پاراگ آگراوال مدیرعامل جدید توییتر کیست و با چه چالش‌هایی روبرو است؟

یک مدیر ارشد فناوری هندی‌تبار ناشناخته دیگر روی صندلی مدیرعاملی شرکت‌های برتر سیلیکون‌ولی نشست

0

جک دورسی؛ یکی از بنیان‌گذاران توییتر از سمت مدیرعاملی این شبکه اجتماعی کنار رفت و جای خود را به «پاراگ آگراوال» هندی ناشناخته داد.

آگراوال که حدود ۱۰ سال در توییتر مشغول به کار است؛ اخیرا به عنوان مدیر ارشد فناوری این شرکت منسوب شده بود و اینک باید یکی از برجسته‌ترین و بی‌ثبات‌ترین مشاغل سیاسی سیلیکون‌ولی را تصاحب کند. اما «پاراگ آگراوال» کیست و باید چه انتظاری از توییتر تحت رهبری او داشته باشیم؟

پاراگ آگراوال کیست و نظر کارشناسان درباره او چیست؟

آگراوال ۳۷ ساله یک مهاجر هندی است و تا کنون کمتر نام او در ردیف مدیران اجرای برجسته دنیا مطرح شده است. همین ناشناخته بودن او به همراه پیشینه فنی قوی، باعث شده باعث شده جانشین جک دورسی در توییتر شود و حامیان زیادی داشته باشد.

آنجلو زینو، تحلیل‌گر CFRA Research می‌نویسد: «آگراوال یک انتخاب مطمئن برای سرمایه‌گذاران است و آن‌ها نگاهی مثبت به این تغییرات دارند. ضمن اینکه یک سرمایه‌گذار عمده توییتر به نام الیوت منیجمنت، دورسی را تحت فشار زیادی قرار داد تا کناره‌گیری کند.»

به گفته کارشناسان، از نظر سیاست‌گذاری و جهت‌گیری‌های کلی توییتر، می‌توان روی «پاراگ آگراوال» حساب بیشتری نسبت به دورسی باز کرد؛ از جمله برنامه‌هایی برای ادامه استراتژی اخیر توییتر در ارتباط با دو برابر کردن درآمد سالیانه تا سال ۲۰۲۳ و تمرکز روی جاه‌طلبی‌های بلندمدت برای بازسازی این شبکه اجتماعی!

«پاراگ آگراوال» در ایمیلی به کارمندان گفته است: «ما اخیرا استراتژی‌های خود را برای دستیابی به اهداف بلندپروازانه به‌روز کردیم و معتقدم این استراتژی‌ها، جسورانه و درست است. اما چالش مهم ما این است که چگونه برای مقابله با آن و دریافت نتایج خوب کار کنیم.»

چالش‌های پاراگ آگراوال در عصر جدید توییتر

توییتر در زمان فعلی با چالش‌های زیادی مواجه است؛ از جمله رشد آهسته در میزان جذب و نگه‌داری کاربران که رقبایی مانند اینستاگرام و تیک‌تاک دارد. این رقبا کاربران جوان‌تر را جذب می‌کنند و توییتر از این نظر جمعیت کاربری پیرتری دارد. از دیگر چالش‌های توییتر می‌توان به انتشار اخبار و محتوای نادرست و سخنان نفرت‌برانگیز اشاره کرد.

جیل ویلسون، مدیر ارشد بازاریابی Esquire Digital گفت: «انتظار می‌رود آگراوال تا حد زیادی توییتر را از جایی که جک دورسی متوقف شد؛ ادامه بدهد و برای جذب کاربران از رسانه‌هایی مانند تیک‌تاک و اینستاگرام بجنگد.»

او می‌گوید: «آگراوال باید توییتر را در مسیر درست نگه دارد و به دنبال جذب کاربران جوان روزمره و کسب درآمدهای کلی از این پلتفرم باشد؛ مواردی که اکنون کاملا رها شدند.»

دورسی در سال ۲۰۰۶ توییتر را تاسیس کرد ولی در سال‌های اخیر با چالش‌های سیاسی بزرگی از جمله مباحث مربوط به رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده، «دونالد ترامپ» و هک‌های صورت گرفته روبرو بود و مرزهای قانونی برای جلوگیری از پخش سخنان نفرت‌انگیز و خشم‌برانگیز یا اطلاعات نادرست را رد کرد که با انتقادات زیادی روبرو شد. حالا، کارشناسان و جامعه سیاسی ایالات متحده انتظار دارند مدیرعامل جدید توییتر، مشی و رویکرد اعتدال‌گرایانه‌تری برای محدودیت و ممنوعیت انتشار اخبار و اطلاعات نادرست یا حذف سخنان نفرت‌انگیز و برخورد با گرایش‌های سیاسی تندرو داشته باشد.

عمران احمد، مدیرعامل مرکز مقابله با نفرت‌های دیجیتالی می‌گوید: «مدیرعامل جدید باید طوری کار کند که توییتر تبدیل به یک ماشین معمول و دائمی جعل اخبار نادرست و محبوبیت و نفوذ کاذب و نفرت‌پراکنی نشود.»

لحظه‌شماری برای کنار رفتن جک دورسی

به گزارش رویترز، دورسی همزمان مدیرعامل توییتر و مدیرعامل شرکت پرداخت‌یار Square خود بود ولی اکنون که از سمت مدیرعامل شبکه اجتماعی توییتر کناره‌گیری کرده است؛ می‌تواند تمام تمرکز خود را روی Square بگذارد و البته فعالیت‌های بشردوستانه دیگری هم داشته باشد.

دورسی روز دوشنبه در ایمیلی به کارمندان گفت که به قدرت رهبری آگراوال اعتقاد دارد و با توجه به انتخاب برت تیلور، مدیرعامل سلزفورس به عنوان رئیس جدید هیئت مدیره و جاه‌طلبی‌ها و اطمینان آن‌ها، تصمیم به کناره‌گیری گرفته است.

دورسی می‌نویسد: «من واقعا غمگین هستم … اما واقعا خوشحال هستم. شرکت‌های زیادی نیستند که به این سطح برسند و تصمیم به کناره‌گیری، تصمیمی شخصی و من مالک آن هستم.»

در طول سال گذشته، توییتر سعی کرد به انتقادات چندین ساله پیرامون عدم ارائه ویژگی‌های جدید برای نزدیک به ۲۱۱ میلیون کاربر فعال روزانه خود پایان دهد و چندین ویژگی جدید به پلتفرم خود اضافه کرد. از جمله این توییتر تحت رهبری دورسی، سرویس خبرنامه ایمیلی Revue را خریداری و سرویس Spaces را راه‌اندازی کرد که اجازه مکالمات و چت‌های صوتی زنده را به کاربران توییتر می‌دهد.

با این حال، سهام توییتر طی ماه‌های اخیر کاهش یافته و سرمایه‌گذاران به دورسی فشار وارد می‌کردند تا از سمت خود کناره‌گیری کند و فرد جوان و تازه‌نفسی جای او را بگیرد.

منبع theguardian
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.