مایکروسافت که سعی کرده بود کاربران عصبانی ویندوز ۱۱ را آرام کند، آن‌ها را عصبانی‌تر کرد! آیا دموکراسی در طراحی، وجهه مثبت ایجاد می‌کند یا یک اشتباه راهبردی است؟!

0

هیچ کس نمی‌تواند همه را راضی نگه دارد، با این وجود، همه ما می‌توانیم سعی کنیم که درصد رضایت از خودمان را بالا ببریم.

زمانی که ساتیا نادلا مدیرعامل شد، رفتار مایکروسافت مردم‌گراتر شد و سعی کردم دیگر آن شرکت پیر و عبوس نباشد.

مایکروسافت مشهور است که یک درمیان سیستم عامل خوب و بد می‌سازد. با این همه ما آرزو می‌کردیم که بعد ویندوز ۱۰، باز هم سیستم عامل خوبی داشته باشیم. ویندوز ۱۱ آمد و در ابتدا اشکالات به نظر جزئی می‌آمدند. مثلا اینکه به صورت پیش‌فرض منوی استارت در وسط قرار داده شده بود، چیز مهمی نبود، چون با رفتن به تنظیمات می‌شد، دوباره منوی استارت را به سمت چپ برد.

با این همه، مایکروسافت دوست داشت که وسط چین شدن منوی استارت را توجیه کند و کار خود را کاری حساب‌شده جلوه بدهد. به همین خاطر بود که با یک سال پیش یک ویدئو در یوتیوب منتشر کرد تا این امر را توضیح بدهد.

با شروع تماشای ویدئو، تصورمان این است که مایکروسافت می‌خواهد هوش و خلاقیت پنهان تغییر موقعیت منوی استارت را توضیح بدهد. ما چند طراح را می‌بینیم که ظاهرا می‌خواهند در مورد روند پیچیده کار توضیح بدهند. اما در ادامه ویدئو می‌گوید که چرا این کار را به خود مردم واگذار نکنیم؟

تصور کنید استیو جابز از مردم بپرسد که دوست دارند صفحه اصلی آیفون چگونه چیده شود!

مایکروسافت می‌خواست که کاربران ناراضی را که بالافاصله بعد از نصب ویندوز ۱۱، منوی استارت خیلی به ذوقشان برمی‌خورد، آرام و راضی کند.

اما در مقابل مردم این ژست دموکراسی مایکروسافت را تصنعی تشخیص داده‌اند.

نمونه: “آن‌ها به معنای واقعی کلمه همه چیز‌هایی را که مردم درخواست می‌کنند نادیده می‌گیرند و هر کاری را که می‌خواهند یا دوست دارند انجام می‌دهند. هیچ کس منوی شروع جدید را دوست ندارد، حتی کمتر از تسک بار دوستش دارند.”

“چطور بسیاری از شرکت‌ها می‌توانند ادعا کنند که بازخورد کاربران را می‌شنوند در حالی که صراحتاً این کار را انجام نمی‌دهند؟ آیا این دنیایی است که اکنون در آن زندگی می‌کنیم؟ کور خوانده‌اند که تصور کنند ما احمق هستیم.”

البته باید در نظر بگیرید که مایکروسافت در یوتیوب، برخلاف اپل، کامنت‌ها را باز نگه می‌دارد، ظاهرا واقعا مایکروسافت شنواتر است. اما این امر، به صورت متناقض کاربرانش را ناراضی‌تر می‌کند.


دموکراسی در طراحی؟!

الان که در حال نوشتن این پست هستم ۶۹۸ کامنت پای این ویدئوی مایکروسافت گذاشته شده و بسیاری از آنها منفی هستند.

سوالی اصلی این است که باید هر چیزی را به رای عموم مردم گذاشت؟

به جای مایکروسافت روی شرایط طراحی سایت‌های خودمان متمرکز شویم.

اگر کسی بیاید و طبق استانداردهای طراحی نوی سایت‌های فرنگی و «ترند»های سال ۲۰۲۲، سایتی طراحی کند، آیا باید انتظار داشته باشد که کاربران ایرانی، تحسینش کنند؟

مسلما خیر!

معمولا کاربران جنبه‌هایی از طراحی‌های قدیمی را دوست ندارند. آنها چینش‌های مدرن محتوا را برنمی‌تابند. حتی کمی تغییر در منوی سایت یا فونت هم برایشان عجیب و غریب و هضم نشدنی است.

حتی اگر ایده برتری داشته باشیم و خلاقیتی در خود سراغ داشته باشیم، باید با ظرافت، تغییرات جدید را به خورد مخاطب خود بدهیم:

۱- بخش‌هایی که ملکه ذهنشان شده را به تدریج تغییر بدهیم.

۲- نیازهایشان را که حتی بیان نکرده‌اند، بشناسیم و به آنها عرضه کنیم.

۳- احساس داشتن نیاز جدید در آنها القا کنیم!

۴- آنقدر کاریزما داشته باشیم که حتی اشتباهات ما را خلاقیت جدید و مد جدید تلقی کنند.

اینها کارهایی هستند که دقیقا اپل در آنها استاد است. اما مایکروسفت، خیر!

ژست دموکراسی در طراحی گرفتن، دقیقا به باور من می‌تواند یک اشتباه راهبردی باشد.

مسلم است که کاربرها که از گروه‌های ناهمگنی تشکیل شده‌اند و حاصل به رای گذاشتن کار جدید، القای این مطلب است که خود شما از کارتان مطمئن نیستید.

در قسمت کامنت‌ها هم معمولا تعداد اندک کامنت‌های منفی، می‌توانند به صورت تصاعدی و بهمن‌وار، افزایش پیدا کنند.

منبع (با حذف و اضافات و تغیییرات)


پی‌نوشت: روش چپ‌چین کردن منوی استارت در ویندوز ۱۱ را که بلد هستید؟!

به این مسیر بروید:

Settings > Personalization > Taskbar

در قسمت Taskbar behaviors ، چپ‌چین شدن را انتخاب کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.