معرفی فیلم مزد ترس – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – The Wages of Fear 1953

0

کارگردان: هانری ژرژ کلوزو. تهیه کنندهگان: رمون بوردری، هانری ژرژ کلوزو، فیلنامه: هانری ژرژکلوزو، ژروم ژرونیمی. مدیر فیلمبرداری: ارمان تیرار. موسیقی: ژرژ اوریک. بازیگران: ایو مونتان، شارل ونل، فولکو لولی، پیتر ون آیک. ویلیام تابس. محصول فرانسه، ۱۵۶ دقیقه.

هانری ژرژ کلوزو، قل از شاهکارش، مزد ترس، هجویه اجتماعی گزندهٔ کلاغ (۱۹۴۳) و فیلم پلیسی مهیج مقر پلیس فرانسه (Quai des Orfevres، ۱۹۴۷) را کارگردانی کرده بود؛ بنابراین نه با جنجال بیگانه بود و نه در زمینه تریلرهای نفس گیر، خام و بی تجربه، در اینجا کلوزو در اوج توانایی‌ها فیلمسازی‌اش، احساسات و انتظارات تماشاگر را با دقت و ظرافتی حیرت انگیز در چنگ‌اش گرفته و چنان با آنها بازی می‌کند که حدود ۶۰ سال بعد از ساخته شدن، مزد ترس هنوز یکی از هیجان‌انگیزترین آثاری است که تاریخ سینما به خود دیده. آنچه موقعیت فیلم را رقم زده، در آمیختن داستان ساده چهار شخصیت متفاوت است که مدام با دیوهای درون و موانع خطرناک پیش رو دست و پنجه نرم می‌کنند و با مضمون کلی فیلم، یعنی محکوم کردن سیاست‌های استعماری و سرمایه‌داری لگام گسیخته‌ای که آدم‌ها برایش «ابژه» هایی هستند صرفا برای رسیدن به اهدافی طمعکارانه.

ماجرا-های مزد ترس در شهر «لاس پیدراس» آغاز می‌شود؛ شهرکی خشک و غبار آلود در آمریکای جنوبی که بچه‌هایش برای سرگرمی حشرات را شکنجه می‌دهند و کافه‌های محلی‌اش هم در «مرز کسالت» اند و پر از آدم‌های علاف و بیکار. آنچه سلطه‌اش را بر زندگی مردم شهر انداخته، «کمپانی نفت جنوبی» است؛ یک کمپانی بزرگ آمریکایی، که به خاطر سوءاستفاده‌های مردم شهر انداخته، «کمپانی نفت جنوبی» است؛ یک کمپانی بزرگ آمریکایی، که به خاطر سوء استفاده‌های اجتماعی و محیط زیستی‌اش شهرت دارد وقتی یکی از چاه‌های نفتی کمپانی آتش می‌گیرد. چهار شخصیت اصلی، ماریو (ایو مونتان)، لوئیجی (فولکو لولی)، بیمبا (پیتر ون ایک) و جو (شارل ونل)، با نفری ۲ هزار دلار دستمزد، استخدام می‌شوند تا دو کامیون پر از نیتروگلیسیرین را به مقصد برسانند. این پیت‌های مملو از مواد به شدت قابل احتراق (بنا به قول کمپانی نفت جنوبی) برای خاموش کردن و بستن دهانه چاها، نقشی اساسی خواهند داشت.

از زمانی که چهار شخصیت اصلی، مأموریت بالقوه انتحاری خود را آغاز می‌کنند، فیلم به یک ماجرای پر هیجان تبدیل شده که رد آن، هر جاده پر دست‌انداز، هر پیچ تند، و … در یکی از سکانس‌های به شدت دلهره آور- عبور از روی یک ردیف تخته زهوار در رفته (که اسم‌اش را پل گذاشته‌اند) بر فراز دره‌ای عمیق می‌تواند فاجعه آفرین باشد. مزد ترس، یکی از روایت‌های پر حادثه تاریخ سینما، مدام با اعصاب شخصیت‌ها و مخاطب بازی کرده و وقتی هم در پایان با یک چرخش ناگهانی، هیجان چندین و چند درجه بالاتر می‌رود. مزد ترس هنوز یکی از نقطه عطف‌های مسلم ژانر اکشن باقی مانده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.