اقتصاد تراوشی یا trickle-down economics چیست و آیا کارآیی دارد؟

0

جاناتان اسمیت: در سال ۱۹۸۱، با شروع دوره اول ریاست رئیس جمهور رونالد ریگان، اقتصاد ایالات متحده شرایط خوبی نداشت. نرخ بیکاری بالا و در حال بالاتر رفتن بود، و در سال ۱۹۷۹، تورم به بالاترین حد خود در دوران فراغت از جنگ رسیده بود.

در تلاش برای مهار این مشکلات، دولت ریگان تعدادی سیاست اقتصادی، از جمله کاهش مالیات برای شرکت‌های بزرگ و اقشار پر درآمد معرفی کرد. این نظریه پس‌انداز مالیاتی برای ثروتمندان باعث رسیدن پول بیشتری به سایر اقشار جامعه می‌شد، و به همین دلیل، این سیاست‌ها را اغلب اقتصاد تراوشی (نشت اقتصادی) نامیدند.

از اوایل دهه ۱۹۸۰ تا اواخر دهه ۱۹۹۰، ایالات متحده یکی از طولانی‌ترین و بزرگترین دوره‌های رشد اقتصادی در تاریخش را تجربه کرد. متوسط درآمد و همچنین نرخ ایجاد شغل افزایش یافت. از آن زمان تا به حال، بسیاری از سیاستمداران از نظریه نشت اقتصادی به عنوان توجیهی برای کاهش مالیات بهره برده‌اند، اما آیا این سیاست‌ها واقعاً کار می‌کردند؟ چه در خصوص رونق دادن به رشد اقتصادی یا از منظر بهبود شرایط برای آمریکایی‌ها؟ آیا آنها در اوضاع و شرایط دیگری هم عملی می‌شدند؟

برای پاسخ دادن به این سؤالات، مهم‌ترین چیزهایی که باید در نظر گرفته شوند این هستند که آیا کاهش مالیات به درآمد دولت از مالیات صدمه می‌زند یا نه، که آیا پول مالیات پس انداز شده واقعاً به اقتصاد رونق می‌بخشد، و آیا با رونق اقتصادی، زندگی مردم بهبود پیدا می‌کند.

فکر پشت کاهش مالیات این است که اگر میزان مالیات خیلی بالا باشد، مردم رغبت کمتری به کار کردن خواهند داشت که در نهایت باعث درآمد کمتر دولت از مالیات‌ها خواهد شد. پس در واقع با نرخ پایین‌تر مالیات، دولت می‌تواند پول بیشتری بدست آورده و آن را از نظر تئوری برای بهبود زندگی شهروندانش صرف کند، زیرا وقتی درآمد بیشتری برای مردم بماند، آنها بیشتر کار خواهند کرد.

البته که برای دولت در کاهش دادن مالیات محدودیتی وجود دارد: با نرخ مالیات صفر، صرف نظر از اینکه مردم چقدر کار می‌کنند، چیزی عاید دولت نمی‌شود. پس درحالی که کاهش دادن مالیات بسیار بالا می‌تواند خوب باشد، کاهش دادن بیش از حد آن هم می‌تواند نتیجه معکوس دهد، و توانایی دولت را در انجام کارهای حیاتی و مهم مختل کند. در زمان روی کار آمدن ریگان نرخ مالیات خیلی بالا بود. کابینه او مالیات پردرآمدترین قشر جامعه را از ۷۰٪ به ۲۸٪ کاهش داده و مالیات شرکت‌ها را از ۴۸٪ به ۳۴٪ رساندند. در عوض، در اوایل سال ۲۰۲۱، این نرخ‌ها به ترتیب ۳۷٪ و ۲۱٪ درصد بود. زمانی که نرخ مالیات پایین باشد،کاهش مالیات برای ثروتمندان می‌تواند آسیب‌زا باشد. برای نمونه، از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳، قانون گذاران ایالت کانزاس نرخ بالای مالیات را تقریبا ۳۰ درصد کاهش دادند مالیات چند کسب‌وکار را هم به صفر رساندند. در نتیجه، ترازنامه دولت فوراً منفی شد و هیچ بهبودی حاصل نشد، اینطور شد که ثروتمندان و شرکت‌ها دیگر در اقتصاد سرمایه گذاری نکردند. خلاصه اینکه هیچ پولی تزریق نشد.

این یک روند به نظر می‌آمد: بر طبق مطالعه‌ای که بر روی دوره‌های تاریخی ۱۸ کشور صورت گرفت، مدرسه اقتصاد لندن دریافت که کاهش یافتن مالیات باعث افزایش ثروت ۱٪ مردم جامعه می‌شود، اما تاثیر بسیار کمی بر اقتصاد جمعی آن دارد اما برای اینکه کاهش مالیات برای ثروتمندان اقتصاد را تکان دهد، آن‌ها باید پول پس‌انداز خودشان را دوباره به چرخه برگردانند، مثلاً، صرف کسب‌وکارهای محلی کنند ـــ اما در عمل اتفاق دیگری می‌افتد.

هیچ سیاست اقتصادی‌ای به تنهایی تاثیرگذار نیست: هر زمان و مکانی منحصر به فرد است و چندین خط مشی به طور همزمان در آن اجرا می‌شود، پس برای مجموعه‌ای از سناریوها تنها یک مورد آزمایشی در دسترس است. این امر سبب می‌شود تا اظهار نظر قطعی در مورد اینکه آیا یک سیاست اقتصادی عملی می‌شود، آیا چیز دیگری ممکن است بهتر از آن کار کند و یا اینکه ممکن است عملی شدن آن در شرایط متفاوت باشد را دشوار می‌سازد و هنوز هم، سفسطه‌های پیرامون اقتصاد تراوشی چه در دوره ریگان و چه بعد از آن، اغلب نویدبخش مقوله‌ای قطعی است: اینکه صرف شدن پول ثروتمندان جامعه به چیزی غیر از مالیات مستقیماً شرایط مالی قشر کم درآمدتر جامعه را بهبود می‌بخشد. ولی شواهد کافی برای حمایت و پشتیبانی از این طرح وجود ندارد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

روجلدهای خاطره‌انگیز مجموعه کتاب های طلایی که کودکی‌مان را رنگی می‌کردند!

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلایی، است. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ انتشارات امیرکبیر را پایه گذاشت. و در سال ۱۳۴۰ انتشار مجموعه ی کتابهای طلائی را آغاز کرد. کتابهای طلایی مجموعه…

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…

اگر عاشق یک فیلم بودید و با بودجه کافی یک اتاق خوب در سبک و سیاق آن فیلم می‌ساختید

ما اگر خیلی عاشق یک فیلمی باشیمِ پوستری چاپ می‌کنیم و بالای سرمان می‌زنیم و هر روز نگاهی به آن می‌اندازیم یا مقاله‌ای در موردش می‌نویسم.اما فراتر از آن اگر قرار بود، اتاق خواب یا اتاق هتلی به سبک یک فیلم بسازیمِ چطور از آب درمی‌آمد.…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

نمونه‌های جالبی از اختراعاتی که فراموش شدند، یا تکامل یافتند یا به کلی به صورت دیگری تغییر پیدا…

در طی دهه‌ها و قرن‌های انسان‌های اختراعات گوناگونی کرده‌اند. از برخی از آنها در ابتدای امر تصور می‌شد که استقبال خوبی شود، اما در نهایت فراموش شدند، برخی با تغییرات نه چندان بنیادین همچنان به همان صورت تولید می‌شوند، برخی با تغییرات جدی و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.