پیشنهاد فیلم: رئیس خوب The Good Boss

0

بعد مدت‌‌ها یک فیلم خوب و قابل تامل دیدم. عنوان این فیلم رئیس خوب یا The Good Boss (عنوان اصلی El buen patrón) است. یک فیلم اسپانیایی که نویسندگی و کارگردانی آن را فرناندو لئون دو آرانوآ انجام داده  و هنرپیشه مشهور آن خاویر باردم است.

بعضی از فیلم‌های خوب در غوغای فیلم‌های دیگر غریب و گمنام می‌مانند. آخر این روزها که لینک دانلود نسخه باکیفیت خانه گوچی و یا Nightmare Alley آمده چرا باید بشینیم و یک فیلم کمتر مطرح را ببینیم؟!

اما اگر صبر کنید و فیلم را تا آخر ببینید، احتمالا با من همداستان می‌شوید که وقت گذاشتن برای فیلم ارزشش را داشته است.

شخصیت محوری این فیلم، رئیس یک کارخانه ترازوسازی است. قرار است که یک شرکت ارزیابی آلمانی بیاید و صلاحیت کارخانه را برای دریافت یک نشان ارزشمند بررسی کند و بنابراین رئیس کارخانه به تکاپو افتاده که همه چیز در کارخانه‌اش آرمانی و سر جای خودش باشد.

اما در فاصله کمی از این بازدید سرنوشت‌ساز، هیچ چیز سر جای خودش نیست و رابطه آدم‌های داخل کارخانه دستخوش مشکلاتی می‌شود و بلانکو، همان رئیس کارخانه با بازی خاویر باردم باید همه چیز را درست کند. البته چه درست کردنی!

یک جورهایی داستان و روایت فیلم که در یک کارخانه ترازوسازی رخ می‌دهد، نمادین است. کنایه‌ای از بخش‌های کلیدی جامعه که باید همه چیز در آنها دقیق و میزان باشد، اما فی الواقع این طور نیست. من در یک جاهایی از فیلم حتی باربط یا بی‌ربط یاد داستان کوتاه ترازوی خانواده بلک هاینریش بل افتادم.

فیلم پوسته‌ای کمدی دارد. اما یک کمدی تا حدی تلخ و سیاه. فیلم می‌خواهد به شما نشان بدهد که در پس لعاب فریبنده شیک این روزهای جوامع، رسانه‌ها یا نهادهای اداره کننده‌اش، چه حقایق زشتی پنهان می‌شود.

در ظاهر مفاهیمی مانند اهمیت به جوانان، توانمند کردن زنان، احترام به گوناگونی نژادی، عدالت، احترام به کارمندان و کارگران به عنوان موتور محرک جامعه پاس داشته می‌شود و مرتب در رسانه‌ها صحبت‌هایی در مورد آنها می‌شنویم.

اما اینها در واقع، بزک چهره کریه حقایقی تلخ هستند تا بی‌عدالتی‌ها و خیانت‌ها و خشونت‌های پنهان در پس آنها پنهان شود.

صحنه نمادین ترازوی شاخص جلوی دروازه کارخانه که هیچگاه، دو کفه هم سطح با هم پیدا نمی‌کند و آخرش به ضرب فریب و زور (نصب یک گلوله در زیر یک کفه) به ظاهر دو کفه‌اش هم‌سطح می‌شوند، زیبا بود.

آخر طبق توصیه پدر بلانکو گاهی مجبوریم برای وانمود کردن به دقیق بودن ترازو، چیزهایی را دستکاری کنیم. همانگونه  که برای تظاهر و خودفریبی برای آرام بودن و به سامان بودن اوضاع، آنقدر دروغ نشر می‌کنیم که آخرش خودمان باورمان می‌شود!

البته علیرغم اینکه متن معرفی جدی‌ای برایتان نوشتم، فیلم قالبی خشک ندارد، هم می‌توانید با آن سرگرم شوید و هم از مهارت کارگردان و نویسنده‌اش لذت ببرید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.