خانه‌هایی که از قوطی‌ها، بطری‌ها و لاستیک‌های قدیمی ساخته می‌شوند، در حال محبوب شدن هستند

0

سازه‌هایی که از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند از دهه ۱۹۷۰ وجود داشته‌اند، اما شاید در هنگام بحران‌ها و بالایای طبیعی واقعا کاربرد هم داشته باشند.

در تائوس، در نیومکزیکو – لاستیک‌های قدیمی، قوطی‌های مچاله شده و بطری‌های خالی نوشیدنی در سایت‌های ساختمانی در سراسر صحرا انباشته شده‌اند. کاربرد جدیدی در انتظار این مواد دورریز است، اینکه به بلوک‌های ساختمانی برای خانه‌های جدید تبدیل می‌شوند.

لاستیک‌ها و قوطی‌ها در کنار هم چیده و فشرده می‌شوند و در سیمان جاسازی می‌شوند تا شالوده سازه را ایجاد کنند، در حالی که بطری‌های رنگارنگ ظاهر شیشه‌های رنگی را روی دیوار‌ها ایجاد می‌کنند.

این طرح‌ها به نظر ماورایی به نظر می‌رسند، اما معمار اصلی پروژه، مایکل رینولدز، آن‌ها را «کشتی‌های زمینی» می‌نامد. هدف او این است که خانه‌ها با انجام کار‌هایی بیش از بازیافت اقلام کاملاً سازگار با آب و هوا باشند.

به گفته رینولدز، شش عنصر یک Earthship را تعریف می‌کنند. باید با مواد طبیعی و تغییر کاربری ساخته شود، از گرمایش و سرمایش حرارتی یا خورشیدی استفاده کند، برق را از انرژی خورشیدی و بادی تامین کند، آب باران را برداشت و مجدداً استفاده کند، تصفیه فاضلاب اختصاصی داشته باشد، و صاحبانش را قادر سازد تا غذای خود را در همان محل پرورش دهند یا تولید کنند.

آب باران ذخیره شده برای دوش گرفتن یا  ماشین لباسشویی و برای شستشوی توالت استفاده می‌شود. سپس می‌توان از آن برای تامین آب باغ یا گیاهان استفاده کرد.

«کشتی‌های زمینی» به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مستقل باشند و از شبکه برق خارجی بیشتر اوقات بی‌نیاز باشند. آن‌ها با حداقل ۴۰ درصد مواد بازیافتی ساخته شده‌اند و از یک ششم برق یک خانه معمولی استفاده می‌کنند.

ایده رینولدز بیش از ۵۰ سال پیش شکل گرفت و کشتی‌های اولیه زمینی که او ساخته بود خالی ماندند زیرا افراد کمی علاقه‌مند بودند. اما تقاضا در حال افزایش است. در حال حاضر سازه‌ها در ۳۵ ایالت و در سطح بین‌المللی ساخته شده است.

رینولدز می‌گوید که مردم جذب این مفهوم شده‌اند زیرا بشریت توسط وضعیت اقتصادی بد و همه‌گیری کووید-۱۹ تهدید شده و همچنین تغییر وضعیت اقلیمی و تهدید جنگ‌ها وجود دارد.

او می‌گوید که کشتی‌های زمینی می‌توانند از خانواده‌ها در شرایط اضطراری مانند طوفان‌های زمستانی ۲۰۲۱ در تگزاس که مردم را برای روز‌ها بدون برق ر‌ها کرد، محافظت کنند.

شرکت او شروع به ساخت و ساز در مناطقی از جمله جنوب شرقی کنتاکی و پورتوریکو کرده است که اخیراً توسط گردباد‌ها و طوفان‌ها آسیب دیده است. این سازه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر طوفان، گردباد و سیل مقاوم‌تر باشند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.