از نظر پزشکی معاینه درست و دقیق پستان‌ها باید چگونه صورت بگیرد و چرا اهمیت دارد؟

0

بهترین روش تشخیص زودرس سرطان پستان، ترکیبی از معاینه پستان توسط پزشک و انجام ماموگرافی با زمانبندی مناسب است. مراحل معاینه پستان به صورت زیر است:

مشاهده (Inspection): قدم اول معاینه، مشاهده پستان هاست. بازو‌های بیمار ابتدا باید در دو طرف بدنش قرار گیرند و سپس دو دستش را روی کمر قرار دهد و یا بازو‌ها را به بالای سر ببرد. از بیمارانی که پستان‌های بزرگ و آویزان دارند، بهتر است بخواهیم به جلو خم شوند تا مشاهده پستان‌ها راحت‌تر شود. نکات زیر در مشاهده پستان‌ها حائز اهمیت هستند

١- تومور‌ها معمولا نظم بافت پستان را به هم می‌زنند و موجب بی‌نظمی در شکل یا غیرقرینگی در بافت پستان یا محل قرارگیری نوک پستان می‌شوند.

۲- غیرقرینگی پستان‌ها ممکن است به طور شایع دیده شود اما تغییرات واضح یا تغییراتی که اخیرا ایجاد گردیده‌اند، نیاز به بررسی بیشتر دارند.

۳- هرگونه تغییر رنگ یا زخم شدگی در پوست پستان‌ها، آرئول یا نوک پستان یا هرگونه ادم لنفاتیک که موجب چروک خوردگی چرمی شکل یا ظاهر پوست پرتقالی شود، غیرطبیعی بوده و باید بررسی شود.

۴- به‌ترشح آبکی شفاف یا شیری رنگ از نوک پستان گالاکتوره گفته می‌شود که در اغلب موارد دوطرفه بوده و در اثر تحریک پستان یا افزایش سطح پرولاکتین رخ می‌دهد.

۵-‌ترشح خونی از پستان غیرطبیعی بوده و معمولا یکطرفه است و در اغلب موارد به علت التهاب ساختار پستان در اثر پاپیلومای داخل مجرایی اینتراداکتال پاپیلوما ایجاد می‌شود. علت کمتر شایع برای‌ترشح خونی ممکن است کارسینوم پستان باشد. در صورت وجود‌ترشح خونی، ارزیابی جهت Rule out بدخیمی ضرورت دارد.

۶-‌ترشح چرکی از پستان اغلب نشانه عفونت است؛ اگرچه ممکن است یک تومور زمینه‌ای، علت آن باشد.

۷- پستان‌های خیلی بزرگ ممکن است منجر به ایجاد کمردرد و شانه‌های خمیده شوند و در این صورت می‌تواند اندیکاسیون جراحی کوچک کردن پستان (Reduction mammoplasty) باشد.

لمس (Palpation): بعد از مشاهده، نوبت به لمس کردن پستان‌ها می‌رسد.

1- ابتدا لمس پستان‌ها در وضعیتی که بازو‌ها در دو طرف بدن بیمار قرار دارند و بیمار به پشت خوابیده است، انجام می‌شود. سپس بیماربازو‌ها را روی سر قرار می‌دهد.

۲- برای معاینه زیربغل بیمار بهتر است بنشیند و معاینه در حالت نشسته انجام گیرد، در وضعیتی که بازوی بیمار روی شانه فرد معاینه‌کننده یا روی سر خود بیمار قرار گیرد.

٣- لمس پستان‌ها باید آهسته، دقیق و با پالپ انگشتان انجام شود نه با نوک انگشت. حرکت انگشتان باید به طرف بالا و پائین باشد و بافت پستان در بین انگشتان لمس شود. الگوی لمس توسط پزشک تعیین می‌شود مثلا الگوی دایره‌ای، شعاعی یا طولی که کل پستان را در بر بگیرد و در نهایت ناحیه آگزیلا نیز لمس می‌شود.

۴- در صورت لمس هرگونه توده باید اندازه، شکل، قوام، تحرک یا عدم تحرک و محل دقیق آن مشخص شود.

۵- در زنانی که پستان‌های بزرگ دارند ممکن است در زیر پستان هایک بافت سفت به صورت عرضی لمس شود که به آن خط زیر پستان (Inframammary ridge) می‌گویند و به عنوان یافته طبیعی در نظر گرفته می‌شود.

۶- در پایان معاینه پستان، آرئول جهت بررسی خروج مایع از نوک پستان فشار داده می‌شود و در صورت خروج مایع، باید آنرا جهت کشت و سیتوپاتولوژی ارسال نمود.

شاوره در مورد آگاهی نسبت به پستان خود: امروزه توصیه می‌شود که زنان تشویق شوند که نسبت به پستان خود آگاهی داشته باشند. یکی از راه‌های تشویق زنان برای آگاهی بیشتر، توصیه به معاینه پستان خود است. تمام زنان باید در مورد ظاهر طبیعی پستان‌ها و تغییراتی که ممکن است نامطلوب باشد، آگاهی داشته باشند.

معاینه پستان توسط خود فرد به تمام زنان توصیه نمی‌گردد بلکه فقط به زنان High risk مثل کسانی که یکی از بستگان درجه اول آن‌ها به سرطان مبتلا شده است، توصیه می‌شود. این بیماران باید با نگاه کردن به آینه و با بالا بردن بازو‌ها، ظاهر پستان‌ها و زیربغل را مشاهده کنند و هرگونه تغییر در ظاهر پستان، فرورفتگی، برآمدگی یا تغییر رنگ را به پزشک گزارش دهند. همچنین معاینه ملایم پستان‌ها و زیربغل جهت لمس هرگونه توده یا برآمدگی را انجام دهند و در نهایت فشردن ملایم نوک سینه جهت مشاهده هرگونه‌ترشح چرکی، خونی یا شیری از نوک پستان‌ها


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

25 آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

شوخی با بناهای معروف و عجائب معماری دنیا یا میدجرنی – گمشده در ترجمه!

کاریکاتور شخصیت‌های مشهور را بسیار کشیده‌اند و دیده‌ایم، اما کشیدن کاریکاتور بناهای معروف زحمت بیشتری دارد. اما میدجرنی می‌تواند این زحمت را بسیار کمتر کند.کاربر شبکه اجتماعی دریت به نام mossymayn به تازگی این کار را کرده است:دروازه…

خانه‌هایی با طراحی عجیب که باید در مورد فلسفه وجودی‌شان فکر کرد!

سلیقه است دیگر. وقتی که کسی پول کافی داشته باشد و تنها حرف و سلیقه خودش برایش مهم باشد و اعتمایی به مد روز و حرف مردم نکند، ممکن است خانه‌اش را عجیب و غریب طراحی کند.البته گاهی این کاربری‌های متفاوت هستند که باعث ایجاد این خانه‌های عجیب…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…

لوگو‌های جالب و دیدنی بر اساس ابرقهرمانان و تبهکاران محبوب که این طراح ایجاد کرده

طراح گرافیک، سرگئی کرمانوف، طرح‌های لوگوی برخی از محبوب‌ترین ابرقهرمانان، تبهکاران و دیگر شخصیت‌ها را ایجاد کرده که تایپوگرافی را به طرز شگفت‌آوری در خود جای داده‌اند.«برای من جالب بود که تصاویر شخصیت‌ها را با متن نوشته‌هایشان ترکیب…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.