روشهای اصلاح شکستگی دندانها

0

رپورتاژ

برخورد با دندان های  شکسته بیشتر از آن چیزی که مردم فکر می کنند، مهم است. حتی اگر دندان های انسان بسیار قوی باشند، ممکن است در شرایط خاصی لب پر شده، ترک خورده  یا شکسته شوند. این آسیب می تواند باعث درد شدید شود و دندان های شما را در برابر عفونت آسیب پذیرتر کند.

اگر دندان شما شکسته شده است ، مهم است که در اسرع وقت با دندانپزشک مشورت کنید و بهترین راه حل را برای ترمیم دندان خود در نظر بگیرید. برای ترمیم و احیای دندانهای شکسته و از دست رفته، راه حل های مختلفی وجود دارد که دندانپزشک مربوطه با معاینه و بررسی شرایط دهان و دندان شما، تشخیص میدهد که کدامیک برای شما مناسب تر است. در زیر درباره ی این راه حل ها توضیح خواهیم داد‌.

لمینت سرامیکی

 

برای استحکام دندان، ممکن است نیاز به پرکردن با پرسلن چینی یا همان روکش سرامیکی روی دندان داشته باشیم. این گزینه تقریباً ۹۸ درصد از استحکام دندان را به حالت طبیعی باز می گرداند. لمینت دندان ایرادهای دندانی را برطرف کرده و طرح لبخند شما را زیبا میکند. در برخی موارد، متخصصان می توانند این روش را با فناوری CEREC در یک جلسه انجام دهند؛ بنابراین افراد می توانند دندان شکسته را در یک جلسه تعمیر کنند.

 

مهرآوید

هنگامی که شرایط به مواد مقاوم‌تر در لایه‌های نازک (طلا یا زیرکونیا) نیاز دارد یا زمانی که ملاحظات زیبایی‌شناختی نیاز به همکاری تکنسین لابراتوار دارد، افراد حرفه‌ای ممکن است پس از ساخت آنها در لابراتوار ازروکش‌های سرامیکی استفاده کنند. در این موارد، متخصص نیاز به نصب ترمیم موقت در اولین قرار ملاقات و نصب ترمیم نهایی در یک ویزیت دیگر در دو تا سه هفته بعد دارد.

 

 باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش ساده است که نیازی به بی حسی ندارد. دندانپزشک برای چسباندن دندان، ابتدا سطح آن را با مایع یا ژل حکاکی می کند تا زبر شود و مواد باندینگ به راحتی به آن بچسبد‌. در مرحله ی بعدی دندانپزشک یک ماده ی چسبنده به دندان زده و سپس یک لایه ی رزین که همرنگ با خود دندان می باشد را روی آن قرار می دهد. پس از شکل دادن به مواد باندینگ به گونه ای که شبیه به دندان طبیعی به نظر برسد، پزشک از نور ماوراء بنفش برای سفت کردن آن استفاده می کند.

عصب کشی کانال ریشه

 

اگر ناحیه بزرگی از پالپ تحت تأثیر قرار گرفته باشد یا درد زیادی همراه با شکستگی دندان وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به انجام روت کانال باشد. این درمان شامل حفظ پوسته جامد دندان طبیعی و برداشتن پالپ قسمت نرم داخل آن است. سپس در صورتی که ساختار باقیمانده دندان و تکیه گاه آن در وضعیت نرمالی باشد، داخل دندان را با مواد مخصوص پر می کنند.

 

 روکش( تاج)

پس از تکمیل درمان، عصب کشی  ریشه و رفع درد، یک متخصص دندانپزشکی ممکن است از دندان با روکش محافظت کند. روکش ها دندان های شکسته را می پوشانند و زمانی مفید هستند که یکپارچگی دندان مورد نظر ضعیف باشد.

اصلاح شکستگی دندان

اگر تکه ی بزرگی از دندان شکسته شده باشد یا دندان آسیب دیدگی زیادی داشته باشد، دندانپزشک باید بخش باقیمانده ی دندان را ساییده و سوهان بکشد و آن را با روکش یا کلاهک دندانی که برای محافظت از دندان و بهبود آن ساخته شده است، بپوشاند. ظاهر روکش های دائمی را می توان از فلز، چینی ذوب شده، رزین یا سرامیک ساخت. روکش های پرسلن و رزین را می توان طوری ساخت که شباهت بسیار زیادی به دندان اصلی خود فرد داشته باشد.

ایمپلنت

هنگامی که به هر دلیلی دندانهای خود را ازدست میدهید یا دندان به گونه ای ضربه خورده که مجبور به کشیدن آن هستید، باید به دنبال راهی برای ترمیم یا جایگزینی آن باشید. ایمپلنت ها یکی از بهترین گزینه ها برای جایگزینی دندانهای از دست رفته یا بی دندانی هستند که ظاهری نزدیک به دندانهای طبیعی فرد دارند. ایمپلنت ها پایه های تیتانیومی هستند که در لثه قرار گرفته و با استخوان فک جوش می خورند و در فک پایدار می شوند. قیمت ایمپلنت دندان بسته به متریال و مواد مصرفی و تجربه و دستمزد پزشک متفاوت است؛ همچنین ایمپلنت دندانی یک روش دائمی و ایمن است و نسبت به تمامی روش های دیگر از دوام بالاتری برخوردار می باشد.

کلینیک دندانپزشکی مهرآوید

سخن آخر

دندانها به دلایلی نظیر تصادف، خوردن خوراکیهای سفت، انجام فوتبال و ورزش های رزمی بدون استفاده از محافظ دندانی و …. دچار ترک خوردگی یا شکستگی شده و از بین می روند. البته چندان جای نگرانی نیست؛ زیرا روشهای زیادی برای ترمیم این شکستگی ها وجود دارد. هر کدام از روشهای نام برده در بالا دارای جنس، عمر و دوام متفاوتی هستند که انجام هر کدام از آنها نیاز به بررسی، معاینه و تشخیص دندانپزشک دارد. کلینیک دندانپزشکی مهرآوید، تمامی روشهای ترمیمی را به صورت حرفه ای و در کوتاه ترین زمان ممکن برای مراجعین محترم خود انجام داده و به دندانهای شکسته و از دست رفته ی آنها، زیبایی را هدیه می کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.