌ها این همه یادداشت برداریم، وقتی می‌توانیم عکس بگیریم؟

داستان چیست؟ یک ویدئوی جدید که در تیک تاک منتشر شده، به تازگی به شدت داغ شده. این ویدئو  نشان می‌دهد دانش‌آموزی با استفاده از ویژگی متن زنده iOS 15 یادداشت‌های همکلاسی خود را کپی می‌کند. فعلا بیش از ۹۱ هزار نفر آن را لایک کرده‌اند و بیش از هزار کامنت گرفته.

البته این ویژگی را همان زمانی که iOS 15‌ تازه عرضه شده بود، در «یک پزشک» بررسی کرده بودیم و روش استفاده از آن را برای شما توضیح داده بودیم.

چگونه در iOS 15 متن موجود در عکس‌ها را به سادگی کپی کنیم؟ آموزش استفاده از این ویژگی کاربردی

این ویژگی چیز معجزه‌واری هم نیست، همان قابلیت OCR است. منتها این بار اپل آن را داخل خود iOS جا داده شده و کار را خیلی ساده کرده، طوری که در همان زمان عکس گرفتن از یک متن، کاراکترهای متنی گرافیکی تشخیص داده می‌شوند و شما می‌توانید به سادگی انگار که دارید از یک فایل متنی کپی پیست می‌کنید، از روی عکس متن را کپی کنید! چیز خوب و عالی‌ای است، منتها خیلی‌ها اصلا با این ویژگی آشنا نیستند.

به هر حال در شبکه‌های اجتماعی بین جوانان، گاهی چیزهایی رو می‌شوند و تبدیل به یک روند و علاقه‌مندی همگانی می‌شوند که قبلا یک قشر محدود از آن آگاهی داشته‌اند.

در ماه ژوئن بود سال میلادی جاری iOS 15 رسما معرفی شود و همین ویژگی Live Text یکی از ویژگی‌های جانبی آن بود.

حالا یک دانشجوی فرانسوی استفاده از آن را در ویدئوی که روز پنجشنبه در توییتر هم پخش شد و هزاران بازتوییت را به دنبال داشته، تبلیغ کرده.

بازتوییت یک نویسنده فرانسوی به نام خوان بوئیس آن را محبوب‌تر کرده است. این بازتوییت نزدیک به ۵۰ هزار لایک دریافت کرده و بیشتر از ۹۵۰۰ بار بازتوییت شده است.

توییت او این بود:

«دانش‌آموزان شروع به سرقت یادداشت‌های یکدیگر با iOS 15 می‌کنند و این … نوعی نبوغ است.»

این ویدئو نشان می‌دهد که دانشجویی که یک مقدار از صفحه لپ تاپ همکلاسی خود فاصله هم دارد، عکسی از لپ تاپ او می‌گیرد و بعد با ویژگی لایو تکست، به متن آن دست پیدا می‌کند. (حاصل دسترنج همکلاسی خود را می‌دزدد!)

برخی به دنبال انتشار این ویدئو مقداری شک کردند  و این قابلیت را آزمایش کردند و دیدند که اتفاقا همه چیز درست است و اگر شما مقداری از صفحه نمایش هدف فاصله داشته باشید، باز هم می‌شود از آن استفاده کرد.

البته من شخصا توصیه می‌کنم قبل از کپی یادداشت‌های خود از همکلاسی خود اجازه بگیرید، به نظر می‌رسد این استفاده از متن زنده با تعریف «کار هوشمندانه و نه سخت» تطابق داشته باشد!

این ویدئو را ببینید:

   
1 نظر
  1. فرشید می گوید

    جالبه که سال هاست این قابلیت تو اندروید اضافه شده ولی تا حالا حتی یک ویدیو هم ازش بیرون نیومده. واقعا اپل خوب بلده ایده های بقیه رو به نفع خودش استفاده کنه و خوب به نمایش بزاره همه چیزو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.