مدولوبلاستوما چه نوع تومور مغزی است؟ چه علائمی دارد و چطور تشخیص داده می‌شود؟

0

مدولوبلاستوما Medulloblastoma یک تومور سرطانی (بدخیم) مغز است که از قسمت تحتانی پشت مغز به نام مخچه شروع می‌شود. مخچه در هماهنگی، تعادل و حرکت عضلات نقش دارد.

مدولوبلاستوما تمایل دارد از طریق مایع مغزی نخاعی (CSF) – مایعی که مغز و نخاع شما را احاطه کرده و از آن محافظت می‌کند – به سایر نواحی اطراف مغز و نخاع گسترش یابد. این تومور به ندرت به سایر نقاط بدن گسترش می‌یابد.

مدولوبلاستوما نوعی تومور جنینی است – توموری که از سلول‌های جنینی (جنی) مغز شروع می‌شود. بر اساس انواع مختلف جهش ژنی، حداقل چهار زیرگروه مدولوبلاستوما وجود دارد. اگرچه مدولوبلاستوما ارثی نیست، سندرم‌هایی مانند سندرم گورلین یا سندرم تورکو ممکن است خطر ابتلا به مدولوبلاستوما را افزایش دهند.

علائم و نشانه‌های مدولوبلاستوما ممکن است شامل سردرد، حالت تهوع، استفراغ، خستگی، سرگیجه، دوبینی، هماهنگی ضعیف، راه رفتن ناپایدار و سایر نگرانی‌ها باشد. این علائم ممکن است مربوط به خود تومور یا به دلیل افزایش فشار در مغز باشد.

مدولوبلاستوما می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما اغلب در کودکان خردسال رخ می‌دهد. اگرچه مدولوبلاستوما نادر است، اما شایع‌ترین تومور سرطانی مغز در کودکان است. کودکان باید در مرکزی ویزیت شوند که دارای تیمی از متخصصان اطفال با تخصص و تجربه در زمینه تومور‌های مغزی اطفال با دسترسی به آخرین فناوری و درمان‌های کودکان باشد.

تشخیص

فرآیند تشخیص معمولاً با بررسی تاریخچه پزشکی و بحث در مورد علائم و نشانه‌ها شروع می‌شود. آزمایش‌ها و روش‌های مورد استفاده برای تشخیص مدولوبلاستوما عبارتند از:

  • معاینه عصبی. در طی این روش بینایی، شنوایی، تعادل، هماهنگی و رفلکس‌ها آزمایش می‌شود. این به تعیین اینکه کدام قسمت از مغز ممکن است تحت تأثیر تومور باشد کمک می‌کند.
  • تست‌های تصویربرداری آزمایش‌های تصویربرداری می‌تواند به تعیین محل و اندازه تومور مغزی کمک کند. این آزمایش‌ها همچنین برای شناسایی فشار یا انسداد مسیر‌های CSF بسیار مهم هستند. توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ممکن است بلافاصله انجام شود. این آزمایشات اغلب برای تشخیص تومور‌های مغزی استفاده می‌شود. همچنین ممکن است از تکنیک‌های پیشرفته مانند MRI پرفیوژن و طیف سنجی تشدید مغناطیسی استفاده شود.
  • آزمایش نمونه بافتی (بیوپسی). نمونه‌برداری معمولاً انجام نمی‌شود، اما اگر آزمایش‌های تصویربرداری معمولی مدولوبلاستوما نباشد، ممکن است توصیه شود. نمونه بافت مشکوک در آزمایشگاه برای تعیین انواع سلول‌ها تجزیه و تحلیل می‌شود.
  • برداشتن مایع مغزی نخاعی برای آزمایش (پنکسیون کمری). این روش که شیر نخاعی نیز نامیده می‌شود، شامل قرار دادن یک سوزن بین دو استخوان در قسمت تحتانی ستون فقرات است تا مایع مغزی نخاعی را از اطراف نخاع خارج کند. این مایع برای جستجوی سلول‌های تومور یا سایر ناهنجاری‌ها آزمایش می‌شود. این آزمایش تنها پس از مدیریت فشار در مغز یا برداشتن تومور انجام می‌شود.

درمان

درمان مدولوبلاستوما معمولاً شامل جراحی و به دنبال آن پرتودرمانی یا شیمی درمانی یا هر دو است. سن و سلامت عمومی، نوع و محل تومور، درجه و وسعت تومور و عوامل دیگر در تصمیم‌گیری‌های درمانی نقش دارند. گزینه‌ها عبارتند از:

  • جراحی برای از بین بردن تجمع مایع در مغز. مدولوبلاستوما ممکن است رشد کند تا جریان مایع مغزی نخاعی را مسدود کند، که می‌تواند باعث تجمع مایعی شود که به مغز فشار می‌آورد (هیدروسفالی). ممکن است جراحی برای ایجاد مسیری برای جریان مایع از مغز (درن بطن خارجی یا شانت بطنی-پریتونئال) توصیه شود. گاهی اوقات می‌توان این روش را با جراحی برای برداشتن تومور ترکیب کرد.
  • جراحی برای برداشتن مدولوبلاستوما. یک جراح مغز کودکان یا بزرگسالان (جراح مغز و اعصاب) تومور را برمی دارد و مراقب است که به بافت مجاور آسیب نرساند. اما گاهی اوقات حذف کامل تومور ممکن نیست زیرا مدولوبلاستوما در نزدیکی ساختار‌های حیاتی در اعماق مغز تشکیل می‌شود. همه بیماران مبتلا به مدولوبلاستوما باید پس از جراحی درمان‌های اضافی را برای هدف قرار دادن سلول‌های باقی مانده دریافت کنند.
  • پرتو درمانی. یک انکولوژیست پرتودرمانی کودکان یا بزرگسالان، پرتودرمانی را برای مغز و نخاع با استفاده از پرتو‌های پرانرژی، مانند اشعه ایکس یا پروتون، برای از بین بردن سلول‌های سرطانی اجرا می‌کند. پرتودرمانی استاندارد را می‌توان استفاده کرد، اما پرتو درمانی با پرتو پروتون – که در تعداد محدودی از مراکز مراقبت بهداشتی عمده در ایالات متحده موجود است – دوز‌های هدفمند بالاتری از تشعشع را به تومور‌های مغزی می‌رساند و قرار گرفتن در معرض پرتو را در بافت سالم مجاور به حداقل می‌رساند.
  • شیمی درمانی شیمی درمانی از دارو‌ها برای از بین بردن سلول‌های تومور استفاده می‌کند. به طور معمول، کودکان و بزرگسالان مبتلا به مدولوبلاستوما این دارو‌ها را به صورت تزریق در ورید (شیمی‌درمانی داخل وریدی) دریافت می‌کنند. شیمی درمانی ممکن است پس از جراحی یا پرتودرمانی یا در موارد خاص همزمان با پرتودرمانی توصیه شود. در برخی موارد، شیمی درمانی با دوز بالا و به دنبال آن نجات سلول‌های بنیادی (پیوند سلول‌های بنیادی با استفاده از سلول‌های بنیادی خود بیمار) ممکن است استفاده شود.
  • آزمایشات بالینی کارآزمایی‌های بالینی، شرکت‌کنندگان واجد شرایط را برای مطالعه اثربخشی درمان‌های جدید یا مطالعه روش‌های جدید استفاده از درمان‌های موجود، مانند ترکیب‌های مختلف یا زمان‌بندی پرتودرمانی و شیمی‌درمانی، ثبت‌نام می‌کنند. این مطالعات فرصتی را برای آزمایش آخرین گزینه‌های درمانی فراهم می‌کند، اگرچه ممکن است خطر عوارض جانبی شناخته نشده باشد. برای مشاوره با پزشک خود صحبت کنید.
اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی که برخی از آنها کمتر دیده شده‌اند و ما را به اندیشه در مورد تاریخ…

عکس‌های تاریخی خلاصه عجیب یک دوران هستند. همه چیز از کیفیت عکس، کادربندی، لباس، ساختمان‌های پیرامون، غذایی که صرف می‌شود، حالت چهره، برشی از یک زمان و مکان است که برای بینندگان بعدی نکته‌های دارند. برخی ازعکس‌های این مجموعه را قبلا…

هوش مصنوعی نشان می‌دهد که سلبریتی‌ها در دهه‌های بعد چگونه به نظر می‌رسند

یک عکاس از هوش مصنوعی برای ایجاد مجموعه‌ای از پرتره‌ها استفاده کرده که نشان می‌دهند برخی از سلبریتی‌ها ممکن است چند دهه آینده چه چهره‌ای پیدا کنند. عکاس و وکیل ترکیه‌ای به نام Alper Yesiltas این پروژه رو انجام داده. او به دلیل کارهای…

سازه‌های و کارهای مهندسی کارا، زیبا و شگفت‌آور از سراسر دنیا

ساختن سازه مهندسی مسلما فقط به معنی ساختن چیزی کارا نیست. بلکه باید زیبایی سازه و تباین آن با محیط اطراف و ابعاد انسانی و فرهنگی آن در نظر گرفته شود. در ضمن امکان توسعه آن در آینده مد نظر قرار گیرد و همچنین چه بهتر که دوست‌دار محیط زیست…

تاریخچه جذاب تلفن‌های خودرو با مرور عکس‌های قدیمی دهه 1940 تا 1980

ماشین و تلفن، زمانی دو اختراع پیشگامانه بودند. جالب است که این دو تنها یک دهه از یکدیگر جدا بودند. خودرو و تلفن به ترتیب در سال‌های 1885 و 1875 اختراع شده بودند. اما اگر فیلم‌های قدیمی را دیده باشید می‌دانید که خیلی‌ها پیش‌تر از موبایل‌های…

معماری‌هایی که واقعا شایسته تحسین هستند و ستایش هنری ما را برمی‌انگیزند

تناسب اجزا، انحناها، هماهنگی با فرهنگ و شرایط اقلیمی، عظمت، رنگ‌ها یا نشانه‌های قدمتی که ما را به خلسه‌های پر از تخیل می‌برند، هر کدام از اینها ممکن است یک عمارت را شاخص و برجسته کنند. در این پست بناهایی را با هم مرور می‌کنیم که هر یک از…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / توانی نو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5