السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش فشان‌هاست

اولین کشور جهان که بیت‌کوین را رسما پول رایج و قانونی اعلام کرد

0

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است.

السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال برنامه‌ای برای استخراج بیت‌کوین با استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیری مانند انرژی حاصل آتش‌فشان‌ها است.

روز چهارشنبه پیش، کنگره این کشور با ۶۲ رای از ۸۴ رای، طرح پیشنهادی رئیس‌جمهوری این کشور برای برابری بیت‌کوین و دلار امریکا را تصویب کرد و این قانون از ۹۰ روز دیگر اجرایی می‌شود. با تصویب این قانون، بیت‌کوین معادل دلار بوده و به راحتی می‌تواند در معاملات جاری کشور به جای دلار هزینه شود.

فروشگاه‌ها باید شرایط خرید با بیت‌کوین را فراهم کنند؛ بازرگانان باید بستر پرداخت‌های با بیت‌کوین را بسازند و کمک‌های مالیاتی می‌تواند به صورت بیت‌کوین باشد. جالب اینکه مبادلات بیت‌کوین دیگر مشمول مالیات بر سود نمی‌شوند.

استخراج بیت‌کوین با انرژی گرمایی آتش‌فشان‌ها

بیش از ۷۰ درصد جمعیت این کشور به خدمات مالی سنتی دسترسی ندارند. در این قانون ذکر شده که دولت باید بسترهایی برای مشارکت مردم و تقویت بخش خصوصی فراهم کند تا جمعیت بیشتری بتوانند به مبادلات مالی رمزارزها دسترسی داشته باشند و باعث افزایش ثروت ملی شود.

رئیس‌جمهور السالوادور انتظار دارد با رسمیت یافتن مبادلات بیت‌کوین، اقتصاد این کشور رشد کند. «بوکله» پس از تصویب این قانون در کنگره، از برنامه‌های گسترده خود برای ماینینگ پاک بیت‌کوین و کاهش هزینه‌های آن رونمایی کرد:

«من به رئیس شرکت برق دولت دستور دادم طراحی برای ارائه امکانات استخراج بیت‌کوین با انرژی بسیار ارزان و ۱۰۰ درصد پاک و تجدیدپذیر آماده کند. ما نباید انرژی مورد نیاز استخراج بیت‌کوین را تامین کنیم. استفاده از آتش‌فشان‌ها می‌تواند تکمیل‌کننده خوبی باشد.»

او در اظهارنظر دیگری می‌گوید: «مهندسان ما اطلاع دادند یک چاه جدید حفر کردند که تقریبا ۹۵ مگاوات انرژی گرمایی ۱۰۰ درصد طبیعی و تجدیدپذیر حاصل از آتش‌فشان‌های زیرزیرمینی را تامین می‌کند. آن‌ها شروع به طراحی یک مرکز استخراج بیت‌کوین در اطراف آن کردند.»

پس از السالوادور، چندین کشور دیگر امریکای لاتین ابراز تمایل کردند که بیت‌کوین را قانونی اعلام کنند تا به ارزش پول ملی آن‌ها کمک کند. پاراگوئه ماه آینده لایحه‌ای با هدف جذب کسب‌وکارهای رمزارز به مجلس خواهد برد.

منبع Zdnet
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.