فیلم به خاطر شکلات متشکرم – معرفی و نقد و تحلیل – Merci pour le Chocolat 2000

0

کارگردان، کلود شابرول/نویسنده فیلمنامه: کلود شابرول و کارولین الیاچف، براساس رمان تار عنکبوت شکلاتی نوشته شارلوت آرمسترانگ.

بازیگران: ایزابل هوپر (ماری کلر میکامولر)، ژاک دوترون (آندره پولونسکی)، آنا موگلالیس (ژان پوله) رودولف پاولی (گیوم پولونسکی)، میشل روبن (پاتو دو فرین)، ماتئو سیمونه (آکسل)/اجرای موسیقی: ارکستر سمفونیک فرانسه

زمان فیلم:۱۰۰ دقیقه و ۵۵ ثانیه، مناسب برای تمام سنین (برای کودکان با نظارت والدین) محصول ۲۰۰۰ فرانسه و سوئیس.

لوزان سوئیس، زمان حال، ماری کلر میکامولر، مدیر یک کارخانه شکلات‌سازی با یک نوازندهٔ پیانو به نام آندره که قبلا در سن ۸۱ سالگی به مدت کوتاهی همسر او بوده، دوباره ازدواج می‌کند. در فاصله بین این دو ازدواج، آندره با لیزیت که حالا مرده، ازدواج کرده و پس از مرگ وی فرزندشان گیوم را بزرگ کرده است. شایعاتی وجود دارد که گیوم در زمان تولد با نوزاد دیگری جابجا و تعویض شده است.

آن نوزاد که اکنون یک شاگرد کلاس پیانو است، ژان نام دارد و دختر یک پزشک قانونی به نام مادام پوله آکسل عاشق او است. ژان که از قضیهٔ جابجایی و تعویض در کلینیک محل تولد خود مطلع شده، با آندره ملاقات می‌کند و خیلی زود بین آن دو رابطه‌ای عاشقانه بوجود می‌آید.‌ ژان درمی‌یابد که لیزبت، پس از فرو رفتن در خواب، پشت فرمان اتومبیل خود جان سپرده است. میکا، فلاسک شکلات داغی را که مثل همیشه به‌طریقی که تردید ژان را برانگیزد آماده کرده، سرنگون می‌کند. ژان که پلوورش با شکلات لکه‌دار شده است، توسط آلکس مورد سوال و جواب روانکاوانه قرار می‌گیرد و درمی‌یابد که نوشیدنی‌اش به داروی خواب‌آور rohypnol آغشته شده است. گیوم نگرانی ژان از اینکه نوشیدنی آغشته به دارو به‌منظور خوراندن به او تهیه گردیده را بی‌دلیل می‌داند و فاش می‌کند که وقتی لیزبت کشته شد، او و آندره با میکا به سر می‌برده‌اند. ژان دعوت می‌شود تا چند روزی را برای تعلیم پیانو با آندره بگذراند و مادرش به او می‌گوید که با تلقیح مصنوعی آبستن شده است.

موقع شام میکا می‌گوید که یک فرزند خوانده است. او به نزدیکی بیشتر ژان و گیوم کمک می‌کند و ناخواسته روی پاهای پسر خوانده‌اش آب‌جوش می‌ریزد. داروی خواب‌آور آندره، که او حالا به آنها معتاد شده، تمام می‌شود. ژان به همراه گیوم که حالا در تردیدهای او شریک است، به شهر می‌رود تا چیزهای تازه‌ای گیر بیاورند.

آندره میکا را متهم می‌کند که با آغشته کردن نوشیدنی لیزبت، باعث مرگ او شده است. میکا همه چیز را می‌پذیرد. زمانی که پشت فرمان، خواب برژان غالب می‌گردد، مشخص می‌شود که او قهوه بعد از شام را نیز به داروی خواب‌آور آغشته کرده است. اتومبیل ژان به دیواری اصابت می‌کند. میکا و ژان هیچکدام صدمه نمی‌بینند. میکا، با بی‌اعتنایی به انتظار اجرای عدالت می‌ماند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.