بهترین عکس‌های فضایی سال ۲۰۲۱ را با هم مرور کنیم

0

وسعت بی‌پایان فضا سوژه‌ای زیبا و جذاب برای عکاسی است. از تولد‌ها و مرگ‌های دراماتیک ستارگان گرفته تا عکس‌های پر زرق و برق کهکشانی و کلوزآپ‌های سیاره‌ای. در این پست، برخی از نفس‌گیرترین عکس‌های فضایی سال ۲۰۲۱ را مشاهده می‌کنید.

ستاره‌ها در زایشگاه‌های ستاره‌ای متولد می‌شوند یعنی ابر‌هایی از غبار و گاز که تحت کشش گرانشی خود فرو میریزند و مشتعل می‌شوند و این فرآیند پویا موضوع مورد علاقه تلسکوپ‌هایی مانند هابل است، در این عکس‌ها تضاد ستارگان جوان درخشان و ابر‌های تیره بسیار جالبند.

ستاره‌های در اوج با تجمع خوشه‌ای، عکس‌های خیره‌کننده‌ای نیز ایجاد می‌کنند و سرانجام، میلیون‌ها سال بعد، مرگ‌های ستاره‌ها به همان اندازه فوتوژنیک است و سحابی‌های بزرگی را ایجاد می‌کنند که به ما امکان می‌دهند تخیل خود را بر روی اشکال مبهم آن‌ها نمایان کنیم.

امسال، اخترشناسان نمایی جدید از سیاهچاله‌ای عظیم در قلب کهکشان M87 منتشر کردند که با اندازه‌گیری پراکنش نوری آن مطالعه‌شان تکمیل شد. در فوریه، مریخ نورد Perseverance ناسا با دوربینی که روی جت پک نصب شده بود، لحظه برخورد چرخ‌ها با خاک سرخ را ثبت کرد.

عکسی به نام حلقه شیری، اثر ژونگ وو برنده رده کهکشان‌ها در مسابقه عکاس نجومی سال رصدخانه سلطنتی‌گرینویچ برای سال ۲۰۲۱ شد. این تصویر  ۱۰۰۰ عکس منفرد از کهکشان راه شیری که در چین و نیوزیلند گرفته شده بود، به هم دوخت و با هم ترکیب کرد تا یک عکس بی همتا ایجاد کند.

بیایید و کیهان را با ما در مجموعه عکس زیر ببینید:

۱- موضوع مورد علاقه عکاسان نجوم، سحابی veil، بقایای یک ستاره عظیم است که تقریباً ۱۰۰۰۰ سال پیش به صورت یک ابرنواختر منفجر شد. در این تصویر جدید هابل از تکنیک‌های پردازشی جدید برای واضح کردن جزئیات استفاده شده.

ESA / هابل و ناسا، Z. Levay

۲- ستاره جوان و پرجرم SU Aur که توسط ابزار SPHERE گرفته شده

۳- کاوشگر خورشیدی پارکر این تصویر از زهره را در طی سومین پرواز خود، در مسیری نزدیک به مدار خورشید، گرفت. لکه تیره، منطقه مرتفع آفرودیت است.

ناسا/جان هاپکینز APL/آزمایشگاه تحقیقات دریایی/گیلرمو استنبورگ و برندان گالاگر

۴- این میدان ستاره‌ای مسحورکننده، خوشه کروی پالومار ۶ است که در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد.

ESA / هابل و ناسا، R. Cohen

۵- حلقه شیری اثر ژونگ وو، برنده بخش عکاسی از کهکشان‌ها در مسابقه عکاس نجومی سال رصدخانه سلطنتی‌گرینویچ برای سال ۲۰۲۱ شد. این تصویر از ترکیب ۱۰۰۰ عکس ایجاد شده.

۶- مریخ نورد Perseverance ناسا در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱، در این عکس که توسط دوربین نصب شده بر روی تجهیزات فرود گرفته شده است، نمایان است.

ناسا

۷- ابر ماژلانی کوچک، یک کهکشان کوتوله است که به دور کهکشان راه شیری می‌چرخد. این تصویر هابل، یک خوشه ستاره‌ای درخشان به نام NGC 346 را در مرکز عکس نشان می‌دهد که توسط ابر تیره‌ای از غبار و گاز احاطه شده.

ناسا، ESA و A. Nota (STScI/ESA)

۸- یک دیسک خیره‌کننده، با عرض حدود ۵۰۰۰ سال نوری، در مرکز کهکشان NGC 1097.  نور روشن در وسط یک سیاهچاله بسیار پرجرم است که گرد و غبار و گاز را به صورت ابر‌های تاریک مارپیچی در خود فرو می‌برد. حلقه صورتی/بنفش از شکل‌گیری سریع ستاره ایجاد شده که در نتیجه انرژی شدیدی که از سیاهچاله به بیرون پرتاب می‌شود، خورده می‌شود.

۹- عکس جدیدی از مشتری که توسط جونو گرفته شده. لکه قرمز بزرگ به وضوح قابل مشاهده است، طوفانی به اندازه زمین که قرن هاست پابرجاست، و همچنین نوار‌های زیبایی از ابر‌ها که در کمربند معتدل جنوبی در گردش هستند.

۱۰- این عکس خیره‌کننده از سحابی پنجه گربه، اولین تصویر نوری بود که توسط ابزار CONCERTO نصب شده روی تلسکوپ APEX در شیلی گرفته شد.

۱۱- این عکس که در ۸ نوامبر از ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده ، کپسول داراگون اسپیس ایکس را نشان می‌دهد که ایستگاه را ترک می‌کند تا چهار فضانورد را به زمین بازگرداند.

۱۲- California Dreamin اثر‌ تری هنکاک در مسابقه عکاس نجومی سال ۲۰۲۱ رصدخانه سلطنتی‌گرینویچ در فهرست نهایی قرار گرفت. این تصویر NGC 1499 را که همچنین به عنوان سحابی کالیفرنیا نشان می‌دهد.

۱۳- عکسی از هابل از خوشه کهکشانی ACO S 295 که کهکشان‌هایی در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت را به نمایش می‌گذارد. کهکشان‌های مارپیچی شکل را می‌توان در طیف وسیعی از جهت‌گیری‌ها و زاویه‌های مختلف در این عکس دید.

۱۴- نگاهی جدید به سیاهچاله عظیم در قلب کهکشان M87 که توسط تلسکوپ افق رویداد گرفته شده. در سال ۲۰۱۹، تیم پژوهشی، اولین تصویر مستقیم از یک سیاهچاله را گرفت و این تصویر جدید قطبی شدن نور دیسک درخشان اطراف آن را نشان می‌دهد. جهت خطوط قابل مشاهده در دیسک جهت میدان مغناطیسی را نشان می‌دهد.

۱۵- تصویر ترکیبی از بقایای ابرنواختر کاسیوپیا، که توسط رصدخانه‌های چاندرا، NuSTAR و هابل گرفته شده است. هر رنگ نشان دهنده عنصر متفاوتی است – نارنجی آهن، بنفش اکسیژن، سبز ترکیب سیلیکون و منیزیم و آبی تیتانیوم است.

۱۶- تصویر هابل از Arp 86، یک جفت کهکشان در حال تعامل که حدود ۲۲۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند. کهکشان بزرگتر که NGC 7753 نامیده می‌شود، در نهایت کهکشان کوچکتر، NGC 7752 را از بین می‌برد یا به بیرون هدایت می‌کند.

۱۷- سحابی مرداب یا لاگون یک ابر ستاره‌زا از غبار و گاز است که در فاصله ۴۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. این تصویر داده‌های نوری و همچنین داده‌های پرتو ایکس  از چاندرا را ترکیب کرده و در نتیجه ستاره‌های نوزاد را که معمولاً پشت پرده پنهان هستند، مشخص شده‌اند.

۱۸- ستاره کربنی CW Leonis در حال مرگ است و لایه‌های بیرونی‌اش در جنبش هستند و درخشش نارنجی مایل به قرمز وهم‌آوری ایجاد می‌کند.

۱۹- عکسی خیره‌کننده از NGC 4254، یک کهکشان مارپیچی که در فاصله ۴۵ میلیون سال نوری از ما قرار دارد. این تصویر که با ابزار MUSE گرفته شده ، طول موج‌های مختلف نور را بر روی مشاهدات متعدد ترکیب می‌کند – رنگ‌های طلایی ستاره‌های تازه متولد شده را نشان می‌دهند، در حالی که مناطق آبی ستاره‌های کمی مسن‌تر هستند.

۲۰ – مهد کودک ستاره‌ای به نام AFGL 5180 که در صورت فلکی جوزا قرار دارد. این تصویر ترکیبی از نور مرئی و فروسرخ است که  ستاره‌های معمولاً پنهان را آشکار می‌کند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.