۱۶ راه برای آرام کردن خودتان وقتی شرایط زندگی دشوار می‌شود و شما نمی‌توانید شرایط بیرون را تغییر بدهید

2

گاهی شرایطی بر ما تحمیل می‌شود که بسیار دشوار هستند و تغییر کوتاه مدت یا بلندمدت آن شرایط دشوار است یا تعدیل کردنشان از توان ما خارج است.

ما به تدریج متوجه می‌شویم که حالا که نمی‌توانیم شرایط را بهتر کنیم، دست‌کم مجبوریم که سلامت روان خود را حفظ کنیم و با ترفندهایی، مانع فروپاشی درونی خودمان بشویم.

فروپاشی اقتصادی و رکود و تورم دو رقمی طولانی‌مدت یکی از بدترین چیزهایی است که می‌تواند برای شهروندان هر کشوری رخ بدهد. متاسفانه از یک مرحله به بعد صرفه‌جویی و عاقلانه خرج کردن و بیشتر کار کردن یا کار هوشمندانه‌تر و خلاقانه و بازاریابی بهتر هم پاسخگو نیست و با دریغ و افسوس متوجه می‌شویم که به لایه تهیدست اضافه شده‌ایم.

در این شرایط چه باید بکنیم؟ مسلما هیچ نسخه شفابخش و معجزه‌آسایی برای آرام‌بخشی وجود ندارد. اما شاید وقتی که کاری از دستمان برنمی‌آید، اندکی و در بعضی ساعات بتوانیم خودمان را کمی آرام کنیم.

۱- قدم زدن:

قدم زدن برای آرام کردن خوب است و به شما پرسپیکتیو دیگری از زندگی می‌دهد. قدم زدن هر چند دردمندانه، به هر حال بهتر از در خانه نشستن است.

۲- بی‌خیال شدن

وقتی فروشی ندارید و تلاش بیشتر شما منجر به رسیدن به سود بیشتر نمی‌شود، شاید بهتر باشد که یک یا چند روز به کل به خود تعطیلی بدهید و هر کاری که دلتان می‌خواهد انجام بدهید. مثلا یک سریال را به صورت ماراتونی ببینید یا یک مجموعه فیلم را.

۳- بخشندگی و سخاوت

اوضاع خودتان را نمی‌توانید تغییر بدهید، اما شاید بتوانید شرایط را برای دیگران آسان‌تر کنید و با کمی گذشت، دست کم حس و حال نیکوکاری را تجربه کنید. این میزان از سخاوت شما را فقیرتر نمی‌کند، اما شاید زندگی را برای چند نفر قابل تحمل‌تر کند.

۴- حضور در یک مکان عمومی به جای خودخوری در خانه یا محل کار

در شرایطی که هر چه می‌زنید به در بسته برخورد می‌کند، شاید بهتر باشد به جای انزوا و فکر و خیال در کافی شاپ یا یک مکان عمومی حضور پیدا کنید.

همهمه مردم و نظاره پیر و جوان و زوج‌ها می‌تواند تسکین بخش باشد، شاید هم به شما یادآوری کند که خیلی‌ها مثل شما هستند و نباید بیش از حد فکر کنید.

۵- آموختن، حتی در زمانه دشواری‌ها

در شرایطی دشوار اقتصادی، مگر انسان انگیزه آموختن و مطالعه هم دارد؟! باید بگویم که آموختن بدون اینکه سودی برای آن متصور باشد، باز هم می‌تواند تسکین‌بخش باشد. دست‌کم مسیرهای عصبی متفاوتی در ذهن شما فعال می‌شوند. ضمن اینکه گاهی آموخته‌های تصادفی به کارتان می‌آید.

یک زبان خارجی متفاوت یاد بگیرید، یک رشته هنری را خودآموز یاد بگیرید، کتابی بخرید یا دانلود کنید. در مورد کارتان با دوستانتان صحبت کنید و به آنها هم انگیزه بدهید.

۶- نوشتن فهرست کارهای ضروری

گرچه برخی‌ها می‌گویند که «آب که از سر گذشت، چه یک نی چه چه صد نی»، اما واقعا نمی‌شود با اتکا به ایم مفهوم بدتر شدن شرایط را قبول کرد. پس شما فهرستی از کارها که می‌تواند شرایط را اندکی برایتان بهتر کند و کارتان را اندکی توسعه بدهد، تهیه کنید و روز قبل بنویسید و سعی کنید روز بعد به آن وفادار بمانید.

۷- فهرستی از نقاط قوت خود را بنویسید

شرایط بد باعث می‌شود که ما حس ناکارآمد بودن کنیم. ممکن است مدام آن آدم‌هایی را که حرفه‌های هنوز سودده دارند در نظر آوریم یا آنهایی که با کارهایی مثل دلالی به همه جا رسیده‌اند.

پس بهتر است به خودمان یادآوری کنیم که علیرغم شرایط محیطی که ضعیف‌مان کرده، این نیروهای درونی را از دست نداده‌ایم.

به ناامیدی از این در مرو، بزن فالی
بُوَد که قرعهٔ دولت به نامِ ما افتد

۸- قدم‌های کوچک را متوقف نکنید

پیشرفت‌های کوچک علیرغم تلاش واقعا مایوس‌کننده هستند. ما ناگزیر به دورانی فکر می‌کنیم که درصد اندکی از همین تلاش‌ها، بازخورد بسیار بهتری داشت. اما شاید بهتر باشد که از برداشتن همین گام‌های صرف‌نظر نکنیم.

۹- یک عادت قدیمی خوب را دوباره از سر بگیرید

خوش‌نویسی می‌کردید یا باغبانی؟ برای دل خودتان خم شده، دوباره از سر بگیریدشان!

۱۰- اولویت‌بندی کنید

از فرط بیهودگی، کارهای مهم را فراموش نکنید. مثلا ویزیت‌های پزشکی ضروری را پیگیری کنید.

۱۱- از خوابتان نزنید

فکر آشفته، کیفیت و کمیت خواب را کاهش می‌دهد. با رعایت بهداشت خواب می‌توانید خواب بهتری داشته باشید. تبلت و گوشی را به بستر نبردی و اخبار تکراری منفی را ده‌ها بار در روز مرور نکنید. شاید بهتر باشد که یک رمان بردارید و آنقدر بخوانید که قبل از خواب وارد دنیای دیگری شوید.

۱۲- کار بچگانه کنید!

بازگشت به دوران کودکی، گاهی پاسخگو است. عروسک کودکتان را بردارید و برای آن یک شخصیت بسازید و صدایی انحصاری برای آن عروسک درست کنید!

۱۳ – گریه کنید!

احساسات خود را فرو نبرید و پنهان نکنید. با همسر یا اعضای خیلی نزدیک خانواده درد دل کنید و اگر لازم شد گاهی احساسات را بیشتر بروز بدهید، حتی اگر شده باشد در قالب اشک ریختن!

۱۴- نشخوار فکری را کم کنید

به جای نشخوار فکری مرتب و افزودن بر خودانگاره منفی، کاری مثبت کنید. مثلا مثل من بنشینید و نسخه تسکین درد برای مردم بنویسید!

۱۵- نوشتن

در مورد قبلی صحبت از نوشتن کردم. بله! نوشتن واقعا تسکین‌دهنده است و آنهایی که در هر سطح می‌نویسند می‌دانند که چقدر این کار زندگی را برایشان زیباتر می‌کند. دفتر خاطراتی بردارید و چند خطی هر روز بنویسید، با خودتان فکر کنید که شاید روزی در آینده وقتی این سطور را دنبال می‌کنید، اینها صرفا خاطره باشند یا خاطراتی باشند که مثلا کودکان یا نوه‌هایتان باور نمی‌کنند و مرتب سوال می‌کنند که غلو می‌کنید یا واقعا اینها را تجربه کرده‌اید!

۱۶- به خودتان یادآوری کنید که باارزش هستید

حتی اگر شما شرایط زندگی‌تان را نتوانید بهتر کنید، این چیزی از ارزشمندی شما کم نمی‌کند. یه یاد داشته باشید که شماری از ماندگارترین ادبا و دانشمندان در بحرانی‌ترین سال‌های تاریخ زیسته‌اند. برخلاف گفته خام آن سلبریتی وطنی، شما ممکن است مرتب کار کرده باشید و در میانسالی و کهنسالی هیچ چیز اندوخته مالی نداشته باشید. این به معنی «بی‌عرضگی» شما نیست.

به هر حال در یک جامعه درصد محدودی شم اقتصادی یا پایه قدرت و ثروت یا شعل پررونق در زمانه رکود و بحران اقتصادی دارند. شما ممکن است به سادگی در این دسته‌ها جا نگرفته باشید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر در این لحظات تاریخی حساس، شخصیت‌های مهم عکس سلفی می‌گرفتند

عکس سلفی به مفهوم کنونی آن مدت یک دهه است که مرسوم شده و به مفهوم گرفتن عکس آینه‌ای یا تکنیک‌های گرفتن عکس با شاتر زمان‌دار قدمت آن به زمان عکاسی برمی‌گردد.اما تصور کنید که در این لحظات مهم تاریخی، شخصیت‌ها دست به دوربین می‌شدند و به…

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید!مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

بهترین سریال های هندی | 49 سریال هندی تماشایی به همراه توضیحات

محتوای شرقی به صورت عام و فیلم‌ها و سریال‌های هندی به صورت خاص طرفداران خاص خودشان را دارند. به خصوص با توجه به کم‌مایه شدن سینما و تلویزیون آمریکا روز به روز افراد بیشتری رو به سریال‌های کره‌ای یا سینمای مستقل‌تر کشورهایی مثل اسپانیا و…

و باز هم قسمت دیگری از عکس‌های کمتر دیده شده تاریخی – گالری عکس

این عکس‌هایی که تحت عنوان عکس‌های کمتردیده شده درج میشوند، باز هم عکس‌های خوش‌شانس تاریخی هستند. لابد صدها برابر آنها عکس وجود دارد که اصلا فیلم آنها برای همیشه گم شده و خراب شده یا در آرشیو مجلات و روزنامه‌ها با تصور بی کیفیت بودن یا در…

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهدکریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده.فقط به دقت نگاه کنیدآتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. علی می گوید

    خوبه که شما می نویسید من زمانی وبلاگ داشتم در مورد تخصصم می نوشتم آرزو داشتم عاشق الکترونیک بودم به هر سوی چرخیدم به بن بست رسیدم دیگه نمی توانم بنویسم 🙁 این زمان هرچی داشتیم از ما گرفت

    1. علی می گوید

      همین که در جایی زندگی میکنیم که حتی نمی شود قسمت نظرات یک نوشته را آزاد گذاشت از این بقیه ماجرا مشخصه که چه می گذرد بر ما متاسفانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.