در مصر عکس‌هایی که اهانت‌آمیز به این کشور تشخیص داده شوند، جرم‌انگاری می‌شوند، در عین حال برخی محدودیت‌های عکاسی خیابانی کاهش می‌یابند

0

مصر قرار است مقررات عکاسی در فضا‌های عمومی را تغییر دهد. از یک سو، محدودیت‌های عکاسی خیابانی را کاهش می‌یابد، اما از سوی دیگر، گرفتن عکس‌های با مضمون «توهین‌آمیز» به این کشور را جرم انگاری می‌کند.

بر این اساس ۳ نوع عکاسی فضای باز تعریف شده: عکاسی شخصی، رسانه‌های خارجی و فیلمبرداری.

در یک تغییر اساسی، دیگر شهروندان مصری برای عکاسی شخصی در فضای باز نیاز به مجوز نخواهند داشت. همچنین برای عکاسی توسط گردشگران با دوربین‌های آنالوگ سنتی یا دوربین دیجیتال (و همچنین دوربین فیلمبرداری) هم نیازی به مجوز یا پرداخت هزینه نخواهد بود.

خالد العنانی -وزیر گردشگری و آثار باستانی مصر- در مصاحبه‌ای تأکید کرد که دیگر هیچ کس اجازه نخواهد داشت از کسی بپرسد که چرا در خیابان و فضای باز عکس می‌گیرد.

با این حال، رسانه‌های خارجی – که شامل خبرنگاران خارجی و عکاسان خبری می‌شود – باید مجوزی دریافت کنند که ظرف ۱۰ روز پس از درخواست صادر می‌شود. برای مجوز‌ فیلمبرداری، دولت مصر یک پلتفرم دیجیتال راه‌اندازی خواهد کرد تا از این طریق درخواست‌ها ارسال و مجوز‌های صادر شوند.

عکاسی از کودکان مصری مجاز نیست و برای این کار یاید رضایت کتبی دریافت شود.

اما چیز مبهم عبارت جنبه «توهین آمیز برای کشور» است. این عبارتی است که ممکن است مورد سلیقه‌ای تفسیر شود.

اگر زبان قانون نهایی مبهم باقی بماند، می‌تواند برای عکاسان دردسرساز شود، زیرا پلیس و مقامات دولتی می‌توانند از آن برای جرم انگاری هر عکسی که تصور کنند کشور را بد جلوه می‌دهد استفاده کنند.

این تغییرات در قانون ظاهراً در پاسخ به تجربه سانی ساید -بلاگر آمریکایی- است که در ماه‌آوریل ویدیویی منتشر کرد که در آن گفته بود: «مصر یکی از بدترین مکان‌ها برای فیلمسازان است». این ویدیو بیش از شش میلیون بار تماشا شده است.

گزارش شده است که پلیس و پرسنل امنیتی مصر با او و دیگران بدرفتاری کرده‌اند و دوربین‌ها و تجهیزات فیلمبرداری را از مردم می‌گیرند و بدون توجه به وضعیت مجوز آن‌ها را مصادره می‌کنند.

در سال ۲۰۱۷، بلال دردر، عکاس به دلیل عکاسی در این کشور به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.