هنوز «کریگ رایت»-دانشمند علوم کامپیوتر استرالیایی – ادعا می‌کند همان ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین است

یک گام تا شناسایی سازنده اولین بیت‌کوین‌های دنیا باقی مانده است

0

«کریگ رایت»؛ دانشمند کامپیوتر استرالیایی که ادعا می‌کند خالق بیت‌کوین است؛ در یک دادگاه که برضدش شکایت شده بود و متهم به سرقت معنوی ده‌ها میلیارد دلار ارز دیجیتالی بود؛ پیروز شد.

هیئیت منصفه فلوریدا، روز دوشنبه اعلام کرد «کریگ رایت» نیمی از ۱.۱ میلیون بیت‌کوین را به خانواده «دیوید کلیمن» بدهکار نیست. هیئت منصفه در این دادگاه مشخص کرد کریگ رایت و دیوید کلیمن فقط ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مشترک روی ارزهای دیجیتالی داشتند.

دیوید کلیمن در آوریل سال ۲۰۱۳ و در سن ۴۶ سالگی درگذشت ولی خانواده وی به رهبری برادرش، ایرا کلیمن، مدعی شدند که دیوید و کریگ دو دوست صمیمی بودند و مشترکا و از طریق یک مشارکت، ارز مجازی بیت‌کوین را ایجاد کردند.

در این میان، ۱.۱ میلیون بیت‌کوین به ارزش تقریبی ۵۰ میلیارد دلار محل مناقشه دیوید و کریگ بود. این ۱.۱ میلیون بیت‌کوین، اولین بیت‌کوین‌هایی هستند که از طریق ماینینگ ایجاد شدند و فقط می‌توانستند متعلق به شخص یا نهادی باشند که از همان ابتدا، این ارز دیجیتالی را خلق کرده است؛ فردی مانند خالق بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو مجازی!

کریگ رایت در دادگاه مدعی شده است که ساتوشی ناکاموتو خودش است و اکنون جامعه ارزهای دیجیتالی به دنبال اثبات این ادعا توسط او است. رایت اولین بار در سال ۲۰۱۶ مدعی شد که خالق اصلی بیت‌کوین و همان ناکاموتو است.

سال‌ها منبع پیدایش بیت‌کوین محل بحث و اسرارآمیز است. به همین دلیل، در دادگاه کریگ و دیوید، نیز وقت زیادی صرف شنیدن دفاعیات طرفین شد تا شاید کمی از پیچیدگی‌های فنی و رازآلود خلق بیت‌کوین کاسته شود.

در سال ۲۰۰۸ و در اوج بحران‌های مالی کشورها، گروه یا فردی به نام «ساتوشی ناکاموتو»، مقاله‌ای منتشر کرد و در آن چارچوبی برای پیدایش یک ارز دیجیتال ارائه داد؛ ارزی که به هیچ مرجع یا نهاد قانون‌گذاری و حاکمیتی وابسته نیست. ماینینگ یا استخراج ارز، چند ماه پس از آن و توسط کامپیوترهایی که محاسبات و معادلات ریاضی را حل می‌کنند؛ آغاز شده است.

ادعای رایت مبنی بر اینکه او ناکاموتو است؛ با شک و تردید بخش قابل توجهی از جامعه ارزهای دیجیتالی روبرو شده است. تمام تراکنش‌های بیت‌کوین عمومی است و ۱.۱ میلیون بیت‌کوین مورد نظر از زمان ایجادشان تا کنون دست نخورده باقی مانده‌اند. اعضای جامعه ارزهای مجازی بارها از رایت درخواست کردند فقط مقداری از این سکه‌های مجازی را به یک حساب جداگانه منتقل کند تا ثابت شود که مالکیت این ۱.۱ میلیون بیت‌کوین متعلق به او است و واقعا ثروتمند است.

در طول محاکمه دادگاه رایت و دیوید، هم رایت و هم کارشناسان ارزهای دیجیتالی سوگند یاد کردند که رایت مالک بیت‌کوین‌های مورد بحث است. رایت هم به خبرنگاران گفته است اگر در این دادگاه پیروز شود؛ مالکیت خود را ثابت خواهد کرد. همین‌طور، رایت گفته است اگر در این دادگاه پیروز شود؛ می‌خواهد مقدار زیادی از ثروت بیت‌کوین خود را به امور خیریه اهدا کند.

اکنون، کریگ رایت استرالیایی در دادگاه پیروز شده و زمان عمل به وعده‌هایش فرا رسیده است تا راز یکی از پیچیده‌ترین اسرار دنیای فناوری برملا شود و همگان دریابند واقعا رایت همان ساتوشی ناکاموتو است یا خیر!

منبع theguardian thesun
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.