فیلم مردان افتخار Men of Honor – معرفی و بررسی

0

کارگردان: جورج تیلمن جونیور، فیلمنامه: اسکات مارشال اسمیت براساس کتاب زندگی کارل براشیر، بازیگران: رابرت دونیرو (بیلی ساندی)، کوبا گودینگ جونیور (کارل براشیر)، چارلیز ترون (کوون)، آنجانوالیس (جو)، هال هالبروک (آقای پاپی)

زمان:۱۲۸ دقیقه و چهل ثانیه، مناسب برای پانزده سال به بالا، محصول:۲۰۰۰، امریکا

کارل براشیر در سال ۱۹۱۳ در خانواده‌ای فقیر، اهل سونورای کنتاکی به دنیا می‌آید. او علاقه زیادی دارد تا به نیروی دریایی امریکا ملحق شود. با از بین رفتن قوانین تبعیض نژادی در ارتش، کارل در سال (تصویرتصویر) ۱۹۴۸‌ به استخدام نیروی دریایی ‌ درمی‌آید و آن‌جا متوجه می‌شود که اشتیاق زیادی برای غواصی در دریا دارد. به خاطر ادامه سیاست‌های نژادپرستانه در مدرسه غواصی بایون در نیوجرسی، کارل چاره‌ای ندارد که تا سال ۱۹۵۲ منتظر بماند. پس از پذیرش او در مدرسه، آزار و اذیت از سوی کارآموزان مدرسه ادامه می‌یابد. از سوی دیگر رئیس دیوانه مدرسه، بیلی ساندی نیز با او رفتاری ناشایست دارد. بیلی تحت تأثیر یک افسر نژادپرست و دوآتشه به نام آقای پاپی است. کارل زندگی تلخی را می‌گذراند. کارل رفتاری آرام دارد و موفق می‌شود که جان یکی از همکارانش را در هنگام آموزش، نجات دهد. وی در کتابخانه هارلم به مطالعه می‌پردازد و از کمک‌های یک دانشجوی پزشکی به نام جو بهره می‌برد.

به تدریج کارل موفق می‌شود که احترام بیلی را نسبت به خودش به دست آورد. او سخت‌ترین تمرین‌ها را نیز پشت سر می‌گذارد. ساندی که به الکل معتاد است و به‌طور مداوم با مافوق‌های خود در تضاد است، با شلیک گلوله‌ای از سوی پاپی روبرو می‌شود. کارل با جو ازدواج می‌کند و از این پس، راه ترقی را پیش می‌گیرد. اما در سال ۱۹۶۶، در سفری روی دریای مدیترانه بر اثر حادثه‌ای، قسمتی از پایش را از دست می‌دهد.

کارل قصد دارد به دیگران ثابت کند که همچنان به عنوان غواص قادر به انجام وظایف خود است. با حمایت‌های ساندی، کارل جلسه‌ای ویژه تشکیل می‌دهد تا اشتغال مجدد او را بررسی کنند. در رأس این هیأت سرگرد هنکس قرار دارد که یکی از دشمنان سرسخت ساندی به حساب می‌آید. کارل را به وسایل غواصی مجهز می‌کنند و او با تحریک ساندی، حرکاتی از مقاوت و سرسختی را به نمایش می‌گذارد. بدین ترتیب، کارل، پیروز از امتحان، دوباره به کار مشغول می‌شود.

فیلمی پرستاره با داستانی سرگرم کننده به سبک آثار کلاسیک کیوکر و استرجس. منتقدین با درجه ارزشیابی متوسط تا نسبتا خوب از فیلم استقبال کرده‌اند. مجموع فروش فیلم تا اواخر ماه می به ۷ میلیون دلار رسیده که در مجموع شکست تجاری محسوب می‌شود. یک درام ورزشی درباره جسارت، شجاعت و اعتماد به نفس با دنزل واشنگتن که مثل همیشه استاندارهای بالای بازیگری خود را حفظ می‌کند. فیلم با فروش ۱۰۰ میلیون دلاری خود یک موفقیت غافلگیر کننده تجاری بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.