موارد استفاده از لیدوکائین که نمی دانید!

0

رپورتاژ

قطعا تا الان نام لیدوکائین به گوش شما رسیده است. قصد داریم با مطالعه این مطلب، سطح دانش و آگاهی شما را در مورد مطالب زیر افزایش بدیم. سعی کردیم در این مقاله مطالب عمومی را در اختیار شما بذاریم تا در زندگی معمولی بتوانید از این مطالب استفاده کنید. خواندن این مطلب حدودا ۱۰ دقیقه وقت شما را خواهد گرفت. شما با مطالعه این مقاله این موارد را یاد میگیرید.

 • لیدوکائین چیست؟
 • اسپری لیدوکائین چیست؟
 • کاربرد لیدوکائین
 • مزایا و مضرات اسپری لیدوکائین

لیدوکائین چیست؟

لیدوکائین یک ماده موثر بی حسی است که سبب بی حسی موضعی می شود. نام علمی و دارویی آن < Lidocain > است. این ماده کاربرد های مختلفی در موارد پزشکی و بهداشتی دارد و به شکل کرم، ژل و اسپری در بازار و داروخانه ها یافت می شود. نکته مهم در مورد لیدوکائین این است که، نباید خودسرانه مصرف شود و در اکثر موارد باید با تجویز پزشک مصرف و یا قطع شود.

لیدوکائین با توجه به موارد مصرف آن درصد های مختلفی دارد. مثل لیدوکائین ۲ درصد، ۵ درصد، ۱۰ درصد و … منظورازاین درصد ها مقدار به کار رفته  لیدوکائین در محصولات مختلف است.

اسپری لیدوکائین چیست؟

معروف ترین شکل و پرکاربردترین نوع لیدوکائین، اسپری آن است. اسپری لیدوکائین در موارد مختلف از جمله در جراحی‌های کوچک و دندانپزشکی به عنوان بی ‌حس‌ کننده موضعی مصرف میگردد. شاید شما هم از این اسپری برای کاهش درد دندان هم استفاده کرده باشید. یکی دیگر از موارد پرکاربرد اسپری لیدوکائین که قطعا نمی دانید، استفاده در محصولات بهداشتی زناشویی است. لیدوکائین در انواع اسپری تاخیری موجود در داروخانه استفاده می شود و موجب بی حسی موضعی و تاخیر در انزال آقایان می شود.

کاربرد اسپری لیدوکائین

همانطور که گفته شد،  لیدوکائین در موارد مختلف، کاربرد های مختلف دارد. اما ما قصد داریم کاربرد های خانگی اسپری لیدوکائین را برای شما بگیم.

 • ایجاد بی حسی برای کاهش درد دندان

اگر شما دچار دندان درد شدید و در عین حال امکان مراجعه به پزشک نداشتید، می توانید از اسپری لیدوکائین برای کاهش درد و تحمل مقطعی آن استفاده کنید. البته این نکته را در نظر بگیرید که از استفاده بیش از حد باید خودداری کنید و در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. برای خرید این نوع اسپری لیدوکائین می توانید به داروخانه مراجعه کنید و به راحتی تهیه کنید.

 • سوختگی و گزش حشرات

برای التیام سوختگی و گزش حشرات هم از لیدوکائین استفاده می شود. برای این موارد بیشتر از کرم های لیدوکائین استفاده میشود. پیشنهاد ما این است، در موارد سوختگی شدید از خود درمانی خودداری کنید و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • کنترل انزال در آقایان

همانطور که گفته شد، لیدوکائین در صنعت محصولات بهداشتی زناشویی بسیار پرکاربرد است. شما از اسپری لیدوکائین برای بی حسی موضعی و تاخیر در انزال، در روابط زناشویی می توانید استفاده کنید. اما به این نکته توجه داشته باشید که این محصولات باید مخصوص انجام روابط زناشویی باشند و مثلا اسپری لیدوکائینی که برای داندان استفاده می شود نباید برای تاخیر در انزال هم استفاده شود. برای خرید اسپری تاخیری و اسپری لیدوکائین از فروشگاه کاندوم بازار میتوانید استفاده کنید و مشاوره رایگان بگیرید. کاندوم بازار یک فروشگاه تخصصی در زمینه محصولات بهداشتی زناشویی است که با مجوز از وزارت صنعت و وزارت ارشاد فعالیت می کند.

عوارض لیدوکائین چیست؟

به طور کلی این محصول دارای عوارض خاصی نیست. این ما هستیم که با مصرف خودسرانه و بیش از حد و بدون آگاهی به خود ضربه می زنیم. البته نکته مهم برای حفظ سلامتی ما این است که، از خود درمانی تا حد امکان جلوگیری کنیم و اگر محصولی تهیه و استفاده میکنیم، هم دارای مجوز بهداشت باشد و هم از فروشگاه مطمئن تهیه شده باشد.

پیش از استفاده از اسپری لیدوکائین، اگر نسبت بـه آن یا دیگر دارو‌های مشابه حساسیت و آلرژی دارید، قبل از مصرف حتماً بـا پزشک مشورت کنید. اگر مبتلا بـه بیماری های قلبی عروقی، بیماری‌های مربوط بـه کلیه، کبد یا اختلال خونی خاص هستید، پیش از استفاده، بـه دکتر خود اطلاع دهید. در زمان مصرف این اسپری، از انجام فعالیت ‌هایی هم چون رانندگی خودداری کنید.

اما مهتمرین عارضه ای که لیدوکائین ممکن است برای برخی از افراد ایجاد کند، حساسیت است. این حساسیت به شکل خارش، التهاب و قرمزی در پوست و یا محل استفاده، خودش را نشان می دهد. در صورت بروز این عارضه از استفاده مجدد محصول باید خودداری شود و در اولین فرصت به پزشک مراجعه شود.

اگر بعد از استفاده از لیدوکائین، یک یا چند حالت از موارد زیر را داشتید، حتما مصرف را متوقف کنید و در صورت تشدید علائم، به پزشک مراجعه کنید.

 • سرگیجه و یا خواب آلودگی
 • کاهش ریتم در تنفس یا تنگی نفس
 • تغییرات ذهنی و خلقی «مانند گیجی، عصبانیت»
 • لرزش ومشکلا بینایی مثل تاری در دید
 • وزوز گوش و یا ضعف بدنی
 • آبی یا خاکستری شدن پوست (حالت کبودی)
 • خستگی غیر معمول و اختلال در ضربان قلب

همچنین اگر داروی خاصی مصرف میکنید و یا مشکل خاصی دارین، به هیچ عنوان بدون مشورت پزشک از لیدوکائین استفاده نکنید.

نکات پایانی

بطور کلی از اسپری لیدوکائین می توان برای بی حسی دهان، گلو و بینی و هم چنین درمان زودانزالی استفاده کرد. اما استفاده بیش از حد و به دفعات زیاد و بدون مشورت پزشک از آن می تواند باعث بروز عوارض وخیمی هم چون تنگی نفس، لرزش، کاهش بینایی و اختلال در ضربان قلب شود و استفاده از این اسپری در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است و فقط و فقط باید با تجویز دکتر صورت بگیرد.

 • خرید از فروشگاه های معتبر
 • اطلاع از تاریخ تولید و انقضای محصول
 • استفاده بیش از حد و خودسرانه ممنوع است
 • از هر محصولی فقط برای کاربرد خاص خودش استفاده شود
 • از اسپری لیدوکائین دندان برای مسائل زناشویی و تاخیر در انزال آقایان استفاده نشود.
 • در صورت بروز علائم و حساسیت از مصرف مجدد خودداری و حتما به پزشک مراجع شود.

خلاصه مطلب

لیدوکائین که نام علمی آن Lidocaine است، یک ماده بی حسی موضعی است. لیدوکائین به شکل های مختلفت مانند اسپری، کرم و ژل وجود دارد. معروف ترین نوع آن اسپری لیدوکائین است که در داروخانه ها یافت می شود. از جمله کاربر این اسپری ایجاد بی حسی موضعی برای دندان و یا جراحی های سرپایی است. همچنین از اسپری لیدوکائین برای انجام روابط زناشویی و کنترل انزال در آقایان استفاده می شود. این اسپری تقریبا عوارض خاصی ایجاد نخواهد کرد و مهترین نکته در مورد اسپری لیدوکائین، عدم استفاده بیش از حد از آن است. اما تا حد امکان باید با تشخیص پزشک این محصول مصرف شود. در صورت داشتن بیماری و یا مصرف داروی خاص و همچنین دوران بارداری و شیردهی، استفاده بدون تجویز پزشک ممنوع است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.