پیشنهاد تماشای فیلم جیک بزرگ – معرفی و بررسی – Big Jake (1971)

0

سال تولید : ۱۹۷۱
کارگردان : جرج شرمن
آهنگساز(موسیقی متن) : المر برنستاین
هنرپیشگان : جان وین، ریچارد بون، مورین اوهارا، پاتریک وین، کریس میچم، بابی وینتن، بروس کابوت، هاری کاری جونیر، جان ایگار و جان ایتان وین.

سال ۱۹۰۹. «جان فین» (بون) و افرادش، «جیک مَکِندلزِ» جوان را از گاوداری خانواده‌اش در تکزاس می‌ربایند، بیشتر شاهدان ماجرا را می‌کشند، و یک میلیون دلار باج می‌خواهند حالا مادر بزرگِ «جیک»، «مارتا» (اوهارا) دنبال پسرانش، «جیمز» (پاتریک وین) و «مایکل» (میچم)، و شوهرش، «جیکوب» (جان وین) – که او را هم «جیک» صدا می‌زنند – می‌فرستد که سال‌ها قبل از او جدا شده است.

«جیک» به نقشه رنجرهای تکزاس برای غافلگیر کردن آدم‌رباها چندان امیدوار نیست و تنهائی با پول باج در مسیری که در یادداشت آدم‌رباها ذکر شده است به‌راه می‌افتد. «فین» و گروهش، رنجرها را نیز درهم می‌کوبند و دو پسر «جیک» و دوست آپاچی‌اش، «سام» (کابوت)، به او می‌پیوندند. «فین» برای اخطار به «جیک» به اردوی او می‌آید و «جیک» گروهش راا به شهر مکزیکی اسکوندرا می‌برد. در آنجا، صندوق پول را از چنگ دزدها نجات می‌دهند، اما معلوم می‌شود که پولی در کار نیست، چون «مارتا» و «جیک» تصمیم گرفته‌اند که باج را ندهند. در میعادگاه، «جیک» به کمک پسرانش گروه آدم‌رباها را شکست می‌دهد و نوه‌اش را – که تا به‌حال ندیده – آزاد می‌کند.

بار دیگر نمونه‌ای از اینکه جان وین می‌تواند عملاً به تنهائی بار یک فیلم را به دوش بکشد. اگرچه اینجا گروهی بازیگر قابل اطمینان معمول فیلم‌های او حضور دارند و نیز بعضی از اعضای خانواده‌اش هم دست‌اندرکارند، در واقع شخصیت وین است که مایه بیشتری تفریح را فراهم می‌آورد . اوهارا که تنها در آغاز فیلم ظاهر می‌شود، معرفی درخشانی از قهرمان اصلی به‌عمل می‌آورد: کلی طنز و شوخی میان پدر و پسرها در جریان است و به‌رغم مقداری خشونت غیرضروری هیچ‌گاه فیلم چندان تنشی برنمی‌انگیزد.

شرمن که وین را در سال‌های پیش از شهر تش با دلیجان (جان فورد، ۱۹۳۹) کارگردانی می‌کرد و بعداً تهیه کننده کومانچیروها (مایکل کورتیز، ۱۹۶۲) هم بود، از محیط حوادث و سبک بازیگری «مطمئنِ» وین خوب استفاده کرده است. این پنجمین و آخرین فیلم زوج وین و اوهار است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.