فیلم پیتن پلیس – خلاصه، تحلیل و نقد – Peyton Place (1957)

0
سال تولید : ۱۹۵۷
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : فاکس قرن بیستم
کارگردان : مارک رابسن
فیلمنامه‌نویس : جان مایکل هیز، برمبنای رمانی نوشته گریس متالیوس
فیلمبردار : ویلیام ملور.
آهنگساز(موسیقی متن) : فرانتس واکسمن
هنرپیشگان : لانا ترنر، هوپ لانگ، لی فیلیپس، لوید نولان، دایان وارسی، آرتور کندی، راس تاملین، ارین اوبراین ـ مور، میلدرد داناک و تری مور.
نوع فیلم : رنگی، ۱۶۲ دقیقه.

دهه ۱۹۴۰. “دکتر مایکل راسی” (فیلیپس) مدیر دبیراستان شهر پیتن پلیس، به “مکنزی” (ترنر)، بیوه‌ای که دختری به‌نام “آلیس” (وارسی) دارد، علاقه پیدا می‌کند. اما به‌زودی جواب رد می‌گیرد و متقابلاً به رفتار تحدیدگر او با دخترش اعتراض می‌کند. “آلیس” با پسری، “نورمن پیچ” (تاملین) آشنا می‌شود که مادر سلطه‌جویش (اوبراین ـ مور) نمی‌خواهد پسرش با کسی دوستی داشته باشد. در این‌جا، سرایدار دبیرستان (کندی) که اهل نوش‌خواری است به دختر خوانده‌اش، “سلنا” (لانگ) هتک حرمت می‌کند و دختر بعدتر تصادفاً او را به قتل می‌رساند. حالا همه چیز در شهر به سرعت تغییر می‌کند. “آلیس” نیز در می‌یابد که باید از زیر سلطه و تأثیر مادرش به درآید. او به نیویورک می‌رود و شروع به نوشتن درباره روال زندگی در پیتن پلیس می‌کند. در جریان دادگاه “سلنا” برای پوشش خبری ماجرا باز می‌گردد و با خبر می‌شود که مادرش سرانجام قصد دارد با “دکتر راسی” ازدواج کند. تا آن موقع، دلیل امتناع “مکنزی” از ازدواج این بوده که “آلیس” حاصل یک پیمان زناشوئی نبوده و مادر نمی‌خواسته که دخترش به همین راه برود…

پیتن پلیس، رمانی بسیار پرفروش بود که کسی تصور نمی‌کرد از آن بتوان فیلم آبرومندی ساخت. قصه ماجراهای فرعی بسیار و شخصیت‌های متعددی داشت که اغلب برای زمانه خود چندان اخلاقی به نظر نمی‌آمدند. با این همه اقتباس هیز آن چنان استادانه بود که ممیزی مذهبی، فیلم را مناسب تمام رده‌های سنی دانست (مثال عالی از قابلیت‌های حرفه‌ای هالیوود). و این روایت زندگی مردمی معمولی در جامعه‌ای شهرستانی و محدود، به بزرگ‌ترین توفیق سال بدل شد. دنباله‌ فیلم، بازگشت به پیتن پلیس (خوزه فرر، ۱۹۶۱)، مجموعه تلویزیونی پرطرفداری را در سراسر دنیا به همراه آورد. نامزد دریافت نه جایزه اسکار شد که هیچ کدام را نبرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.