آلن رنه – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Alain Resnais

0

تاریخ تولد: 3 ژوئن 1922 در ون، فرانسه

فیلم‌های مهم:

شب و مه (1955)، هیروشیما عشق من (1959)، سال گذشته در مارین باد (1961)، علف وحشی (2009)

ژانر معمول فیلم‌هایش

درام روانشناسانه.

لقب پیشنهادی

راوی فاصله‌ها

چند نکته از زندگی‌اش

 • در 14 سالگی فیلم 8 میلیمتری می‌ساخت.
 • در سینمای فرانسه کسی که می‌خواهد فیلم بلند بسازد، حتماً باید سابقه دستیاری در پنج فیلم سینمایی از کارگردان‌های حرفه‌ای یا ساخت سه فیلم کوتاه شاخص و جایزه برده را در کارنامه خود داشته باشد وگرنه مجوز فعالیت نخواهد داشت. در تمام تاریخ سینمای فرانسه تنها سه نفر این قانون را شکسته‌اند: «برتران تاورنیه» و «کلود للوش» فیلمسازان افسانه‌ای دهه 70 و 80 و آلن رنه!
 • روشنفکری آوانگارد و تحت تأثیر فلسفه هانری برگسون است.
 • به درام‌های انگلیسی علاقه‌مند بود.

دلایل شهرت

 • بر خلاف موج نویی‌ها حاضر به صرف نظر کردن از زیبایی شناسی تدوین میزان سن را اصل قرار می‌داد و از زبانی کاملاً سینمایی بهره می‌گرفت.
 • جنبه‌های فرمالیستی و مدرنیسم مخصوص او و استفاده از مضامین اجتماعی و سیاسی کمتر در کارهای گدار، ریوت و تروفو دیده می‌شود.
 • با به کارگیری ساختاری رازآلود و شدیداً سینمایی و تدوین فوق العاده آثار منسجمی ساخت که برخی از آن‌ها بحث بر انگیزترین آثار سینما هستند.
 • تولید فیلم را کاری اشتراکی می‌دانست و همکاری کارگردان با یک نویسنده را در نوشتن فیلم ضروری می‌دید.
 • بعد از نمایش هیروشیما عشق من به همراه تروفو به عنوان پیشگامان موج نو معرفی شدند.
 • در 1980 عموی آمریکایی من را بر اساس نظریات زیست شناس معروف هانری لابوری ساخت که جایزه ویژه داوران کن را برایش به ارمغان آورد.

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند

تقدیر، زمان، حافظه، جریان سیال ذهن، تلفات جنگ، عشق.

همکاران مورد علاقه

مارگریت دوراس و آلن رُب گریه.

جوایز مهم

برنده جایزه ویژه نویسندگان و منتقدان در جشنواره کن برای فیلم هیروشیما عشق من (1959)، برنده جایزه بهترین فیلم از جشنواره سزار فرانسه برای فیلم مشیت الهی (1977)، برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی از جشنواره سزار فرانسه برای فیلم سیگار کشیدن/ سیگار نکشیدن (1993).

چند جمله از دیگران درباره او

 • اریک رومر: «رنه یک کوبیست است. منظورم این است که او اولین فیلمساز مدرن فیلم‌های ناطق است.»
 • گرگور ژوزف: «رنه نسخه مستعمل و دست چندم کن لوچ است.»
 • آنتوئن سیمونه: «رنه خون تازه‌ای ست در رگ سینما.»
 • آلمودوار رنه را دلقک سیرک خوانده است!!

چند جمله مهم از او

 • وقتی وارد ساختمان یک اپرا یا تماشاخانه شده و بنشینید در صحنه مقابل‌تان بازیگران زن و مرد را خواهید دید. در مورد سینما هم فکر مشابهی دارم؛ وقتی وارد سالن سینمایی می‌شویم دوست دارم قراردادهای سینمایی را ببینم، قراردادهای سینما به عنوان یک هنر گرافیکی – دوست دارم این احساس را به من القاء کنند چیزی را که سعی دارند به من بباوراند واقعی نیست.
 • در کتابخانه ملی پاریس گویی واژه‌ها زندانی‌اند.
 • (در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسیده بود آیا سینما مرده است؟): جاری است مثل رودخانه.
 • تنها تماشای مکرر فیلم‌های وودی آلن بوده که مرا از یک دوره افسردگی حاد نجات داده و برای همین تا آخر عمر خود را مدیون او خواهم دانست.
 • هرگز میل و اشتیاقی برای فیلم ساختن نداشته‌ام اما شما مجبورید زندگی را بسازید و این معجزه آساست!

مؤلفه‌های سبکی و مضمونی تکرار شونده

 • بر خلاف موج‌نویی‌ها ترجیح می‌داد با فیلمنامه اصیل کار کند.
 • فیلم‌هایش پیچیدگی‌های خاصی دارند و اغلب از شیوه سنتی روایت در آن‌ها استفاده نمی‌کند.
 • در آثارش تلاش اصلی برای انعکاس و بازتاباندن مسیر تفکر انسانی ست و به همین دلیل حافظه و زمان عناصر فیلم‌های او را تشکیل می‌دهند.
 • به راحتی می‌توان گفت آن چه مارسل پروست با رمان کرد، رنه به شکل دیگری با سینما انجام می‌دهد.
 • به گفته خودش بیشترین تأثیر را از گریفیث و پودفکین و آیزنشتاین گرفته است.
 • فضای آثارش تحت تأثیر نویسندگانی چون امبرتو اکو و ریموند کارور است.

منابع الهامش

ادبیات فرانسه و کشورهای اروپایی

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش

درسکانس ابتدایی فیلم هیروشیما عشق من شاهکار آلن رنه در خلال صحبت‌های مرد ژاپنی و زن فرانسوی، مکان‌های مختلفی از هیروشیما به نمایش در می‌آید. زن اصرار دارد که بگوید هیروشیما را می‌شناسد و مرد با تکرار جمله نه تو هیروشیما را نمی‌شناسی ادعای او را رد می‌کند. از همان ابتدا اهمیت مکان در فیلم آشکار و دارای بعدی متافیزیکی می‌گردد. در واقع به واسطه پیوند بین این زوج مکان به عنصری سیاسی – فرهنگی تبدیل می‌شود. فاصله‌های جغرافیایی و غرابت بین مکان‌ها نشانه غرابت و دوری زیستی این زن و مرد است و در نهایت به یک فاصله پر نشدنی در بین نوع انسان می‌رسد. رنه با نشان دادن این سکانس طولانی مانیفست هنری خود را در باب تجربه زیستی و اقلیمی و جفرافیایی بین انسان‌ها و فاصله و عدم ارتباط بین آن‌ها ارائه می‌دهد.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…

مرگبارترین روز در تاریخ، چه روزی بود و چطور رخ داد؟

انسان‌های راه‌های زیادی برای کشتن هم در طول تاریخ ابداع کرده‌اند: سلاح‌های هسته‌ای و زیستی ، بمب‌های آتش‌زا، گلوله‌ها، سرنیزه‌ها، ایجاد قحطی عمدی و ...کاملا قطعی نیست، اما طبق بسیاری از روایت‌ها مرگبارترین روز در تاریخ بشر در واقع نتیجه…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

حجم‌ها و مجسمه‌های زیبا ساخته شده با صفحات کتاب‌های قدیمی

ما انسان‌ها استفاد تخیل هستیم، اما در موارد معدودی این تخیل‌های خود را به صورت نقاشی یا حجم، زنده می‌کنیم و در معرض تماشای دیگران قرار می‌دهیم.اِما تیلور، هنرمند مقیم بریتانیا، این تجربه را در مجسمه‌هایی از جنس کتاب به صورت باورنکردنی…

اگر سیمپسون‌ها در دنیا وستروس بودند! گالری عکس

وستروس یک سرزمین یا قاره تخیلی و یکی از مکان‌های اصلی مجموعه رمان‌های فانتزی «آواز یخ و آتش» نوشته جورج آر آر مارتین است. انکاتی در مورد وستروسجغرافیا: وستروس در غرب قاره اسوس قرار دارد و با دریای باریکی که به نام دریای باریک شناخته…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید از چین / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5