چرا یک ربات شطرنج‌باز انگشت حریف هفت‌ساله‌ روسی را شکست؟!

1

شطرنج یک بازی بازی اندیشمندانه استراتژیک است و نیازمند تمرکز آرام و تلاش فکری و شکیبایی است. معمولاً خشونت به آن وارد نمی‌شود. اما به نظر می‌رسد این مطلب در مورد ماشین‌ها همیشه صادق نباشد!

به گزارش رسانه‌های روسی، هفته گذشته، یک ربات شطرنج‌باز که ظاهراً از پاسخ‌های سریع یک پسر بچه هفت ساله ناآرام شده بود، انگشت او را در جریان مسابقه اوپن مسکو گرفت و شکست.

سرگئی لازارف، رئیس فدراسیون شطرنج مسکو پس از این حادثه به خبرگزاری تاس گفت: «روبات انگشت کودک را شکست. این مطب بدی است.»

ویدئویی از حادثه ۱۹ جولای که در کانال‌های تلگرامی منتشر شده، نشان می‌دهد که انگشت پسر به مدت چند ثانیه توسط بازوی رباتیک نیشگون گرفته می‌شود، بعد از آن یک زن و به دنبال آن سه مرد دخالت کردند و در نهایت دست پسربچه را آزاد کرده و او را رها کردند.

سرگئی اسماگین، نایب رئیس فدراسیون شطرنج روسیه، در این مورد گفته پسربچه به جای اینکه منتظر بماند تا دستگاه حرکت خود را کامل کند، یک واکنش سریع را انتخاب کرد.

«قواعد ایمنی خاصی وجود دارد و کودک ظاهراً آن‌ها را نقض کرده است. این یک مورد بسیار نادر است، اولین موردی که می‌توانم به یاد بیاورم.»

اما لازارف روایت دیگری داشت و گفت که کودک حرکتی انجام داد و پس از آن باید به ربات زمان می‌داد تا پاسخ دهد، اما پسر عجله کرد و ربات او را گرفت.

او گفت که در هر صورت، تأمین‌کنندگان ربات «باید دوباره فکر کنند.»

نام این پسر ظاهرا کریستوفر است و یکی از ۳۰ شطرنج‌باز برتر روسیه در رده زیر ۹ سال است. متاسفانه علیرغم کمک اطرافیان، انگشت این پسر شکسته است.

الان انگشت پسر در آتل است و به جز آن آسیبی ندیده و همان روز مسابقه را تمام کرده است.

با این حال گفته می‌شود که والدین او با دفتر دادستانی تماس گرفته‌اند. اما اسماگین به خبرگزاری ریانووستی گفت که این حادثه “تصادفی” بود و ربات “کاملاً ایمن” بوده است.

او گفت، این دستگاهی است که می‌تواند چندین مسابقه را در یک زمان انجام دهد و طبق گزارش‌ها در روزی که با کریستوفر روبرو شد، سه بازی را انجام داده بود. ظاهراً باید به کودکان هشدار داده می‌شد. حادثه‌ای است که اتفاق افتاده.

یک استاد بزرگ روسی، سرگئی کاراکین، گفت که این حادثه بدون شک به دلیل “نوعی خطای نرم‌افزاری یا چیزی مشابه” بوده است و افزود: “این اتفاق قبلاً هرگز رخ نداده است. چنین حوادثی رخ می‌دهند. برای پسر آرزوی سلامتی دارم. »

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، فقط در آمریکا سالانه یک نفر توسط یک ربات صنعتی کشته می‌شود.

اولین نفری که توسط یک رابت صنعتی کشته شد رابرت ویلیامز بود که در سال ۱۹۷۹ توسط بازوی یک ربات یک تنی در خط تولید فورد در میشیگان له شد.

ربات‌های مورد استفاده در جراحی‌های پزشکی نیز مسئول مرگ ۱۴۴ نفر بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ اعلام شده‌اند. در سال ۲۰۱۸، الین هرزبرگ توسط یک خودروی خودران اوبر کشته شد که با سرعت ۴۰ مایل در ساعت به این مرد ۴۹ ساله برخورد کرد.

با این حال، به طور کلی، خطای انسانی – یا عدم درک انسان از فرآیند‌های رباتیک – شایع‌ترین علت است. احتیاط در اطراف ربات‌ها سودمند است، حتی اگر آن‌ها فقط شطرنج بازی می‌کنند.

ممکن است در برخی رسانه‌های برای پررنگ کردن خبر، چیزهایی مانند خشمگین شدن ربات هوشمند عنوان شود. اما این ربات نه خودآگاهی داشت و نه حس خشمی، صرفا درک کاربر انسانی از مسیر ایمن در مقابل آن اشتباه بود و نیز برنامه‌ریزی‌اش باگی داشت.

اگر زمانی ربات‌ها ما به سطحی از خودآگاهی رسیدند، آن وقت است که باید فکر کنیم چطور می‌توانیم قوانین رباتیک را به صورت ژرفی در حافظه  و چیپ‌هایشان بگذاریم.

یک مطلب جانبی دیگر این است که هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مبتنی بر دادن هزاران نمونه به سیستم‌ها است. اگر غفلتا برخی از نمونه‌های ارائه شده حاوی خشونت حتی در حد شتاب بیش از حد یک عامل انسانی باشند، ممکن است ربات همین مسئله را «یاد بگیرد.»

مثلا تصور کنید که از نظر سخت‌افزاری امکان داشته باشد که ربات فوتبالیست تمام‌عیار بسازیم، اگر قرار باشد ده‌‌ها هزار ساعت فوبتال برای آموزش ببیند، چطور می‌توانیم جزء خشونت و بازی ناجوانمردانه را حذف کنیم؟!

منبع: گاردین(با اضافات)

 
1 نظر
  1. زیگول می گوید

    نیشگون نگرفت. دقت کنید. مهره سفید که مال پسره‌س توسط ربات داخل سبد انداخته میشه. تا ربات فیل رو که زننده مهره هست رو در جای خودش قرار بده.
    منتهی پسر بچه مهره خودش رو دقیقا در جایی قرار میده که ربات باید مهره خودش رو قرار میداد. انگشت پسر روی مهره بود، ربات هم مهره خودشو هی فشار میداد تا برسه به سطح تخته.. اینجا باید برا ربات مکانیزم ایمنی تعریف میشد که در صورت وجود مانع، بازوی خودشو به عقب بکشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.