چگونه کودکان اینکا، آماده مراسم تشریفاتی قربانی شدن برای خدایان می‌شدند؟ تحقیق جدید سم‌شناسی، دادن مواد روان‌گردان به آنها را اثبات کرده است

0

مدت‌ها پیش بقایای مومیایی شده چند کودک که در ارتفاعات کوه‌های آتشفشانی در جنوب پرو، به صورت یخ‌زده پیدا شدند. ۵۰۰ سال بود که اسرار آخرین روزهای زندگی آنها پنهان شده بود.

از زمان کشف مومیایی‌ها در دهه ۱۹۹۰، محققان تلاش کردند تا راز این کودکان باستانی را کشف کنند.

حالا تحقیق جدید توسط یک تیم بین المللی از محققان جزئیات تازه‌ای در این مورد ارائه کرده و آثاری از مواد روانگردان را در موها و ناخن‌های آنها شناسایی کرده است.

این کودکان در مراسم کاکاکوچا قربانی شده بودند و پیش از این هم می‌دانستیم که به قربانی‌ها محرک‌ها، داروهای ضد افسردگی و گاهی اوقات الکل داده می‌شد تا به اصطلاح خودآگاهانه به سوی مرگ حتمی سوق داده شوند. اما شواهد علمی دقیقی برای این امر، کمتر در دسترس بود.

در ضمن واقعا دشوار است که احساسات و حال و هوای این کودکان را حدس زد. ممکن است آنقدر در گوش آنها خوانده باشند که واقعا در هنگام قربانی شدن، حس غرور داشته باشند یا شاید هم به صورت طبیعی مضطرب و گیچ شده باشند و ترسیده باشند.

محققان حدس می زنند که به آنها مواد توهم زا داده می‌شد تا شرایط روحی‌شان کنترل شود.

یوهان راینهارد -کاشف آمریکایی- و باستان‌شناس پرویی -خوزه آنتونیو چاوز- در سفرهای خود به آتشفشان آمپاتو در کوه‌های آند در سال ۱۹۹۵، اجساد مومیایی کودکان را کشف کرده بودند.

در سال ۲۰۱۹ این اجساد، مورد بررسی دقیق زیست باستان‌شناسی قرار گرفتند و مشخص شد که دو نفر از این کودکان ۶-۷ سال پسر و یکی از آنها دختر بوده است.

یکی از آنها نشانه‌هایی از ناهنجاری را در دهانه یکی از استخوان‌های گردن خود داشت که نشان می‌داد احتمالا سردردهایی به این خاطر داشته و شاید هم در معرض از دست دادن ناگهانی هوشیاری و حتی نابینایی بوده.

حدس زده می‌شود که این کودکان ممکن است حتی از خانواده‌های ثروتمند هم انتخاب شده باشند و سفر آنها روزها یا حتی ماه‌ها در کوهستان طول کشیده.

برگ‌های کوکا هزاران سال است که برای کاهش گرسنگی و تحریک سیستم عصبی توسط ساکنان بومی جویده می‌شوند، و به احتمال زیاد به این کودکان در سفر سخت کوهستانی هم داده شده بود.

در تحقیق جدید دانشمندان تواستند متابولیت‌های مرتبط با مصرف یک دم‌نوش روان‌گردان تهیه‌شده از آیاهوسکا ayahuasca ( Banisteriopsis caapi ) را در بدن قربانی‌ها پیدا کنند که به منظور آرام‌سازی به آنها داده شده بود.

محققان از طیف سنجی جرمی برای شناسایی وجود آلکالوئیدها و متابولیت های کوکا و همچنین هارمالین و هارمین در ناخن های موی دو مومیایی استفاده کردند.

هارمالین و هارمین از ترکیبات موجود در B.caapi ساخته می‌شوند که معمولاً با مواد دیگر مخلوط می‌شوند تا دم‌کرده‌ای تولید شود که باعث استفراغ، اسهال و البته توهمات واضح و شدید می‌شود.

با آزمایش‌های تریپتامین N,N-DMT که باعث ایجاد توهم می‌شود، نمی‌توان با اطمینان گفت که آیا معجونی که کودکان مصرف کرده‌اند چنین تأثیری داشته است. همچنین هیچ مدرکی مبنی بر مصرف الکل پیدا نشد.

پس احتمال دارد که آیاهوسکا ayahusca صرفاً برای کاهش افسردگی و اضطراب به آنها داده شده بود.

با جمع آوری تکه‌های پازل، با داستانی هولناکی روبرو می‌شویم.

تعداد زیادی کودک تحریک شده و مات و مبهوت، خسته و دور از خانه و عزیزان، که به سمت مرگ حرکت داده می‌شدند، با این تصور که به دنیایی بهتر خواهند رفت.

این تحقیق در  Journal of Archaeological Science: Reports منتشر شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.