برایان سینگر – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Bryan Singer

0

تاریخ تولد: ۱۷ سپتامبر ۱۹۶۵ در نیویورک، آمریکا.

فیلم‌های مهم

مظنونین همیشگی (۱۹۹۵)، شاگرد زرنگ (۱۹۹۸)، افراد ایکس (۲۰۰۰)، افراد ایکس ۲ (۲۰۰۳)، بازگشت سوپرمن (۲۰۰۶)، والگیری (۲۰۰۸).

چند کلمه که دنیای فیلمساز را می‌سازند

غافلگیری، تعلیق، سوپر قهرمان‌ها، کامیک بوک‌ها.

چند نکته از زندگی‌اش

 • سینگر نام کمپانی فیلمسازی‌اش را به خاطر یکی از دیالوگ‌های شخصیت مارتین برودی (رودی شایر) در فیلم محبوب‌اش آرواره‌ها (استیون اسپیلبرگ)، «بد هت هری» گذاشته است.
 • دوست دوران کودکی اتان هاوک بازیگر بوده است.
 • فیلمسازی را در سن ۱۳ سالگی و با ساخت فیلم‌های سوپر ۸ آغاز کرد و سپس به مدرسه هنرهای تجسمی نیویورک رفت اما قبل از فارغ التحصیل شدن آن جا را ترک کرد و بعد از مدتی وارد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (یو اس سی) شد. سینگر فیلم کوتاه لانه شیر (۱۹۸۸) را در دوران دانشجویی و با بودجه ۱۵ هزار دلاری ساخت که اولین فیلم حرفه‌ای او به حساب می‌آید او در سال ۱۹۸۹ از دانشگاه فارغ التحصیل شد.
 • دی سی کامیک به او این اجازه را داد که بتواند از تمام اطلاعات و منابع آرشیوی مربوط به شخصیت سوپر من (از سال ۱۹۸۶ تا سال ۲۰۰۶) برای نوشتن فیلمنامه و کارگردانی فیلم بازگشت سوپر من (۲۰۰۶) استفاده کند. اما سینگر این پیشنهاد را رد کرد و عنوان کرد که تنها از فیلم‌هایی که ریچارد دانر براساس این شخصیت ساخته است استفاده خواهد کرد.
 • سینگر یک کپی از ماکیومنتری نقره از یاد رفته (۱۹۹۵) به کارگردانی پیتر جکسون را از او به خاطر این که صحنه‌های مربوط به یان مک کلن ار در فیلم افراد ایکس (۲۰۰۰) سر موقع تمام کرد تا مک کلن بتواند به نیوزیلند پرواز کند و سر صحنه فیلم سالار حلقه‌ها: یاران حلقه (۲۰۰۱) حاضر شود، هدیه گرفت.

هنرمندانی که از آن‌ها تأثیر گرفته

سینگر بیش از هر کس از استنلی کوبریک و به ویژه استیون اسپیلبرگ تأثیر گرفته است. به خاطر همین تأثیرات هم هست که به و لقب اسپیلبرگ جدید را داده‌اند.

چند جمله از دیگران درباره او

 • اف اکس فینی: «برایان سینگر یک خیال پرداز بالفطره است، مثل کمدین‌های بالفطره. مظنونین همیشگی را نگاه کنید، این فیلم هوشمندانه‌ترین و غافلگیر کننده‌ترین فیلم اوست، عمق و میزان تأثیر گذاری این فیلم هوش و ذکاوت سینگر را به رخ می‌کشد».

علایق

کامیک بوک‌ها و سوپر قهرمان‌ها (به ویژه سوپر من)، سینگر هم چنین از طرفداران پر و پا قرص سفرهای ستاره‌ای هم هست.

همکاران مورد علاقه

توماس نیوتن سیگل (فیلمبردار)، پاتریک استیورات (بازیگر)، کوین اسپیسی (بازیگر)، هیو جکمن (بازیگر)، ایان مک گلن (بازیگر)، لورن شولر دانر (تهیه کننده)، رالف وینتر (تهیه کننده)، دیوید هایتر (فیلمنامه نویس)، جان آتمن (تدوینگر / آهنگساز)، جیمز مارسدن (بازیگر).

ویژگی آثار

 • توجه به شخصیت پردازی و بخشیدن پیشینه به یک سوپر قهرمان در فیلم‌هایش، اتفاقی که در افراد ایکس (۲۰۰۰) رخ داد و چند سال بعد در بتمن‌های کریستوفر نولان به کمال رسید.
 • تکرار شدن تم از خود بیگانگی در آثارش.

مؤلفه‌های سبکی و مضمونی تکرار شونده

 • غافلگیر کردن و رو دست زدن به تماشاگر، بهترین نمونه‌اش هم پایان شوکه کننده فیلم مظنونین همیشگی (۱۹۹۵).
 • ایجاد تعلیق مانند سکانس ترور هیتلر در فیلم واکیری (۲۰۰۸) که حتی با وجود آگاهی تماشاگر نسبت به نافرجام بودن این ترور، در ایجاد جس تعلیق کاملاً موفق عمل می‌کند.

چند جمله مهم ازاو

 • داستان سوپر من همواره درباره لوئیس لین، سوپر من، کلارک کنت و مثلث هشقی که بین این سه نفری که در واقع دو نفرند ایجاد می‌شود، بوده است.
 • من با سوپر من است که هویت پیدا می‌کنم. زمانی که بچه بودم عاشق این ایده شده بودم که یک نفر از یک دنیای دیگر می‌آید که بسیار غریب و ناشناخته است، او قدرت‌های فوق العاده‌ای دارد و از طرفی طرفدار عدالت هم هست.
 • معنی ندارد که فیلمی ساخته شود بدوون این که قرار باشد ایده ویژه‌ای را در آن به تصویر بکشد. غیر این باشد می‌توانیم بریم و یک مسابقه را تماشا کنیم. کوبریک همواره در فیلم‌هایش یک چیز ویژه‌ای را به ما نشان می‌داد.
 • درباره تام کروز: به کارنامه بازیگری تام نگاه کنید، نقش‌های بسیار متنوعی در آن است. مردم اغلب او را با مأموریت غیر ممکن (۱۹۹۶) و تاپ گان (۱۹۸۶) به یاد می‌آورند. اما او بازیگری را با فیلم شیپور خاموشی (۱۹۸۱) شروع کرد و تا قبل از کسب و کار پر مخاطره (۱۹۸۳) هیچ کس به عنوان یک نقش اول به او نگاه نمی‌کرد، و تازه بعد از تاپ گان بود که به یک سوپر استار تبدیل شد. اما به مرد بارانی (۱۹۸) که او در آن نقش یک عوضی را بازی می‌کند و یا به نقش آفرینی‌اش در قالب یک هیت من در فیلم وثیقه (۲۰۰۴) نگاه کنید. او واقعاً مشاق است که نقش‌های چالش برانگیز را بزای کند، او یک بازیگر فوق العاده است.

جوایز مهم

کاندید جایزه بفتا در رشته بهترین فیلم برای فیلم مظنونین همیشگی (۱۹۹۵)، برنده جایزه بهترین کارگردان برای فیلمهای بازگشت سوپر من (۲۰۰۸) و افراد ایکس (۲۰۰۰) از آکادمی فیلم‌های علمی تخیلی، فانتزی و ترسناک آمریکا، برنده جایزه نقره‌ای جشنواره فیلم توکیو برای مظنونین همیشگی (۱۹۹۵)، نامزد ۴ جایزه امی در رشته بهترین سریال درام برای تهیه کنندگی سریال خانه ام. دی (۲۰۰۴).

یک سکانس مهم از فیلم‌هایش

کارآگاه دیو کوژان (چز پالیمینتری) در حالی که گمان می‌کند معمای کایزر شوسه را حل کرده است، پیروزمندان قهوه اش را می‌نوشت و تصادف نظرش به تابلوی اعلانات روبرویش جلب می‌شود و تازه متوجه می‌شود که تمام داستانی را که راجر کینت (کوین اسپیسی) برایش تعریف کرده ساخت ذهنش بوده است، لیوان قهوه از دستش رها می‌شود و می‌شکند. نام کوبایاشی که در انتهای لیوان شکسته هک شده تیر خلاص را به کارگاه و البته ما به عنوان تماشاگر فیلم می‌زند. راجر کینت همان کایزر شوسه بوده و تمام مدت همه ما را بازی داده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.