آیا این عکس یک در مخفی مرموز به سوی یک پناهگاه را بر سطح مریخ نشان می‌دهد؟!

0

یکی از جدیدترین عکس‌های مریخ‌نورد کنجکاوی در مریخ چیز عجیبی را نشان می‌دهد: چیزی که به نظر می‌رسد یک در حفر شده بر صخره‌های مریخ باشد.

چه کنیم؟ ذهن ما همیشه آماده تخیل است و آنهایی که تحت تاثیر داستان‌های علمی تخیلی هستند و یا نمی‌خواهند باور کنند که احتمالا تماس با موجودات هوشمند فرازمینی، دست‌کم در دوران زندگی‌شان رخ نمی‌دهد، فانتزی‌شان حسابی بعد دیدن این عکس فعال می‌شود.

عکس اولیه از به اصطلاح درگاه doppelgänger آنقدر متقاعد کننده است که تصور می‌کنیم که نکند با رفتن به سوی آن و پیمودن چند ده متر مسیر سرپایینی، به پناهگاه مریخی‌ها می‌رسیم و با اجتماعی کثیر مریخی‌ها رو برو می‌شویم! بعدش زور می‌زنیم تا به یاد بیاوریم داستان علمی تخیلی‌ای با این مضمون خوانده‌ایم یا خیر.

با این همه این تخیلات را کنار بگذاریم. کاربران داناتر سایت ردیت می‌گویند که این برش روی سنگ در نتیجه فشار و احتمالا رخ دادن یکی دو مریخ‌لرزه بوده است.

بزرگترین لرزه ثبت شده روی سیاره سرخ، در ۴ می سال جاری بوده و دانشمندان همچنان در حال کار برای تعیین دقیق محل وقوع آن و علت آن هستند.

به علاوه باید در نظر داشته باشیم که احتمالا ابعاد این در تخیلی، خیلی کوچک‌تر از چیزی است که در ابتدا تصور می‌شود.

این تصویر در یک نقطه زمین شناسی به نام سنگفرش گرینهو، توسط دوربین مستقر در سفینه کنجکاوی، در ۷ می ۲۰۲۲ گرفته شده است.

در این سال‌هایی که به نماهای نزدیک از مریخ‌نوردها دسترسی داشته‌ایم، با عکس‌های واقعاً  عجیب و شگفت‌انگیزی از سیاره سرخ مواجه شده‌ایم: دهانه‌های پر از یخ، صخره‌های عجیب و غریب به شکل حرف وی معکوس.

شاید شیء مکعبی شکل عجیبی را که سال گذشته توسط مریخ نورد Yutu 2 چین روی ماه مشاهده شد، به خاطر بیاورید. پس از بررسی بیشتر، معلوم شد که به اصطلاح “کلبه بیگانگان” فقط یک صخره ساده بوده ولی جهت نور و پرسپکیتو آن را به شکلی مشکوک درآورده بودند.

تا زمان گرفته شدن یک عکس واضح‌تر بیایید به صورت موقت تخیلی فکر کنیم و تصور کنیم که این دری است که به پایگاه روبات‌های شورشی یا شاید موجودات هوشمندی که کنترلمان می‌کنند یا کلنی ساکنان قبلی زمین که متعاقب حادثه‌ای گریخته‌اند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.