در یک دادگاه در آمریکا اتفاق افتاد – قاضی به بازپرس : حق نداری روی ویدئوی در حال پخش در آی‌پد «پینچ» کنی!

0

نخستین باری که در همایش اپل، استیو جابز عملکرد پینچ روی عکس را به نمایش گذاشت، همه‌مان شگفت‌زده شدیم که چرا تا پیش از آن برای زوم کردن روی عکس، چنین امکانی نداشتیم. پینچ کردن روی عکس یا حتی ویدئوها، الان یک کار روتین در گوشی‌ها و تبلت‌ها شده.

اما در جریان دادگاهی در کنوشا کانتی آمریکا، همین چند روز پیش، وقتی بازپرسی به نام توماس بینگر داشت ویدئویی در مورد متهمی به نام کایل ریتن‌هاوس را نشان می‌داد، چیز جالبی اتفاق افتاد.

بازپرس داشت روی یک آپ‌پد یک ویدئو را نمایش می‌داد و قصد داشت روی یک صحنه ثابت شده پینچ کند که قاضی مداخله کرد. نام این قاضی بروس شرودر بود.

او گفت که برنامه آی‌پد اپل وقتی پینچ می‌کنید، تصویری درست می‌کند که فکر می‌کند باید آنجا باشد و نه چیز که ضرورتا و واقعا آنجاست!

بازپرس پاسخی به این ادعای قاضی نداد و مخالفتی در مورد اینکه زوم کردن می‌تواند تصویر جدیدی ایجاد کند، ابراز نکرد.

در نهایت او مجبور شد که یک پی سی ویندوز را به تلویزیون وصل کند و ویدئویی که توسط پهپاد از صحنه یک قتل در آگوست سال ۲۰۲۰ گرفته شده بود نشان دهد. در این ویدئو قتلی در ویکسانسین مشخص بود.

شرح جریان کل دادگاه برای ما چندان سودمند نیست و اگر دوست داشتید می‌توانید در منبع ما بخوانید. اما اینکه روندهای حقوقی چه ظریف‌کاری‌هایی دارند و نیز اینکه چطور دادگاه‌های با فناوری‌ها نو باید کنار بیایند، سؤالاتی در ذهنم ایجاد کرد.

شاید قاضی می‌خواست به نحوی به این مطلب اشاره کند که اگر هر تغییری، حتی زوم ساده روی یک ویدئو صورت بگیرد، از نظر حقوقی نمی‌تواند مورد استناد قرار بگیرد و شاید هم او واقعا باور داشت که با پینچ کردن تصویر تازه‌ای ایجاد می‌شود.

راستی دادگاه‌ها در مورد دیپ فیک چه کنند و اصلا ما در این مورد آمادگی داریم؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.