تشخیص حساسیت فصلی، سرماخوردگی و کرونا از یکدیگر به کمک علائم آنها

0

ظاهراً حساسیت فصلی (یا به اصطلاح تب یونجه)، سرماخوردگی و کرونا شبیه هم هستند؟ از آنجایی که هر سه بیماری شبیه هم هستند در اینجا راهنمایی ذکر می‌شود که به کمک آنها تا حدود زیادی می‌شود آنها را هم از هم افتراق داد.

کووید

در آغاز همه‌گیری، به مردم گفته می‌شد که مراقب سه علامت هشداردهنده کووید باشند: از دست دادن چشایی یا بویایی، سرفه مداوم و تب.

اما بعد شیوع سویه‌های جدید و واکسن‌ها و اوج‌گیری‌های متناوب، لیست رسمی علائم همچنان در حال توسعه بود.

NHS اکنون ۱۲ علامت شایع‌تر کرونا را اینچنین معرفی می‌کند:

شایع‌ترین علائم گزارش شده از ویروس کرونا اکنون آبریزش بینی (۶۶ درصد)، گلودرد (۶۵ درصد)، سردرد (۶۴ درصد)، سرفه مداوم (۶۳ درصد) است و خستگی (۶۲ درصد) است.

در حال حاضر برتانیا در موج پنجمابتلا توسط کرونا است و  زیرسویه‌های شایع کرونا انواع BA. ۴ و BA. ۵ Omicron هستند که بیماری‌زایی بالا دارند اما خفیف‌تر از گذشته هستند.

منحصر به فردترین ویژگی کووید از دست دادن کامل بویایی یا چشایی است که اصطلاحا به آن آنوسمی گفته می‌شود و ندرت در سرماخوردگی و حساسیت فصلی یا تب یونجه رخ می‌دهد.

با این حال، کارشناسان معتقدند که Omicron کمتر باعث از دست دادن چشایی یا بویایی می‌شود، زیرا این نوع  در ریه‌ها بیشتر از بینی تکثیر می‌شود.

از علائم جدیدتر لیست شده برای کووید، می‌توانیم به اسهال و حالت تهوع یا استفراغ اشاره کنیم که در تب یونجه یا سرماخوردگی دیده نمی‌شود.

مطابق دستورالعمل NHS در صورت داشتن علائم کووید باید در خانه بمانید و از تماس با افراد دیگر خودداری کنند  و آزمایش PCR را انجام دهید.

تب یونجه

میلیون‌ها نفر در فصل بهار و اوایل تابستان با توجه به ازدیاد گرده یا پولن گیاهان دچار علائم حساسیت فصلی با تب یونجه می‌شوند.

کارشناسان بر این باورند که ماندن بیش از حد معمول در خانه در طی دو سال آخر همه‌گیری کرونا باعث شده است که بسیاری در معرض گرده‌ها قرار نگیرند و در نتیجه واکنش‌های آن‌ها به گرده گیاهان نسبت در سال جاری، خیلی بیشتر شده است.

برخلاف سرماخوردگی و کووید، تب یونجه یک واکنش آلرژیک به گرده گل است، نه یک بیماری ناشی از عفونت.

آبریزش یا گرفتگی بینی، عطسه، خارش، قرمزی یا آبریزش چشم از شایع‌ترین علائم آلرژی هستند.

اشک‌‌ریزش چشم‌ها، از نظر تئوری، تنها ویژگی منحصربه‌فردی است که حداقل یکی از ویژگی‌های  کووید یا سرماخوردگی و در تب یونجه دیده می‌شود.

بدن به طور طبیعی سعی می‌کند گرده‌ها را از بدن بشوید و باعث می‌شود مجاری اشکی شروع به تولید مایعات کنند.

چشم‌ها همچنین دچار التهاب می‌شوند که به ورم ملتحمه آلرژیک معروف استو در آن یک غشای نازک و شفاف ملتجمه چشم را می‌پوشانند.

هیستأمین تولید شده در طی واکنش آلرژی، پایانه‌های عصبی را نیز تحریک می‌کند و باعث خارش می‌شود، رگ‌های خونی برای مبارزه با محرک متسع و متورم می‌شوند و در نتیجه قرمزی ایجاد می‌شود.

تب یونجه باعث افزایش درجه حرارت بدن نمی‌شود. علائم عبارتند از عطسه، آبریزش یا انسداد بینی، خارش چشم‌های آبریزش قرمز یا خارش گلو.

برای درمان می‌شود از ژل‌های بینی مخصوص برای به دام انداختن گرده‌ها استفاده کرد. بهتر است از از عینک‌های آفتابی استفاده شود تا گرده‌ها را از چشم‌ها دور نگه دارد تا علائم کنترل شوند. از قرص‌های آنتی هیستامین و اسپری‌های بینی نیز می‌توان استفاده کرد.

سرماخوردگی

سرماخوردگی در تابستان کمتر رایج است. دو سال قرنطینه کرونا میزان مواجهه مردم با ویروس سرماخوردگی را کاهش داد.

سرفه، گلودرد، آبریزش یا انسداد بینی و عطسه شایع‌ترین علائم ناشی از صد‌ها ویروس عامل سرماخوردگی هستند.

درد، تب، سردرد، خستگی و از دست دادن اشتها نیز می‌تواند نشانه‌های آشکاری باشد، در حالی که از دست دادن چشایی یا بویایی  یک علامت کمتر شایع است.

اگر چشم‌های متورم نباشند نشانه‌ این است شما در واقع سرماخوردگی را تجربه می‌کنید و نه آلرژی فصلی را.

اگا اگر  اسهال، حالت تهوع یا تنگی نفس داشته باشید، در واقع واقع کووید دارید و نه یک سرماخوردگی.

برخلاف عقیده رایج سرماخوردگی به دلیل هوای سرد ایجاد نمی‌شود و زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی ضعیف‌تر باشد و یکی از دلایل کاهش سیستم ایمنی می‌تواند سرما باشد.

پس سرماخوردگی  در ماه‌های گرم‌تر نیز می‌تواند رخ بدهد و معمولاً علائم آن شامل عطسه و سرفه، همراه با گلودرد، سردرد و گاهی از دست دادن چشایی و بویایی است.

می‌توانید برای کمک به کاهش درد یا رفع گرفتگی بینی از اسپری ضد احتقان بینی یا قرص‌های ضد احتقان و نیز دارو‌های مسکن استفاده کنید.


علائم کووید

مشترک

تب
سرفه کردن
از دست دادن چشایی یا بویایی

گاهگاهی

سردرد
آبریزش یا انسداد بینی
عطسه کردن
خستگی
گلو درد
درد
تنگی نفس
اسهال
تهوع و استفراغ
از دست دادن اشتها

هرگز

خارش، قرمزی یا آبریزش چشم


علائم تب یونجه

مشترک

آبریزش یا انسداد بینی
عطسه کردن
خارش، قرمزی یا آبریزش چشم

گاهگاهی

سرفه کردن
از دست دادن چشایی یا بویایی
سردرد
خستگی
تنگی نفس

هرگز

تب
گلو درد
درد یا درد
اسهال
تهوع و استفراغ
از دست دادن اشتها


علائم سرماخوردگی

مشترک

سرفه کردن
گلو درد
آبریزش یا انسداد بینی
عطسه کردن

گاهگاهی

درد یا درد
تب
از دست دادن چشایی یا بویایی
سردرد
خستگی
از دست دادن اشتها

هرگز

اسهال
تهوع و استفراغ
تنگی نفس
خارش، قرمزی یا آبریزش چشم

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۲۰ برنده عکاسی از طبیعت در سال ۲۰۲۲ در مسابقه عکاسی IPA

جوایز بین المللی عکاسی (IPA) در سال 2022 بار دیگر از مجموعه‌ای خیره کننده از عکس های طبیعت پرده‌برداری کرد که قلب و ذهن بینندگان در سراسر جهان را تسخیر کرده است. این تصاویر برنده استثنایی ما را به قلمروهای مسحورکننده طبیعت منتقل می‌کنند،…

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر 10 بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…

عملیات گانرساید: حمله نروژ به تاسیسات آب سنگین نازی‌ها که آنها را از بمب اتمی محروم کرد

سرهنگ ارتش سلطنتی نروژ، لیف ترونستاد، پس از تحویل کپسول‌های انتحاری، به سربازانش اطلاع داد: «نمی‌توانم به شما بگویم که چرا این مأموریت اینقدر مهم است، اما اگر موفق شوید، برای صد سال در خاطره نروژ زنده خواهد ماند.» با این حال، این…

توهم کوتارد: آنهایی که تصور می‌کنند مدتهاست مرده‌اند!

«می‌اندیشم پس هستم»  Cogito, ergo sum با این حال همه کسانی که می‌اندیشند با این باور دکارت موافق نیستند. محتوای تفکر برخی از افراد مبتلا به یک اختلال عصبی روانپزشکی نادر، معروف به سندرم کوتارد، به جای اینکه به حس بودن منجر شود، به احساس…

تجدید خاطره‌ای با وبلاگستان – اسکرین شات‌هایی از برخی از وبلاگ‌های قدیمی خوب

شبکه‌های اجتماعی وبلاگ‌ها را فرونرخیتند. دلایل فروریختن آنها بسیار بیشتر از محبوب شدن شبکه‌های اجتماعی بود: 1- بسته شدن ابزارهای رایگان‌های وبلاگ‌نویسی 2- نوع نوشتن وبلاگ‌نویس‌ها که هم بسیار انرژی‌بر و وقت‌گیر بود و هم به خاطر…

عکس‌های تصادفی که از شانس خوب عکاس مانند یک تابلو یا یک عکس خیلی حرفه‌ای شده‌اند

عکاس‌های حرفه‌ای گاهی ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا در زمان و مکان مشخصی حاضر باشند و تجهیزاتشان متناسب با نور و سرعت گذر سوژه و فاصله‌شان مناسب باشد تا یک عکس خوب بگیرند. اما گاهی شانس یا فرصت‌طلبی یا آمادگی ذهنی یک عکاس برای کادربندی مناسب…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / منابع آزمون دولینگو / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5