مادر نیجریه‌ای برای درمان زردی نوزادان گهواره‌ای اختراع کرده که با انرژی خورشیدی آنها را نوردرمانی می‌کند

0

وقتی نوزاد ویرتو اوبرو، یک طراح گرافیک و مادر نیجریه‌ای، به نام تومبرا، متولد شد، تشخیص داده شد که زردی نوزادی دارد.

زردی فیزیولوژیک نوزادی یک بیماری شایع  است که بیش از ۶۰٪ از نوزادان در سراسر جهان را مبتلا می‌کند، بسیاری از این نوزادان بدون هیچ درمانی این مرحله زردی را پشت سر می‌گذارند و شمار اندکی نیاز به درمان‌های ساده مانند فتوتراپی یا نوردرمانی پیدا می‌کنند.

اما زردی تومبرا کمی شدید بود و بیم آن می‌رفت که درجه بالای زردی در او باعث مشکلات سلامتی غیرقابل برگشتی از جمله کاهش شنوایی، اختلال بینایی، آسیب مغزی و فلج مغزی می‌شود شود، برای همین برای درمان به بیمارستان منتقل شد.

در فتوتراپی، نوزادان زیر نور آبی قرار می‌گیرند. فتوتراپی با نور آبی یک درمان نسبتاً ساده است و در بسیاری از کشور‌های در حال توسعه هم انجام می‌شود. با این حال، در برخی مکان‌ها، دسترسی به تجهیزات لازم همیشه امکان‌پذیر نیست. مورد تامبرا بسیار شدید بود، اما بیمارستان اوبورو هیچ دستگاه فتوتراپی در دسترس نداشت. خانواده چهار ساعت منتظر ماندند و حال او بدتر شد. در نهایت، تصمیم گرفته شد که تعویض خون برای او انجام شود و به این شکل بیلی روبین بالای او کاهش یابد.

پسرش اوبرو بهبودی کامل پیدا کرد. با این حال، پس از آن تجربه در سال ۲۰۱۵، اوبرو این تجربه آسیب‌زا را فراموش نکرد.

او می‌گوید: «احساس می‌کردم که می‌توان از برخی از چیز‌هایی که تجربه کردم اجتناب کرد. فکر کردم، آیا کاری هست که بتوانم برای کاهش درد نوزادان و مادران انجام دهم؟»

او با همین انگیزه یک استارت‌آپ فناوری جدید ، به نام Tiny Hearts، تاسیس کرد که در حال ساخت تختخواب‌هایی است که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند و به این ترتیب واحد فتوتراپی قابل حمل و ارزان قیمت با انرژی خورشید ایجاد می‌شود.

هزینه این تختخواب‌ها یک ششم قیمت تخت فتوتراپی سنتی است و در زادگاهش نیجریه ساخته شده است.

مشکلات فنی او در این مسیر کم نبودند. اوبرو با یک متخصص اطفال کار کرد تا مطمئن شود که دستگاه ایمن و مطابق با استاندارد‌های فعلی فتوتراپی است. شوهر او نیز برای کمک به او آماده بود زیرا قبلاً تجربه کار با پنل‌های خورشیدی را داشت. نوآوری او جوایزی شامل ۵۰ هزار دلار جایزه نوآوری آفریقای جانسون و جانسون دریافت کرده و اخیراً این دستگاه به عنوان فینالیست جایزه آکادمی سلطنتی مهندسی آفریقا در سال ۲۰۲۲ انتخاب شده.

گزارش شده که در کشور‌های کم درآمد ، نوزادان ۲۷ برابر بیشتر در معرض آسیب مغزی ناشی از زردی و ۱۱۹ برابر بیشتر از کشور‌های پردرآمد در معرض خطر مرگ قرار دارند. در حال حاضر، تختخواب جدید موسوم به crib’A’glow در ۵۰۰ بیمارستان در سراسر نیجریه و همسایه آن غنا راه پیدا کرده. تا حالا، ۳۰۰ هزار نوزاد استفاده کرده‌اند.

همچنین والدینی که در مناطق دور افتاده با دسترسی محدود به برق زندگی می‌کنند، می‌توانند در خانه از تخت استفاده کنند. از آنجایی که این تخت‌خواب قابل حمل است و از انرژی خورشیدی دارد، تقاضا برای این تخت در طول همه‌گیری کرونا افزایش یافت. بسیاری از والدین می‌خواستند از بیمارستان دوری کنند و از نوزادان خود در خانه مراقبت کنند.

اوبورو می‌گوید که از زنده ماندن تامبرا “خوش شانس و سپاسگزار” است. اکنون ماموریت او مبارزه با زردی نوزادان و نجات نوزادان دیگر است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.