سیستم مبتکرانه «خوانش بیونیک»، به شما کمک می‌کند متن‌ها را سریع‌تر بخوانید

0

بسیاری از ما زمان زیادی را صرف مطالعه آنلاین می‌کنیم و می‌توان گفت که به طور متوسط آدم‌ها زمان بیشتری را صرف خواندن متن‌های آنلاین می‌کنند تا متن‌ها روی کاغذ. ما هر روز متن‌های زیادی در مورد کار و رشته تحصیلی خودمان، اخبار، کتاب‌های الکترونیک و مطالب رسانه‌های اجتماعی را روی صفحه نمایش کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و گوشی خودمان می‌خوانیم.

اما در مورد فونت و خوانایی متن‌ها، روند استانداردی در همه این اوقات وجود ندارد. مثلا فونت اینستاگرام و اصلا معماری نمایش متن در این شبکه اجتماعی مطلوب نیست. شبکه‌های اجتماعی دیگر هم وضعیت بهتری ندارند.

پس یکی از دلایل گریزان شدن کاربران از خواندن متن و بسنده کردن آنها به دیدن عکس‌ها و ویدئوها را می‌توانیم، همین فونت‌ها و تنظیمات متن بد بدانیم.

برخی هم که زیادی زور می‌زنند و متن زیادی می‌خوانند دچار خستگی زودرس و حتی سردرد می‌شوند.

اما شاید بشود با خلاقیت‌هایی سرعت و رفاه کاربران را برای خواندن متن‌ها افزایش داد.

سایت Bionic Reading یکی از راه حل‌ها است که یک سیستم خوانش است که توسط طراح تایپوگرافی سوئیسی به نام رناتو کاسوت Renato Casutt توسعه یافته است.

ایده اصلی این سیستم خوانش این است که چند حرف اول هر کلمه پررنگ شود. این حروف پررنگ “نقاط تثبیت مصنوعی” نامیده می‌شوند. مغز ما به صورت خودکار خودش ادامه کلمه را حدس می‌زند و از روی باقی کلمه می‌پرد و بعد خیلی زود می‌تواند سراغ ابتدای کلمه دیگر برود و این طوری سرعت خواندن خیلی بیشتر می‌شود.

مانند بسیاری از اکتشافات هوشمندانه، این روش هم تصادفی کشف شد. کاسوت در حین طراحی کتابی به زبان خارجی برای یک نویسنده، تلاش کرد تا کلمات آن را بخواند، اما متوجه شد اگر کلمات را از هم جدا و متمایز کند، سرعت خواندنش بالاتر می‌رود. این روش می‌تواند به کسانی که نارساخوانی هم دارند، کمک کند.

حدود شش سال است که کاسوت در مورد خوانش بیونیک کار می‌کند. آزمایش‌هایی در مورد این روش انجام می‌دهد و تنظیمات دققی انجام می‌دهد. می‌توان متناسب با هر کاربر فونت بیونیک را کمی تغییر داد تا روش شخصی‌سازی شود. مثلا تعداد حروف پررنگ را کم و زیاد کرد، تعداد دفعات ظاهر شدن آن‌ها و میزان تیرگی حروف پررنگ را تغییر داد. همچنین گزینه‌هایی برای تغییر فونت و اندازه فونت و همچنین تنظیم ارتفاع خط، فاصله و عرض ستون وجود دارد.

هدف کاسوت این است که خوانش بیونیک در تمام برنامه‌ها و سرویس‌های موجود یکپارچه شود. وب‌سایت خوانش بیونیک نوشته:: «در دنیای دیجیتالی که اشکال خواندن سطحی بر آن حاکم است، هدف Reading Bionic تشویق به خواندن و درک عمیق‌تر محتوای نوشتاری است. »

شما می‌توانید با آپلود متن یا گذاشتن لینکی، مبدل خواندن Bionic را به‌طور رایگان امتحان کنید. در ضمن افزونه کروم آن هم عرضه شده است.

البته در هنگام نوشتن این سطور برای شما، هم افزونه و هر مبدل آنلاین سایت خوانش بیونیک کار نمی‌کردند که شاید به خاطر مشکلات سرور این سایت باشد، شاید هم یک مشکل دیگر.

یک  API هم برای آن در دست توسعه است. در حال حاضر، می‌توانید از نمونه‌های اولیه آن در برنامه‌های Reeder 5، Fiery Feeds و Lire هم استفاده کنید.

وب سایت خوانش بیونیک

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.