تشخیص حساسیت فصلی، سرماخوردگی و کرونا از یکدیگر به کمک علائم آنها

0

ظاهراً حساسیت فصلی (یا به اصطلاح تب یونجه)، سرماخوردگی و کرونا شبیه هم هستند؟ از آنجایی که هر سه بیماری شبیه هم هستند در اینجا راهنمایی ذکر می‌شود که به کمک آنها تا حدود زیادی می‌شود آنها را هم از هم افتراق داد.

کووید

در آغاز همه‌گیری، به مردم گفته می‌شد که مراقب سه علامت هشداردهنده کووید باشند: از دست دادن چشایی یا بویایی، سرفه مداوم و تب.

اما بعد شیوع سویه‌های جدید و واکسن‌ها و اوج‌گیری‌های متناوب، لیست رسمی علائم همچنان در حال توسعه بود.

NHS اکنون ۱۲ علامت شایع‌تر کرونا را اینچنین معرفی می‌کند:

شایع‌ترین علائم گزارش شده از ویروس کرونا اکنون آبریزش بینی (۶۶ درصد)، گلودرد (۶۵ درصد)، سردرد (۶۴ درصد)، سرفه مداوم (۶۳ درصد) است و خستگی (۶۲ درصد) است.

در حال حاضر برتانیا در موج پنجمابتلا توسط کرونا است و  زیرسویه‌های شایع کرونا انواع BA. ۴ و BA. ۵ Omicron هستند که بیماری‌زایی بالا دارند اما خفیف‌تر از گذشته هستند.

منحصر به فردترین ویژگی کووید از دست دادن کامل بویایی یا چشایی است که اصطلاحا به آن آنوسمی گفته می‌شود و ندرت در سرماخوردگی و حساسیت فصلی یا تب یونجه رخ می‌دهد.

با این حال، کارشناسان معتقدند که Omicron کمتر باعث از دست دادن چشایی یا بویایی می‌شود، زیرا این نوع  در ریه‌ها بیشتر از بینی تکثیر می‌شود.

از علائم جدیدتر لیست شده برای کووید، می‌توانیم به اسهال و حالت تهوع یا استفراغ اشاره کنیم که در تب یونجه یا سرماخوردگی دیده نمی‌شود.

مطابق دستورالعمل NHS در صورت داشتن علائم کووید باید در خانه بمانید و از تماس با افراد دیگر خودداری کنند  و آزمایش PCR را انجام دهید.

تب یونجه

میلیون‌ها نفر در فصل بهار و اوایل تابستان با توجه به ازدیاد گرده یا پولن گیاهان دچار علائم حساسیت فصلی با تب یونجه می‌شوند.

کارشناسان بر این باورند که ماندن بیش از حد معمول در خانه در طی دو سال آخر همه‌گیری کرونا باعث شده است که بسیاری در معرض گرده‌ها قرار نگیرند و در نتیجه واکنش‌های آن‌ها به گرده گیاهان نسبت در سال جاری، خیلی بیشتر شده است.

برخلاف سرماخوردگی و کووید، تب یونجه یک واکنش آلرژیک به گرده گل است، نه یک بیماری ناشی از عفونت.

آبریزش یا گرفتگی بینی، عطسه، خارش، قرمزی یا آبریزش چشم از شایع‌ترین علائم آلرژی هستند.

اشک‌‌ریزش چشم‌ها، از نظر تئوری، تنها ویژگی منحصربه‌فردی است که حداقل یکی از ویژگی‌های  کووید یا سرماخوردگی و در تب یونجه دیده می‌شود.

بدن به طور طبیعی سعی می‌کند گرده‌ها را از بدن بشوید و باعث می‌شود مجاری اشکی شروع به تولید مایعات کنند.

چشم‌ها همچنین دچار التهاب می‌شوند که به ورم ملتحمه آلرژیک معروف استو در آن یک غشای نازک و شفاف ملتجمه چشم را می‌پوشانند.

هیستأمین تولید شده در طی واکنش آلرژی، پایانه‌های عصبی را نیز تحریک می‌کند و باعث خارش می‌شود، رگ‌های خونی برای مبارزه با محرک متسع و متورم می‌شوند و در نتیجه قرمزی ایجاد می‌شود.

تب یونجه باعث افزایش درجه حرارت بدن نمی‌شود. علائم عبارتند از عطسه، آبریزش یا انسداد بینی، خارش چشم‌های آبریزش قرمز یا خارش گلو.

برای درمان می‌شود از ژل‌های بینی مخصوص برای به دام انداختن گرده‌ها استفاده کرد. بهتر است از از عینک‌های آفتابی استفاده شود تا گرده‌ها را از چشم‌ها دور نگه دارد تا علائم کنترل شوند. از قرص‌های آنتی هیستامین و اسپری‌های بینی نیز می‌توان استفاده کرد.

سرماخوردگی

سرماخوردگی در تابستان کمتر رایج است. دو سال قرنطینه کرونا میزان مواجهه مردم با ویروس سرماخوردگی را کاهش داد.

سرفه، گلودرد، آبریزش یا انسداد بینی و عطسه شایع‌ترین علائم ناشی از صد‌ها ویروس عامل سرماخوردگی هستند.

درد، تب، سردرد، خستگی و از دست دادن اشتها نیز می‌تواند نشانه‌های آشکاری باشد، در حالی که از دست دادن چشایی یا بویایی  یک علامت کمتر شایع است.

اگر چشم‌های متورم نباشند نشانه‌ این است شما در واقع سرماخوردگی را تجربه می‌کنید و نه آلرژی فصلی را.

اگا اگر  اسهال، حالت تهوع یا تنگی نفس داشته باشید، در واقع واقع کووید دارید و نه یک سرماخوردگی.

برخلاف عقیده رایج سرماخوردگی به دلیل هوای سرد ایجاد نمی‌شود و زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی ضعیف‌تر باشد و یکی از دلایل کاهش سیستم ایمنی می‌تواند سرما باشد.

پس سرماخوردگی  در ماه‌های گرم‌تر نیز می‌تواند رخ بدهد و معمولاً علائم آن شامل عطسه و سرفه، همراه با گلودرد، سردرد و گاهی از دست دادن چشایی و بویایی است.

می‌توانید برای کمک به کاهش درد یا رفع گرفتگی بینی از اسپری ضد احتقان بینی یا قرص‌های ضد احتقان و نیز دارو‌های مسکن استفاده کنید.


علائم کووید

مشترک

تب
سرفه کردن
از دست دادن چشایی یا بویایی

گاهگاهی

سردرد
آبریزش یا انسداد بینی
عطسه کردن
خستگی
گلو درد
درد
تنگی نفس
اسهال
تهوع و استفراغ
از دست دادن اشتها

هرگز

خارش، قرمزی یا آبریزش چشم


علائم تب یونجه

مشترک

آبریزش یا انسداد بینی
عطسه کردن
خارش، قرمزی یا آبریزش چشم

گاهگاهی

سرفه کردن
از دست دادن چشایی یا بویایی
سردرد
خستگی
تنگی نفس

هرگز

تب
گلو درد
درد یا درد
اسهال
تهوع و استفراغ
از دست دادن اشتها


علائم سرماخوردگی

مشترک

سرفه کردن
گلو درد
آبریزش یا انسداد بینی
عطسه کردن

گاهگاهی

درد یا درد
تب
از دست دادن چشایی یا بویایی
سردرد
خستگی
از دست دادن اشتها

هرگز

اسهال
تهوع و استفراغ
تنگی نفس
خارش، قرمزی یا آبریزش چشم


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

حداقل مجازات کسانی که این چیزها را طراحی کرده‌اند، زندان است!

طراحی خوب در هر عرصه‌ای چه فضای وب، معماری، وسایل خانگی و صنعتی و گجت‌ها مهم است. یک طراح باید بتواند خود را جای کاربران نهایی بگذارد و حدس بزند که در استفاده از وسیله یال محل چه مشکلاتی پیش خواهد آمد یا در شرایط مختلف و با گذشت زمان چه…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…

عکس‌های بسیار جالبی از روز‌های اولیه هوانوردی، دهه‌های 1890-1930

در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، جهان شاهد تغییر ژرفی در فناوری شد. رویاپردازانی مانند برادران رایت، اتو لیلینتال و آلبرتو سانتوس-دومونت که با میل سیری ناپذیر برای تسخیر قلمرو‌های ناشناخته پرواز می‌کوشیدند، با جسارت و عزم تزلزل ناپذیر داستان…

این عکس پرنده واقعا فتوشاپی نیست و ترکیبی هم نیست و در یک جلسه گرفته شده است!

این عکس شگفت‌انگیز از یک پرنده در حال شگفت‌زده کردن کاربران در اینترنت است و مغز مردم از پردازش آنچه در عکس می‌بینند، ناتوان شده است!اگرچه این یک عکس ویرایش نشده و ترکیبی هم نیست و به صورت روتین با یک بار شات و نوردهی گرفته شده است.…

اگر نئاتدرتال‌ها بر انسان‌های به اصطلاح خردمند غلبه می‌کردند، شاید اینها ستاره‌های سینماهای آنها…

سوابق فسیلی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها در حدود 40000 تا 30000 سال پیش از سوابق باستان‌شناسی ناپدید شدند، اگر در برخی مکان‌ها ممکن است تا حدود 28000 سال پیش  زنده مانده باشند.نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بودند که تا زمان…

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.