فیلم مجبوریم از رضا درمیشیان – بازتاب دردمندانه قضاوت و الزام‌هایی از سر ناچاری به گاه بحران‌های اجتماعی

0

مدت زیادی بود که فیلم ایرانی نمی‌دیدم. چند روز پیش فیلم مرد بازنده را دیدم که از چیزی که تصور می‌کردم، بهتر بود و امروز فیلم «مجبوریم» را.

فیلم مجبوریم را رضا درمیشیان ساخته که همیشه دغدغه ساختن فیلم اجتماعی را داشته و در کارنامه‌اش فیلم‌های لانتوری و «عصبانی نیستم» را دارد.

این بار به نظرم «مجبوریم» بهتر و واقع‌گراتر از دو فیلم مشهور دیگر او شده است.

فیلم مجبوریم مناسب سرگرمی روز تعطیل شاید نباشد، چون همان بازنمایی دردهای اجتماعی در آن به چشم می‌خورد. چیزی که البته برخی دوست دارند که از آن به عنوان به اصطلاح سیاه‌نمایی یاد کنند. اما سوژه‌ای که فیلم دارد دراماتیزه و غلو شده نیست و تقریبا هر پزشکی داستان‌های مشابه فیلم را زیاد به خاطر دارد.

فیلم مجبوریم انبوهی از هنرپیشه‌های مشهور دارد. منتها از این هنرپیشه‌ها مثل بازیگران فیلم مانند فاطمه معتمدآریا – نگار جواهریان – پارسا پیروزفر – بهمن فرمان آرا  -ژاله علو – بابک کریمی – همایون ارشادی – رضا بهبودی استفاده نمایشی و ابزاری نشده و به هر یک نقش‌های فراخورشان داده شده.

داستان کلی فیلم همان طور که در دیالوگ‌های یکی از سکانس‌های پایانی مشخص است در مورد نسبت قانون و اخلاق و تصمیم‌های دشوار است.

شما می‌توانید در چهارچوب قانون عمل کنید، اما خودتان بدانید که اخلاق‌گرا عمل نمی‌کنید و بار از دوش کسی برنمی‌دارید یا می‌توانید یک «قانون یا اصول شخصی» برای خودتان تعریف کنید و تلاش کنید با اتکا به این قانون شخصی و اخلاق‌گرایی درونی تلاش کنید که در شرایطی که نمی‌توانید کلیت جامعه را تغییر بدهید، دست‌کم برخی مشکلات را تعدیل کنید.

این تعدیل البته صرفا در حد پاک کردن صورت سؤالات است و وقتی اقشاری از جامعه «مجبور» می‌شوند، معضلات را قابل تحمل کنند، نباید انتظار چیزهایی مانند کاهش جرم یا ارتقای وضعیت سعادتمندی و احساس خوشبختی در جامعه باشید.

در فیلم دکتر پندار با بازی فاطمه معتمدآریا، تلاش می‌کند که به جای یک تماشاگر بی ‌فاوت، مطابق اخلاق و ضروریاتی که خودش تعریف می‌کند به جامعه و افراد کمک کند.

همکار متخصص بیهوشی‌اش که مدتی در فرنگ بوده، متناسب با جامعه‌ای که مدتی در آن به سر می‌برده، مفاد رعایت اخلاق پزشکی بیشتر در ذهنش برجسته است.

خانم وکیل داستان سارا (نگار جواهریان)، بندهای قانون و حقوق اساسی بشر ملکه ذهنش است و وقتی کتاب «اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر و تاریخچه‌ آن» با ترجمه محمد جعفر پیونده را در دستش می‌بینیم، از مشرب فکری او اطمینان کسب می‌کنیم و متوجه می‌شویم که او فکر می‌کند که حقوق اساسی بشر چیزی قابل مذاکره و تعدیل و سلب شدن نیستند و در هر شرایطی باید به آنها احترام گذاشت.

با پزشک قانونی (پارسا پیروفر) روبرو هستیم که به تناسب کیس‌های متعددی که دیده، حالتی عملگراتر دارد و راه پیشرفت پرونده را خانم وکیل نشان می‌دهد.

اما قهرمان داستان گلبهار (پردیس احمدیه) است. دختر کارتون‌خوابی قربانی سوء استفاده که جامعه هیچ کمکی نمی‌تواند به او کمک کند، مگر اینکه با سلب حقی از او، دیگر پتاسیل ابزار جرم واقع شدن را از او بگیرد.

ستاره‌های دیگر فیلم نقش‌های کوتاه‌تری دارند، اما حتی نقش کوتاه ژواله علو به عنوان مادر دکتر پندار هم دلنشین از آب درآمده است.

فیلم می‌خواهد بگوید که در تندبادهای اجتماعی شهروندان مجبور به انتخاب‌هایی دشوار و ناگزیر می‌شوند. انتخاب‌هایی که ممکن است مطابق قانون یا اخلاق نباشند و از دید دیگری کاملا اشتباه هستند.

و اتفاقا لایه‌هایی از جامعه مجبور به تصمیم‌های سخت می‌شوند که شاید نخبه‌ترین و بهترین اقشار آن باشند. وگرنه عمل به نص قانون و بی تفاوت نشستن و رفع مسئولیت کردن بسیار آسان‌تر و کم‌ دردسرتر است.

شاید رضا درمیشیان می‌خواسته بگوید که تا زمانی که شرایط به گونه‌ای باشد که انتخاب‌ها و خیرخواهی‌ها از سر اجبار و استیصال باشند، نتیجه‌ها هم خاکستری و بغض‌آلود و از جهاتی ظالمانه هستند.

از دید پزشکی داستانی که روایت می‌شود تا حد زیادی درست و واقع‌گرا از آب درآمده. مطابق تقدیم آخر فیلم متوجه می‌شویم که پدر درمیشیان، پزشک بوده و ایشان احتمالا با چنین زمینه‌ای و مشاوره‌های جانبی توانسته سوژه‌ای که در ذهنش بوده را بپرورد.

به گمانم شخصیت مجتبی می‌توانست بهتر و چندبعدی‌تر پرداخت شود و یک مقدار درک این شخصیت بزهکار فیلم برای من دشوار بود.

کلا فیلم مجبوریم نسبت به مثلا فیلم لانتوری درمیشیان، جهش قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود و دیگر آن حالت شعارزدگی یا مصنوعی بودن را من حس نکردم.

صحنه‌های مربوط به محله‌های و پاتوق‌های معتادان و خیابان‌خواب‌ها در فیلم دردناک، اما واجب بوده‌اند.

اما سؤال آخر این است که در سینما باید کژی‌ها و دردهای جامعه را با این غلظت نمایش بدهیم یا خیر؟ اصلا آیا درمیشیان بر غلظت سیاهی افزوده و روایت‌اش دراماتیزه بوده یا صرفا آینه‌ای نمایاننده واقعیات بوده است؟

آیا کار او سیاه‌نمایی است؟ آیا برای جامعه افسرده باید فیلم سرگرم‌کننده ساخت؟ یا احیانا اگر فیلمی آکنده از دردهای اجتماعی می‌سازیم باید به همان میزان صحنه‌های شیک محله‌های بالا و افراد خوب‌چهره در کنارش بگنجانیم، تا تحمل درد برای مخاطب فیلم، ساده شود؟

هر کس نظری دارد، همچنانکه هر کارگردانی تعهد خاصی برای خودش تعریف می‌کند. شاید از جایی به بعد، برای فیلمساز مهم نباشد که دیگران نیت‌اش را چطور تفسیر کنند!

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

روجلدهای خاطره‌انگیز مجموعه کتاب های طلایی که کودکی‌مان را رنگی می‌کردند!

عبدالرحیم جعفری، پایه گذار انتشارات امیرکبیر و کتاب های طلایی، است. او ۱۲ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. عبدالرحیم جعفری در سال ۱۳۲۸ انتشارات امیرکبیر را پایه گذاشت. و در سال ۱۳۴۰ انتشار مجموعه ی کتابهای طلائی را آغاز کرد. کتابهای طلایی مجموعه…

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند.واضح است که برهنه خوابیدن…

حومه‌نشینی چرا شکل می‌گیرد و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ + گالری عکس‌هایی از زشتی‌های این پدیده

مناطق حومه شهر، جوامع مسکونی هستند که در حومه مناطق بزرگتر شهری قرار دارند. آن‌ها ویژگی‌های متمایزی دارند که آن‌ها را ازمحیط روستایی و شهری متمایز می‌کند. شکل‌گیری حومه‌ها و مشکلاتی که با آن‌ها مواجه هستند را می‌توان به عوامل متعددی نسبت…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

اگر مجموعه ارباب حلقه‌ها را پیکسار بازسازی کند …

مجموعه فیلم ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون و بر اساس رمان فانتزی حماسی نوشته جی. آر. آر. تالکین، دارای شخصیت‌های متنوعی بود. برخی از آنها اینها هستند:فرودو بگینز (با بازی الیجا وود): قهرمان داستان، فرودو، هابیتی است که تبدیل به…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5