آیا موش کور می‌تواند ببیند؟

0

از جالبترین موجوداتی که همه‌جا یافت می‌شود، موش کور است. این جانور در تمامی بخش‌های ایالات متحده یافت شده و دارای ۳۰ نوع مختلف می‌باشد، ولی بندرت توسط مردم دیده می‌شوند، بنابراین بصورت موجودی عجیب در آمده.

شما می‌توانید یک موش کور را با جستجوی برآمدگیهای طولانی و شکاف‌دار زمین که در مزارع ایجاد شده است، بیابید. این سقف تونلهایی است که موش کور تمام مدت زندگی خود را در تاریکی آن و زیر زمین می‌گذراند.

این جانور حدود ۱۵ سانتیمتر طول داشته، دارای موهای مخملی نرم به رنگ موهای موش بوده و دمش ۳ سانتیمتر است. موش کور فاقد گردن است و گوشهایش بسیار کوچک و در میان موهای بدنش مخفی است. چشمهای این جانور بسیار کوچکند و با پوست و مو پوشیده شده است. به این دلیل زمانی عقیده بر این بود که موش کورنابیناست. البته این جانور قادر به دیدن است، ولی بسیار به سختی.

چنانچه موش کوری را از زمین بلند کنید و دوباره او را به زمین بگذارید، بسرعت خود را به نقطه نرمی رسانده و در طی چند لحظه زمین را حفر می‌کند. این جانور یکی از ماهرترین حفاران طبیعت بشمار می‌رود. او می‌تواند حفره‌ای را کنده و در کمتر از یک دقیقه درون آن ناپدید شود. در طول یک شب قادر است m68 تونل حفر کند. موش‌های کور بصورت دسته‌جمعی در زیرزمین در محلی که معماری خاص خود را داراست و شبیه نوعی سنگربندی زیرزمینی است زندگی می‌کنند.

بر روی زمین برآمدگی‌های کوچکی را می‌بینیم که به آن Mole hille» » می‌گویند درست در زیر این تپه های کوچک: دو راه عبور و با گذر زیرزمینی کوچک مشاهده می‌کنیم که یکی در زیر و دیگری بالاتر از آن که هر دو نسبت به زمین به حالت افقی قرار گرفته‌اند و سوراخهای عمودی آنها را به یکدیگر مرتبط می‌سازد. لذا موش کور می‌تواند بدین وسیله به زیرزمین رفته و بالا آید. راههای فوقانی بوسیله پنج سوراخ به محل خواب این جانور متصل می‌شود که در آنجا موش کور به استراحت می‌پردازد. راههای پرپیچ و خمی از این نوع تونل‌های زیرزمینی به محل تغذیه، استراحت و با راههای خروجی که برای موارد اضطراری تعبیه می‌شوند، منتهی می‌شود و حتی این تونل‌ها از راه‌های زیرزمینی به منظور دستیابی به ریشه‌ها و سایر اجزای گیاهان توسط موش‌های صحرایی حفر می‌شوند، بسیار پیچیده‌تر و عیجب‌ترند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.