استارلینک به تازگی یک حمله پارازیت روسیه در اوکراین را خنثی کرده است

0

پنتاگون فاش کرده که شبکه ماهواره‌ای اسپیس ایکس استارلینک «به سرعت» با تلاش روس‌ها برای مسدود کردن اینترنت ماهواره‌ای در اوکراین مقابله کرده است.

استارلینک مجموعه‌ای متشکل از بیش از 2000 ماهواره در مدار پایین زمین است که اینترنت ماهواره‌ای به نقاط زیادی از جهان از جمله اوکراین می‌رساند.

در ماه مارس، ماسک گفت که آن‌ها در برابر تمام تلاش‌های هک و پارازیت مقاومت کرده‌اند و حالا دیو ترمپر، از دفتر وزیر دفاع آمریکا، در کنفرانس C4ISRNET خنثی شدن تلاش‌های پارازیت‌اندازی روسیه یا jamming را تایید کرده است.

او گفت که یک روز پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله پارازیت روسیه در اوکراین، اسپیس‌ایکس شبکه خود را با کد جدیدی به‌روزرسانی کرد که این مشکل را «به سرعت» برطرف کرده.

اسپیس ایکس  امیدوار است تا سال 2026 تعداد 12000 ماهواره اینترنتی در آسمان داشته باشد. رؤیای این شرکت ارائه خدمات اینترنت پهن باند کم هزینه از مدار پایین زمین است.

البته اینترنت ماهواره‌ای مدت‌هاست که که وجود داشته، منتها تاخیر زیاد و اتصالات غیرقابل اعتماد و هزینه زیاد، عملا آن را برای مردم عادی، غیرقابل استفاده کرده. استارلینک می‌خواهد در این زمینه متفاوت باشد.

ماسک قبلاً گفته بود که این سرمایه‌گذاری می‌تواند به سه میلیارد نفری که در حال حاضر به اینترنت دسترسی ندارند، راهی ارزان برای آنلاین شدن بدهد و همچنین می‌تواند به سرمایه‌گذاری برای یک شهر آینده در مریخ کمک کند.

دیو ترمپر اسپیس‌ایکس را به خاطر چابکی‌اش تحسین کرده و شیوه ارتقای مکانیسم دفاع اسپیس ایکس را در هنگام حمله را ستوده است. او گفته که ارتش ایالات متحده در مقابله با تهدیدات سایبری در آینده “باید بتواند همین میزان از چابکی” را داشته باشد.

گمان می‌رود که حدود 5000 پایانه استارلینک در اوکراین فعال باشد و گزارش‌های قبلی حاکی از آن بود که این ترمینال‌ها می‌توانند برای کاربران خطر ایجاد کنند.

دلیلش این است که دیش‌ها متمایز هستند و سیگنال‌های رادیویی قابل ردیابی هستند و  می‌توانند توسط نیروهای نظامی روسیه شناسایی شوند.

حتی صحبت از این است که ماهواره‌های ایلان ماسک به زلنسکی کمک می‌کنند تا بر آسمان مسلط شود. این سیستم اینترنتی میلیاردر آمریکایی به هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی اجازه می‌دهد تانک‌های روسیه را نابود کند و در در جنگ پهپادی، دست بالا را داشته باشد. پهپادهای اوکراین با استفاده از اینترنت استارلینک، ارتباط خود را حفظ می‌کنند و اطلاعات را ارسال می‌کنند.

منبع: دیلی میل

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.