جهنم سایبری: مستند جدید نتفلیکس

0

در سال ۲۰۲۰، خبر یک جنایت شرورانه و گسترده کره جنوبی را تکان داد. جنایتی با صدها قربانی و تعداد عوامل دخیل خیلی بیشتر و البته آثار و پیامدهای ناگوار.

چیز غیرعادی این بود که همه این جنایت به صورت آنلاین اتفاق افتاده بود. حالا بر اساس این واقعیت، کارگردانی به نام چوی جین سونگ، یک مستند جنایی برای نتفلیکس ساخته است که نام آن Cyber ​​Hell: Exposing an Internet Horror است.

همه چیز از چت رومی به نام “Nth Room” شروع شد، یک فضای چت خصوصی در برنامه پیام رسانی تلگرام. یک شخصیت مرموز به نام «باکسا» از اتاق N برای افشا کردن اطلاعات شخصی زنان عمدتاً زیر سن قانونی استفاده کرد، آن‌ها را فریب می‌دهد و سپس از آنها باج‌گیری کرد تا محتوای غیراخلاقی جنسی را به اشتراک بگذارند که سایر اعضای ناشناس آن را با استفاده از ارز دیجیتال خریداری می‌کردند.

زمانی که کیم وان، روزنامه نگار روزنامه کره‌ای هانکیوره، از طریق ایمیلی ناشناس از اقدامات بی‌رحمانه باکسا مطلع شد، او و تیمش تلاشی دیوانه‌وار برای افشای اقدامات باکسا آغاز کردند و سرانجام توانستند اتاق N را نابود کنند. البته برای این کار گروهی از روزنامه‌نگاران دانشجو، برخی هکرهای ناشناس و پلیس سایبری به‌طور مستقل به او یاری کردند.

مردم شیفته داستان های جنایی واقعی است. به همین دلیل است که شبکه استریم نتفلیکس محتوای جنایی زیادی تولید می‌کند. گاهی اوقات این محتواها مبتنی بر واقعیت هستند، البته معمولا حوادث آنها دراماتیزه می‌شوند تا سرگرم‌کننده‌تر شوند. مثلا  The Girl from Plainville و The Staircase را ببینید. (هر دوی اینها بسیار جذاب هستند و به موقعش معرفی‌شان می‌کنیم.)

اما Cyber ​​Hell این فیلترها و تغییرات را ندارد.. بخش اعظم آن صرف نمایش افرادی م‌ شود که به وضوح شکنجه تعدادی از دختران جوان را توسط گروهی از مردان سادیست توصیف می‌کنند. همچنین بازآفرینی‌هایی از قربانیانی که با فیشینگ قربانی شده‌اند، تاثیرگذار هستند.

نمایش این بی‌رحمی و میل به جنایت در کنار ظاهر مدرن شهرها، نشان می‌دهند که در زیر پوسته شیک شهرها چه‌ها که نمی‌توانند رخ بدهند.

جهنم سایبری با یک صفحه چت شروع می‌شود و در دقیقه سوم فیلم، شاهد انجام یک طرح فیشینگ موفق هستیم. ما وحشت می‌کنیم وقتی متوجه می‌شویم که در جریان پیگیری این پرونده، جنایتکارها تهدید کرده بودند که اگر داستان آنها به صورت عمومی افشا شود، به قربانیان خود آسیب خواهند رساند.

جهنم سایبری دو واقعیتی تاریک و وحشتناک را برجسته می‌کند: یکی اینکه چقدر کاربران آسیب‌پذیر هستند و دیگر اینکه در صورت ناشناس بودن و به اصلاح امن بودن انجام یک جنایت، چقدر آدم‌های «عادی» می‌توانند درگیر و تشویق‌‌کننده انجام جرم و جنابت شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.