چطور می‌توانیم آدم‌های دشوار، «مشکل‌دار» یا بدقلق را شناسایی کنیم؟ آزمون‌های آنلاین برای این کار

0

یکی از تست‌های شخصیتی به نام «آزمون افراد دشوار» اخیراً در فضای مجازی منتشر شده و خیلی مورد استقبال قرار گرفته. تعداد زیادی از افرادی که در این آزمون محبوب شرکت کرده‌اند احتمالاً نمی‌خواهند با ویژگی‌های دشوار مشخص شده در آزمون مرتبط باشند، اما این ویژگی‌ها را در واقع خیلی‌ها دارند!

البته این وسط خیلی‌ها هم زرنگی و رندی کرده‌اند و لینک آزمون را برای شخصی که تا حالا نتوانسته‌اند به او رک و راست بگویند، مشکل‌دار است، ارسال کرده‌اند تا یک طوری حالی‌اش کنند که مشکل‌دار است.

برای من سوال بزرگتر این است که چه چیزی باعث می‌شود افراد مشکل داشته باشند؟ آیا این افراد می‌دانند که معاشرت و کار با آنها دشوار است؟

اگر چنین است، چرا اهمیت نمی‌دهند؟ گذشته از این آیا می‌توانیم مشکل‌ساز شدن یکی را پیشبینی کنیم؟

آزمون شخص دشوار، که می‌توانید بصورت آنلاین به صورت رایگان انجام دهید، یک چیز واقعی است که بر اساس داده‌های واقعی درست شده.

در تحقیقی که در سال 2020 در دانشگاه عالی جورجیا انجام شد، محققان دریافتند که ویژگی تضاد یا آنتاگونیسم در واقع به خوبی در مدل شخصیتی پنج فاکتوری(FFM) قابل تعریف است.

FFM با توصیف شخصیت به عنوان ترکیبی از پنج ویژگی شامل استقبال از  تجربه، وظیفه‌شناسی، برونگرایی، سازگاری و نیاز به ثبات یا روان رنجوری به ما کمک می‌کند تا گرایش‌های رفتاری ذاتی را درک کنیم.

چه چیزی باعث می‌شود افراد در وهله اول مشکل داشته باشند؟

60 درصد شخصیت ارثی است و 40 درصد به محیط اطراف ما وابسته است. وراثت، هورمون‌ها و شیمی بدن ما در شکل‌گیری شخصیت ما نقش دارند.

به طور خاص، سازگاری (یا فقدان آن) یک ویژگی ذاتی شخصیت است. با این حال، وقتی متغیرهای دیگر مانند تجربیات دوران کودکی و بزرگسالی، تجربیات 3 سال گذشته و تروماها وارد می‌شود، سطح سازگاری می‌تواند تغییر کند.

یکی دیگر از عوامل “نیاز به احساسات” است. این نیاز ذاتی و قابل اندازه‌گیری برای تجربه احساسات، شامل خوب یا بد است. افرادی که سطوح غیرعادی بالایی از نیاز به احساسات را دارند احساساتی هستند.

آیا آدم‌های دشوار یا بدقلق می‌دانند که اینگونه‌اند؟!

پاسخ هم بله و هم نه است. برخی می‌دانند. برخی نمی‌کنند. ما می‌دانیم که هم الگوریتم‌های رسانه‌های اجتماعی و هم کاربرها طوری هستند که وقتی با کامنت‌ها منفی و تعاملات عجیب یک نفر برخورد می‌کنند، به او ارزش بیشتری می‌دهند و منجر به بیشتر نمایش داده شدن او می‌شوند.

به عبارتی آدم‌های مشکل‌دار به تدریج درمی‌یابند که هر چقدر به رفتار ناهنجار خود ادامه دهند، بیشتر دیگران را متوجه خود می‌کنند و یک اعتبار هر چند منفی پیدا می‌کنند. پس گاهی رفتارهایش را عمدا انجام می‌دهند.

این آدم‌ها همان‌هایی هسته‌اند که ممکن است پای پست‌هایی در اینستاگرام مانند بازی با حیوانات خانگی، فیلم فارغ التحصیلی یا آشپزی سرخوشانه شما، کامنت‌های تحریک‌کننده بگذارند.

(در وب فارسی و کلا جامعه ادبی و سینمایی و هنری ایران هم، برخی از این افراد با مخالف‌خوانی زنده هستند. یعنی یک طورهایی برآورد می‌کنند که علاقه غالب و پیش‌فرض بقیه چطور است، بعد به صورت مؤثری متنی به ظاهر عالمانه در نقد می‌نویسند که بیشتر آنکه منطقی و بر اساس اسناد و مدارک باشد و قصد ایجاد تغییر مثبت داشت باشد، قصد به خشم آوردن عمومی و ایجاد شهرت برای خود شخص را دارد!)

البته مشکل‌دارهایی هم هستند که نمی‌دانند مشکل دارند. آنها نقاط کور را تشکیل می‌دهند.

من اغلب در مورد نقاط کور از قیاس تایتانیک استفاده می‌کنم. تایتانیک به دلیل قسمتی از کوه یخ که در بالای سطح آب مشاهده می‌کردند، فرو نرفت. غرق شدنش به خاطر برخورد با آن قسمت عظیم زیر سطح آب بود.

شغل یک درمانگر با کوچ انگیزشی و تنظیم روابط ، اغلب کمک به مردم برای مشاهده مواردی است که به راحتی قابل رؤیت نیستند.

آیا افراد دشوار حتی اگر بدانند بدقلق هستند، اهمیتی به این امر می‌دهند؟

خیلی‌هاشان خیر. یک ترول اینترنتی اصلا به کار خود افتخار می‌کند.

البته تعامل‌های بد ممکن است به دلیل فقدان مهارت‌های افراد باشد. در برابر برخی از افراد واقعاً شهودی هستند و در درک دیگران بسیار عالی هستند. آن‌ها فقط تمایلی به بازی خوب ندارند.

آیا می‌توانید با یک آزمون مشکل‌دار بودن کسی را پیشبینی کنیم؟

ابزاری مانند ارزیابی WorkPlace Big Five که این ویژگی‌های ذاتی را اندازه‌گیری می‌کند و می‌تواند به کشف آن کمک کند – نه به منظور استخدام یا اخراج، بلکه به منظور ایجاد روابط بهتر کاری.

همانطور که می‌توانید تصور کنید، افراد متخاصم و دشوار تمایل دارند نمرات برجسته‌ای را در مقیاس رضایت پنج بزرگ ثبت کنند، اما نه در جها مثبت!


ویژگی‌های کلی آدم‌های مشکل‌دار عبارتند از:  

-نمره پایین در بخش سازگاری و مقبولیت

-بیشتر بر هنجار‌ها و نیاز‌های شخصی تمرکز می‌کنندتا نیاز‌های گروه.

-بیشتر به دنبال کسب و اعمال قدرت است.

-به جای این که با گروه همگام شوید، ساز خود را می‌زنند.

-در گروه به صورت خصمانه، بی‌ادب و خودمحور رفتار می‌کنند تا یک بازیگر مؤثر.

ما همچنین می‌توانیم با استفاده از ارزشیابی مانند Hartman Value Profile (HVP) درباره نحوه تفکر و قضاوت ارزشی افراد در مورد موقعیت‌ها، پیش بینی‌هایی خوبی داشته باشیم.

HVP از یک سیستم مبتنی بر ریاضی استفاده می‌کند تا تصویری از  میزان وضوح و توجه ما به افراد، وظایف و سیستم‌ها ایجاد کند.

هریک از ما در درون خود گرایش‌هایی به خودمحور بودن و دشوار بودن دارد. این یکی از دلایلی است که باعث شده از آزمون شخص دشوار به صورت آنلاین از استقبال زیادی برخوردار شود.

نکته کلیدی در ارزیابی شخصیت این است که بتوانید از نتایج آن برای بهبود وضعیت خود، ارتقای سطحتان و تعامل بهتر با دیگران استفاده کنید.

منبع


لینک دو آزمون ساده و رایگان آنلاین برای تعیین اینکه آدم بدقلقی هستید یا خیر:

Difficult Person Test

و سایت دوم


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

هوش مصنوعی کودکی بازیگران سریال فرندز Friends را بازسازی کرد!

هوش مصنوعی این روزها کارهای عجیب و غریبی می‌کند و حالا به یاری آن چهره کودکی بازیگران سریال فرندز Friends بازسازی شده است. این فناوری عجیب و غریب، نسخه‌های کودکی شش بازیگر معروف را ایجاد کرده.صفحه فیس بوک the_ai_dreams این کار را کرده،…

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

زندگینامه «هرژه» و مروری بر مجموعه کتاب‌های «ماجراهای تن تن»

امروز مصادف است با نخستین بخش از رشته ماجراهای تن‌تن و میلو نوشته هرژه . به همین خاطر این پست را به صورت مشروح اختصاص می‌دهیم به این نوستالژی دوران کودکی‌مان: «نیروهای ویلهلم دوم قیصر آلمان وارد بلژیک شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.» این را زنانی…

هوش مصنوعی نشان می‌دهد که سلبریتی‌ها در دهه‌های بعد چگونه به نظر می‌رسند

یک عکاس از هوش مصنوعی برای ایجاد مجموعه‌ای از پرتره‌ها استفاده کرده که نشان می‌دهند برخی از سلبریتی‌ها ممکن است چند دهه آینده چه چهره‌ای پیدا کنند. عکاس و وکیل ترکیه‌ای به نام Alper Yesiltas این پروژه رو انجام داده. او به دلیل کارهای…

آینه‌ها در فیلم‌ها: فیلمسازها چگونه دوربین‌ها را موقع فیلمبرداری از آینه‌ها ناپدید می‌کنند؟!

هنگام تماشای فیلم، برخی از بینندگان دوست دارند به دنبال خطا‌هایی باشند، مانند یافتن شواهدی از دوربین‌ها و پرسنل ضبط فیلم یا بوم صدابرداری مشخص در یک صحنه و امثال آن. یکی از موقعیت‌های دشوار برای فیلمسازهای، زمانی است که یک صحنه شامل آینه‌ها…

ولاد سوم، ولاد به میخ‌کِشنده یا ولاد دراکولا میخ کننده و زندگینامه و جنایت‌های او

ولاد سوم، ولاد به میخ‌کِشنده یا ولاد دراکولا (به رومانیایی: Vlad III؛ Vlad Ţepeş (ولاد تِسپـِش)؛‎Drăculea) (زادهٔ ۱۴۳۱ (میلادی) - مرگ دسامبر ۱۴۷۶ یا ژانویه ۱۴۷۷) وویوودای افلاخونیه (رومانی کنونی) بود. او در سه بازهٔ زمانی ۱۴۴۸، ۱۴۵۶ تا ۱۴۶۲…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.