فیلم شمال از شمال غربی – معرفی، نقد و خلاصه داستان – North by Northwest 1959

0

فیلم شمال از شمال غربی – معرفی، نقد و خلاصه داستان – North by Northwest 1959

آدام اسمیت:

دلم می‌خواست که فیلمنامه ای برای فیلمی هیچکاکی بنویسم که ختم تمام فیلم‌های هیچکاک باشد، منظورم یک فیلم است، فیلمی باشکوه بسیار، شوخ طبعی، هیجان، تحرک، صحنه‌های عظیم، چشم اندازی وسیع و با افرادی عادی که در دردسرهای خطیر و بزرگ گرفتار شده‌اند… » این نقل قول از ارنست لمن، نویسنده فیلمنامه شمال از شمال غربی است. حق هم با اوست، چون او درست سربزنگاه به فکر پیاده کردن ایده اش اما افتاد. در تابستان سال ۱۹۵۸، حال و روز هیچکاک به حتم چندان تعریفی نداشته است. او به تازگی از ساخت سرگیجه فارغ شده بود که پیچیده‌ترین فیلم او از منظر روانشناختی و یکی از شخصی‌ترین آثار او به حساب می‌آید.

شاید هیچکاک در همان زمان هم سرگیجه را یکی و از بهترین فیلم هایش می دانسته است. اما تماشاگران و منتقدان چندان روی خوش به فیلم نشان ندادند. آنها که توقع فیلمی هیچکاکی داشتند، از پیچیدگی های چند لایهٔ فیلم، حال و هوای خوابگونهٔ و پایان مبهم آن سر درنیاورند. فیلم قبلی هیچکاک، یعنی مرد عوضی (1956). هم که شکستی نسبی بود، به همین خاطر هم که شده هیچکاک به ساخت فیلم پرفروش دیگری نیاز داشت تا بتواند هم تماشاگران و هوادارانش را راضی نگه دارند و هم اینکه مسئولان استودیو را قانع کند که هنوز جادوی سینمایی‌اش را از دست نداده است.

راه حل لازم برای رفع این مشکل از دل توقف پروژهٔ دیگری به نام سانحهٔ مری دیر براساس رمان پرفروشی از هاموند آیتس که امتیاز آن در آن زمان در اختیار مترو گلدین مایر بود، سر در برآورد. ارنست لمن استخدام شده بود تا اقتباس را انجام بدهد اما او متوجه شد که کار دشواری پیش رو دارد و دست آخر با عذاب وجدان پیش هیچکاک اعتراف کرد که نمی‌تواند رمان را به فیلمنامهٔ قابل ساختی در بیاورد. هیچکاک در عین ناباوری پاسخ داد که عیبی ندارد. او از کار با لمن لذت می‌برد؛ یک بخش ماجرا هم به خاطر صرف تفریحی ناهار در کنار یکدیگر بود که طی آن ساعت‌ها آن دو دربارهٔ مسائل کاری صحبت می‌کردند و هیچکاک این ساعت را یکی از بخش‌های اصلی کار روزانه اش می‌دانست و حاضر نبود که به این دلیل که فیلمی برای ساخت در دست ندارد، قید آن را بزند.

دست آخر آنها به ایده‌ای دیگر رسیدند که مسئولان مترو گلدوین مایر نمی‌توانستند جواب منفی به ساخت آن بدهند و به این ترتیب از دست ساخت فیلمی براساس رمان آینس هم خلاص می‌شدند. ایدهٔ خاصی داشت؛ قهرمان داستان در کنار کوه راشمور و با پس زمینه‌ای صورت‌های سنگی روسای جمهور توسط هواپیمای سم پاش مورد تعقیب قرار می‌گیرد. لمن از هیچکاک نام مورد نظر او برای فیلم را پرسیده بود و هیچکاک رندانه جواب داده بود مردی در بینی لینکلن»، دست آخر، نگهبانان ارزان قیمت‌ترین بنای ملی کشور به عوامل تولید فیلم اجازه ندادند که مردی را در بینی لینکلن فرو بکنند – حتما این کار را توهین به رئیس جمهور محبوب می‌دانستند – و هیچکاک با برداشتن اسم روابط عمومی پارک ملی از عنوان بندی فیلم از آنها انتقام گرفت، عنوان فیلم هم شمال از شمال غربی شد که از دل یک سخنرانی در هاملت بیرون آمده است.

فیلمنامه ای که لمن نوشت درست همان چیزی بود که وعده داده بود؛ فیلمی تعقیب و گریزی که راجر او تورن هیل شخصیت اول آن است. حرف میانی او (O)، همان طور که تورن هیل در فیلم به ایوا می‌گوید به علامت هیچ است، هر چند می تواند ارجاعی هم به حرف میانی نام دیوید او سلزنیک، تهیه کننده سابق فیلم‌های هیچکاک، باشد، در این فیلم تورن هبل مدیر اجرایی دنیای تبلیغات است که بر اثر پیچ داستانی به گرفتار ماجراجویی های نفس گیری در سرتاسر کشور آمریکا می‌شود که در هر گوشه و کنار آن جاسوسان، ماموران دو جانبه، زنان افسونگر و هواپیماهای سم پاش عنان گسیخته حضور دارند. شمال از شمال غربی از نظر ساختار و لحن شاهکاری سینمایی است؛ ساختار هیجانی آن هیچ وقت تماشاگر را از ادامه داستان دور نمی کند و در عین حال طنز، کنایه و تنش در پیرنگ داستانی فیلم به طرز ماهرانه‌ای درهم آمیخته شده‌اند.

البته کار پیدا کردن بازیگر، هیچکاک را خیلی به دردسر انداخت تا آن حد که او گاهی اوضاع را غیرقابل تحمل توصیف می‌کرد. هیچکاک در طول فیلمبرداری سرگیجه ایده را با جیمز استوارت مطرح کرد، که او هم به احتمال قوی پیش خودش فکر کرده بود که هیچکاک او را برای نقش تورن هیل می‌خواهد در حقیقت، هیچکاک دو دل بود؛ استوارت تا قبل از سرگیجه هنرپیشه‌ای بود که فروش فیلم در گیشه را تضمین می‌کرد اما شکست تجاری نسبی سرگیجه باعث شد که هیچکاک کمی اعتمادش را به مرد اول فیلم اش از دست بدهد. گذشته از این موضوع، هیچکاک دوست داشت که برای نقش تورن هیل بازیگری را انتخاب کند که از شمایل آشنا به چشم تماشاگران آمریکایی مثل استوارت در نقش اول – دور و متفاوت باشد.

هیچکاک به این نکته فکر می‌کرد که بازیگر این نقش باید مرد فوق العاده‌ای باشد که در طول فیلم و زیر فشار حوادث متفاوت و نفس گیر آن کم نیاورد و کمرش خم نشود. با وجود اینکه کاملا مشخص بود که کار بر روی این شخصیت دشوارتر از کارهای قبلی است و هیچکاک پس از سه همکاری قبلی باز هم کری گرانت را برای این فیلم انتخاب کرد، مشاجره‌های سر صحنه اجتناب ناپذیر بودند. هیچکاک رسما منتظر ماند تا جیمز استوارت مشغول فیلم دیگری شود تا بتواند نقش را به گرانت پیشنهاد کند. ایوا مری سنت انتخاب دور از ذهنی برای نقش ایو بود؛ او در آن زمان به هنرپیشه‌ای پیرو متد اکتینگ مشهور شده بود و در نگاه اول به نظر نمی‌رسید که از جذابیت‌های زنانهٔ مورد نیاز چنین فیلمی بهره‌مند باشد.

در حقیقت بازیگر تازه کار فیلم مارتین لاندو در هر مرحله از فیلم سعی داشت که در مقابل دوربین هیچکاک متد اکتینگ کار کند و هیچکاک هم هر بار حال او را می‌گرفت. اما بعد از حضور اولیه ایوا مری سنت مقابل دوربین دل نگرانی‌های استاد تعلیق از بابت او از میان رفت، هر چند که هنرپیشهٔ زن دربارهٔ سیر تا پیاز فیلم از هیچکاک سئوال می‌کرد. (وقتی گرانت از هیچکاک پرسیده بود که به نظرش باید مدل لباس اش برای نقش تورن هیل چطور باشد، هیچکاک صرفه جویانه پاسخ داده بود و گفته بود مثل کری گرانت لباس بپوش.»)

هیچکاک با ساخت شمال از شمال غربی نام خود را به عنوان استاد مسلم سینمای سرگرم کننده تا بی نهایت بالا برد و تحکیم کرد. او سر صحنه به من گفته بود: «این فیلم درست مثل ارگ غول آسایی است که من و تو داریم با آن موسیقی می زنیم. در یک لحظه این نت را می‌زنیم و از تماشاگران واکنش می‌گیریم و در لحظهٔ بعدی نت دیگری می زنیم و آنها طبق موسیقی ما واکنش نشان می‌دهند…» فقط همان سکانس مشهور تعقیب با هواپیمای سمپاش کافی است تا فیلم به مینیاتوری تماشایی و جاودان بدل گردد.

این همان سکانسی است که لمن و گرانت سر صحنه مدام دربارهٔ منطقی یا غیرمنطقی بودن آن با هم بحث می‌کردند. اما این سکانس بیشتر از هر سکانس دیگری حالت توازن در فیلم به وجود می‌آورد و تغییر لحن فیلم از شوخ طبعی جذاب شهری به اکشن نمونه‌ای از کار یک استاد است. هیچکاک بعدها بیشتر دست به ساخت فیلم های تیره و تاری مثل روانی و پرندگان زد و بعد از آن دیگر نتوانست لحن سرگرم کنندهٔ فیلم شمال از شمال غربی را دوباره در آثار دیگرش تکرار کند. اما اگر در سال ۱۹۵۵ از تماشاگران سینما دربارهی هیچکاک می‌پرسیدید، آنها اولین کلماتی که به زبان می‌آورند، شکوه، شوخ طبعی، تعلیق، اکشن و چشم اندازهای بی‌پایان بود. آنها به باد عابران بی‌گناهی می افتادند که ناخواسته درگیر ماجراجویی‌های خطرناک می‌شدند. شمال از شمال غربی تمامی این فاکتورها را داشت پایانی بر تمامی فیلم‌های هیچکاکی به شمار می‌آید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تصاویر طبقه‌بندی شدن پنتاگون البته «تخیلی» و حاصل میدجرنی از بازیابی یوفوها و برنامه‌ مهندسی معکوس…

بشقاب پرنده مخفف عبارت Unidentified Flying Object است. به هر شیء یا پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آسمان مشاهده شود و به راحتی قابل شناسایی یا توضیح نباشد. بشقاب پرنده‌ها اغلب با ادعا‌های مربوط به فضاپیما‌های فرازمینی مرتبط هستند، اما می‌توان…

حجم‌ها و مجسمه‌های زیبا ساخته شده با صفحات کتاب‌های قدیمی

ما انسان‌ها استفاد تخیل هستیم، اما در موارد معدودی این تخیل‌های خود را به صورت نقاشی یا حجم، زنده می‌کنیم و در معرض تماشای دیگران قرار می‌دهیم.اِما تیلور، هنرمند مقیم بریتانیا، این تجربه را در مجسمه‌هایی از جنس کتاب به صورت باورنکردنی…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند.مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

آیا می‌توانید در این عکس شیر کوهی را در حال تعقیب الک (گوزن شمالی) ببینید؟

یک دوربین خودکار راه‌اندازی شده توسط سرویس حیات وحش ایالات متحده، عکس‌هایی از یک شیر کوهی را در حال تعقیب یک گوزن شمالی ثبت کرد. از این عکس‌ها مشخص است که این شکارچی بسیار دشوار است.پس اگر گوزن بزرگ شکار شده باشد و متوجه خطر نشده باشد،…

تصور کنید اگر این مکان‌های مشهور اصلا ساخته نمی‌شدند، منظره پیرامونی آنها چطور می‌شد؟

ساختمان‌های مشهور و بناهای زیبا یا کاربردی عظیم، شهرتی برای منطقه خود به ارمغان می‌آورند و سیل گردشگران را سرازیر می‌کنند و حتی پایشان به کرات به دنیای ادبیات و سینما هم باز می‌شود و باز بر شهرت مکان می‌افزایند.به همین خاطر است که ساختن…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5