فیلم گم شده – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Missing (1982)

0

کارگردان : کنستانتین کوستا گاوراس
فیلمنامه‌نویس : دانلد استوارت و کوستا گاوراس، برمبنای کتابی نوشته توماس هاوزر.
فیلمبردار : ریکاردو آرونوویچ.
آهنگساز(موسیقی متن) : وانگلیس.
هنرپیشگان : جک لمون، سیسی اسپیسک، ملانی میرون، جان شی، چارلز سیوفی، دیوید کلنن، ریچارد ونچر، جری هاردین، جانیس رول، مارتین لاسال و ریچارد برادفورد.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۲ دقیقه.

در شب شانزدهم سپتامبر سال ۱۹۷۳، پس از کودتای نظامی علیه حکومت «آلنده» در شیلی، یک آمریکائی سی و یک ساله به نام «چارلز هورمن» (شی) از نیویورکی است، وقتی از مقام‌های دولتی یا دوستانش در کنگره جواب درستی نمی‌گیرد، به سانتیاگو می‌آید.

او حرف «بِت» (اسپیسک)، همسر «چارلز» را که می‌گوید ترتیب یک جست‌وجوی رسمی را داده است، باور نمی‌کند «اد» که با حرف‌هائی که از دوستان «چارلز» و مردم وحشت زده در مخفیگاه‌ها شنیده، ایمانش را به اقدامات اداری تا حدی از دست داده، به کمک «کنسول فیل پوتنام» (کلنن) جست‌وجویش را در بیمارستان‌ها، سردخانه‌ها و استادیوم محل نگه‌داری زندانی‌های کودتا ادامه می‌دهد؛ اما هیچ نشانه‌ای از زنده یا مرده «چارلز» پیدا نمی‌کند.

سپس روزنامه‌نگاری به‌نام «کیت نیومن» (رول) او را نزد یک افسر سابق پلیس به‌نام «پاریس» (لاسال) می‌برد. «پاریس» به او می‌گوید «چارلز» ناپدید شده، چون زیادی می‌دانسته است. با اطلاعاتی که قبلاً از دوست «چارلز»، «تری» (میرون) – پیش از فرارش به آمریکا – به دست آمده و یادداشت‌هائی که از «چارلز» به جا مانده، «اد» و «بت» می‌فهمند که «چارلز» از وراجی‌های یکی از کارکنان بازنشسته نیروی دریائی به‌نام «اندروببکاک» (برادفورد) فهمیده بوده که نظامی‌های آمریکا پشت این کودتا بوده‌اند…

فیلمی قابل پیش‌بینی دیگری از کوستا گاوراس، تریلری است بر بستر وقایع سیاسی و اینجا مثل بیشتر آثار کلیشه‌ای درباره سیاست، تمام مصایب، توطئه‌ها و خباثت‌ها در نهایت به گردن سازمان سیا می‌افتد. لمون در ایفای نقش خود خوب است و رجعت به گذشته‌های فیلم ظریف و گویا هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.