روز مجردها، روزی رؤیایی خرید مجردها از فروشگاه‌های آنلاین در چین و برخی کشورهای دیگر

0

تا حالا اسم روز مجردها را شنیده‌اید؟ روز ۱۱ ماه میلادی ۱۱ یعنی ماه نوامبر هر سال روز مجردها نام گرفته. ۴ عدد «یک» تاریخ این روز، نمادی است از تنهایی و مجرد بودن.

داستان از چین و دانشگاه نانجینگ در حوالی سال ۱۹۹۳ شروع شد. در این زمان و در این دانشگاه ۴ دانشجوی مرد که از آداب و رسوم زوج‌ها و عشاق در روز ولنتاین به تنگ آمده بودند، با خودشان فکر کردند که مگر مجردها حق زندگی و شادی ندارند؟ پس تصمیم گرفتند که به این تفکر قدیمی که تنها در صورت زوج بودن می‌شود خوش بود، پایان بدهند، پس بحث کردند و این تاریخ را برای خودشان به عنوان روز مجردها انتخاب کردند.

بعد این آیین خیلی محدود به جمع چند دوست در یک دانشگاه خیلی سریع بع گوش دانشگاه‌های دیگر رسید و خانم‌ها متوجه شدند که می‌توانند برای خودشان چنین روزی داشته باشند.

الان در چین، برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی و به صورت محدود در آلمان، بلژیک، انگلیس و آمریکا، روزها مجردها بهانه‌ای است برای گرفتن جشن و گردهم‌آیی.

اما پرجلوه‌ترین آیین این روز خرید آنلاین آدم‌های مجرد از فروشگاه‌ها، به خصوص فروشگاه‌های آنلاین و هدیه خریدن برای خودشان است.

در چین میزان خرید در این روز، از هر روز دیگری بیشتر است. سال پیش علی بابا – بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین چین- در جشنواره ۱۱ روزه به مناسبت این روز ۷۴ میلیارد دلار فروش داشته و رقیب کوچک‌ترش یعنی JD.com هم ۴۰ میلیارد دلار!

علی بابا اصلا به مناسبت این روز جشن و همایشی برگزار می‌کند که در آن سلبریتی‌های مشهوری حضور پیدا می‌کنند. چهره‌هایی مانند کتی پری و تیلور سوییفت تا حالا در این مراسم شرکت کرده‌اند.

امسال به خاطر بیماری کرونا، این مراسم به صورت زنده استریم می‌شود. میزان مصرف‌گرایی و خرید در این روزها آنقدر بالاست که فروشگاه‌ها برای اینکه میزان حساسیت جامعه و دولت چین روی میزان فروش کلان آنها بالا نرود، بذل و بخشش‌هایی می‌کنند. مثلا فروشگاه Pinduoduo  مبلغی حدود ۱.۵ میلیارد دلار از سود فروشش را به کشاورزان اختصاص داده و علی بابا قصد دارد ۱۵.۵ میلیارد دلار را به شرکت‌های کوچک و متوسط و نیز کارگران خود شامل راننده‌های سرویس حمل و نقل و تحویل کالا هدیه بدهد.

همچنین حساسیت روزی فروش‌های کلان آنقدر بالا رفت که علی بابا متهم به نقض قوانین ضد انحصار شد و دولت ۲.۸ میلیارد دلار جریمه‌اش کرد.

در این میان ستاره‌های شبکه‌های اجتماعی که به صورت اختصاصی در زمینه فروش کالاها فعالیت می‌کنند، روز خوبی را سپری می‌کنند. سال پیش آنها مبلغ باورنکردنی ۳۱۳ میلیون دلار فروش داشتند!

در پایان می‌شود گفت که این خبر گرچه ربط مستقیم به ما ندارد، اما چند نتیجه‌گیری جالب می‌شود از آن کرد. یکی اینکه ما باید به خودمان به عنوان یک هویت مستقل احترام بیشتری بگذاریم و فارغ از مطلوب‌های اجتماعی، از پیدا کردن بهانه‌های کوچک شادی غافل نشویم.

دوم اینکه آمار و ارقام فروش چین، واقعا شگفت‌انگیز هستند و نمایانگر رشد اقتصادی و افزایش درآمد سرانه متوسط مردم این کشور هستند.

سوم اینکه حتی در غوغای چنین فروش‌هایی کنترل‌هایی روی فروشگاه‌های بزرگ این کشور وجود دارد و آنها نمی‌توانند برای خود امپراتوری بدون رقیب و انحصار ایجاد کنند و دست‌کم مجبورند ژست انجام اقدامات خیرانه را بگیرند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.