ناسا و رؤیای ماشین وارپ یا درایو Warp – تخیل امروز، واقعیت فردا؟

0

از زمان پخش تلویزیونی سریال علمی تخیلی پیشتازان فضا، این نمایش مردم را با هزاران سؤال گیج کرده است. مجموعه‌های علمی تخیلی از دهه‌های گذشته همواره با ترکیب دانش واقعی در دسترس، تئوری‌های علمی و تخیل، موتور پیشبرنده ناپیدای فناوری‌ها بوده‌اند و بسیاری از چیزهای علمی تخیلی آنها، دست‌کم به صورت ناقض این روزها در دسترس قرار گرفته‌اند.

از میان بسیاری از رویداد‌های قابل توجه نشان داده شده در پیشتازان فضا، Warp drive بسیار جلب توجه کرد. با این وسیله کاراکترهای این سریال می‌توانستند سریعتر از نور در سراسر کهکشان حرکت کند. به نظر می‌رسید که این امر نظریه نسبیت انیشتین را نقض می‌کند که می‌گوید چیزی نمی‌تواند سریع‌تر از نور حرکت کند.

مفهوم کلی درایو Warp توسط جان دبلیو. کمپبل در رمان جزایر فضا در سال ۱۹۵۷ معرفی شد. به دروازه‌ای به تاریکی (۱۹۴۹) فردریک براون و همچنین به یک داستان بی نام از داستان های کیهانی (۱۹۴۱) هم می‌توان اشاره کرد که از کلمه “warp” در زمینه سفر فضایی استفاده کرده بودند. این اصطلاح به عنوان “خم یا انحنا” در فضا است.که سفر را تسهیل می کند. تاریخ اشاره به چنین مفهومی را می‌توان تا اواسط دهه ۱۹۳۰ هم به عقب‌تر برد. برای مثال جک ویلیامسون و اثر The Cometeers که در سال ۱۹۳۶ نوشته شده بود.

اما میگوئل آلکوبیر، فیزیکدان نظری در سال ۱۹۹۴ نظریه‌ای به نام محرکه Alcubierre ارائه کرد. او یک حباب در فضا-زمان را پیشنهاد کرد که فواصل را به هم می‌پیچاند و این امکان را برای هر چیزی فراهم می‌کند که مسافت‌های طولانی را در داخل حباب طی کند. اما واقعا امکان ایجاد چنین حبابی وجود دارد؟! کاری که باید انجام شود این است که فضا-زمان را جلوتر از فضاپیما فشرده کنید و فضا-زمان را در پشت آن گسترش دهید.

نظریه نسبیت انیشتین به صورت خلاصه و ساده‌سازی شده به چنین درایو یا وسیله‌ای کمک نظری نمی‌کند. این نظریه می‌گوید که چیزی نیست که بتواند سریع‌تر از سرعت نور حرکت کند. هنگامی که یک جسم سریعتر حرکت می‌کند، تمایل پیدا می‌کند سنگین‌تر شود و هرچه سنگین‌تر شود، رساندن آن به شتاب بیشتر دشوارتر می‌شود. به طور خلاصه، رسیدن به سرعت نور اصلاً امکان‌پذیر نیست.

درایو Warp جام مقدس اکتشافات فضایی است! همانقدر جادویی و ظاهرا همانقدر دست‌نیافتنی!

در عمل برای شتاب دادن به هر جسمی تا جرمی تا سرعت نور، انرژی بی‌نهایت لازم است. تنها دلیل اینکه نور تحت تأثیر این واقعیت قرار نمی‌گیرد که فوتون‌ها (یعنی ذرات نور) هیچ جرمی ندارند. در نتیجه، حرکت هر فضاپیما با سرعت نور بسیار غیرممکن است.

آیا درایو Warp امکان‌پذیر است؟

تئوری «درایو تابدار Alcubierre» پیشنهاد می‌کند که به جای سبقت گرفتن از سرعت نور، ممکن است پیشرانه‌ای ساخت که فضا-زمان را تاب بدهد.

بر اساس این تئوری، سفینه فضایی در حال حرکت در داخل حبابی قرار می‌گیرد که توسط حلقه‌ای با جرم منفی احاطه شده است. حلقه با جرم منفی به کوچک شدن فضا-زمان قبل از سفینه فضایی و کشش فضا-زمان در پشت سفینه فضایی کمک می‌کند. انجام این کار به سفینه فضایی اجازه می‌دهد تا ده برابر سرعت نور حرکت کند. با این حال، در داخل حباب، فضاپیما محدودیت سرعت جهانی را حفظ می‌کند و نسبیت عام را نقض نمی‌کند.

اما به هر حال عملکرد درایو Warp انرژی بسیار زیادی می‌خواهید.

اما شاید ذهن شما به سمت معادله  E=mc2 اینشتین و انرژی بی‌نهایتی که از تبدیل جرم به انرژی می‌توان تولید کرد، برود. دکتر هارولد سانی وایت، مهندس مکانیک و فیزیکدان ناسا هنوز در تلاش برای یافتن راه‌هایی برای حل انرژی مورد نیاز است. او معتقد است که از نظر تئوریک شاید بشود نیاز به انرژی درایو وارپ را کم کرد و با انرژی حاصل از تبدیل ۷۰۰ کیلوگرم جرم به انرژی این کار را کرد.

وایت اکنون تیمی از فیزیکدانان و مهندسان ناسا را ​​برای ساخت تداخل سنج میدانی White-Juday Warp رهبری می‌کند. این یک تداخل سنج است که می‌تواند حباب‌های بسیار کوچکی تولید کند.

طبق داستان پیشتازان فضا، ما باید بتوانیم تا سال ۲۰۶۳ به وارپ مجهز بشویم. اما در عمل هیچ کس نمی‌داند بالاخره چنین چیزی ممکن می‌شود یا خیر.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۱۰ شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

هوش مصنوعی نشان می‌دهد که سلبریتی‌ها در دهه‌های بعد چگونه به نظر می‌رسند

یک عکاس از هوش مصنوعی برای ایجاد مجموعه‌ای از پرتره‌ها استفاده کرده که نشان می‌دهند برخی از سلبریتی‌ها ممکن است چند دهه آینده چه چهره‌ای پیدا کنند. عکاس و وکیل ترکیه‌ای به نام Alper Yesiltas این پروژه رو انجام داده. او به دلیل کارهای…

آیا تا حالا عکس‌های باکیفیت از فضای داخلی پنهان سازهای موسیقی مختلف دیده بودید؟!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که داخل سازها و آلات موسیقی چگونه است؟ در کودکی و نوجوانی بسیار پیش آمده بود که وسایل الکترونیکی را باز کرده باشیم. اما خب آنها پیج داشتند و ما خودمان را متقاعد می‌کردیم که دوباره می‌توانیم سر هم‌شان…

باز هم نمونه‌هایی از معماری بد که آنقدر جلب توجه کرده‌اند که شهره اینترنت شده‌اند!

طراحی بد داریم تا طراحی بد. شاید پشت برخی از اینها اصلا طراحی‌ای هم در کار نبوده و همه چیز بداهه پیش رفته است یا حاصل اخنتلاف مهندس طراح داخلی و خارجی و کارفرمایی بوده که فکر می‌کرده همه چیز را می‌داند یا شاید هم دستور کارفرمایی بوده که…

مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی که برخی از آنها کمتر دیده شده‌اند و ما را به اندیشه در مورد تاریخ…

عکس‌های تاریخی خلاصه عجیب یک دوران هستند. همه چیز از کیفیت عکس، کادربندی، لباس، ساختمان‌های پیرامون، غذایی که صرف می‌شود، حالت چهره، برشی از یک زمان و مکان است که برای بینندگان بعدی نکته‌های دارند. برخی ازعکس‌های این مجموعه را قبلا…

برآورد میزان موفقیت قرارهای عاشقانه زوج‌ها با هوش مصنوعی و اندازه‌‌گیری میزان همسانی پاسخ‌های سیستم…

در حین یک قرار آشنایی پاسخ‌های فیزیولوژیکی دو نفر حین گفتگو و دیدار با هم هماهنگ می‌شود، این پدیده‌ای است که از آن با نام همسانی فیزیولوژیکی یاد می‌شود. درجه این همگامی با تعامل در مکالمه و کیفیت همکاری همبستگی دارد و بنابراین می‌تواند…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5