معرفی و خلاصه کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید | جفری یانگ و جنت کلوسکو

0

کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید نوشتۀ جفری یانگ و جنت کلوسکو است که انتشارات میلکان آن را منتشر کرده است. جای بسی خوشحالی است که جفری یانگ و جنت کلوسکو با بهره‌گیری از اصول و روش شناخت درمانی، به موضوع بغرنج مشکلات شخصیتی پرداخته‌اند. این دو نویسنده با فراهم‌آوردن جعبه ابزاری قدرتمند و قراردادن آن در اختیار عموم به‌منظور ایجاد تغییرات اساسی در زندگی شخصی و شغلی، دست‌به‌کار بدیعی زده‌اند.

اختلالات شخصیتی الگوهای خود مخرب و دیرپایی‌اند که دردسرهای مصیبت باری را برای بیماران به همراه می‌آورند. افرادی که دچار اختلالات شخصیتی‌اند، علاوه بر نشانه‌های روشنی از بیماری مثل افسردگی و اضطراب، در زندگی هم با مشکلاتی طولانی‌مدت دست‌به‌گریبان‌اند. اغلب از روابط صمیمی خود ناخشنودند یا پیوسته در زمینه شغلی‌شان از قافله عقب می‌مانند. کیفیت کلی زندگی‌شان معمولاً کمتر از چیزی است که خواهان آن هستند. شناخت درمانی توسعه‌یافته است تا پاسخی به چالش موجود در درمان این الگوهای مزمن و پیچیده باشد. در درمان مشکلات شخصیتی، نه‌تنها توجهمان را به شماری از نشانه‌های بیماری از جمله افسردگی، اضطراب، حملات اضطرابی، اعتیاد، اختلالات کم یا پرخوری، مشکلات جنسی و بی‌خوابی معطوف می‌کنیم، بلکه به طرح‌واره‌های نهفته با باورهای کنترل‌کننده نیز توجه می‌کنیم. منظور یانگ و کلوسکو از طرح‌واره‌ها همان «تله‌های زندگی» است. بیشتر بیمارانی که برای درمان مراجعه می‌کنند، طرح‌واره‌های اولیه و مشخصی دارند که خود را به‌صورت نشانه‌های بیماری در زمینه‌های متعدد نشان می‌دهند. پرداختن به این طرح‌واره‌های اولیه، در درمان می‌تواند نتایج سودمندی داشته باشد و در شماری از جنبه‌های زندگی بیمار می‌تواند منشأ اثر گردد. شناخت درمانگرها متوجه شده‌اند بعضی از نشانه‌ها بر احتمال وجود مشکل در سطح طرح‌واره دلالت می‌کنند.

معتقدیم زندگی خود را دوباره بیافرینید شکاف قابل تأملی را که در کتاب‌های حال حاضر در مورد خودسازی وجود دارد پر می‌کند. به همان میزان که رویکردهای مؤثر درمانی وجود دارند، کتاب‌های خودیاری بسیار خوبی هم هستند. بااین‌حال، اکثر آنها محدودیت‌هایی دارند. بعضی از کتاب‌ها تنها به مشکلی خاص مثل هم وابستگی، افسردگی، نداشتن صراحت یا ضعف در انتخاب همسر می‌پردازند. برخی به چند مشکل می‌پردازند؛ اما فقط از یک ابزار تغییر، مثل روش کودک درون، تمرینات زوج‌ها یا شیوه‌های شناختی رفتاری استفاده می‌کنند. کتاب‌های دیگر انگیزشی‌اند یا به‌تفصیل درباره مشکلی عام، مثل فقدان (شخص یا هر چیزی در زندگی)، صحبت می‌کنند؛ اما راه‌حل‌هایی که ارائه می‌کنند چنان مبهم است که با وجود انگیزه تغییر، نمی‌دانیم چگونه آنها را انجام دهیم.


کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید
برنامه‌ای راهگشا برای پایان بخشیدن به رفتارهای منفی و بازیابی رضایت در زندگی
نویسنده: جفری یانگجنت کلوسکو
مترجم: رضا اکبری
انتشارات میلکان


اگر با فردی ملاقات داشتید که در خود نسبت به او کشش عاطفیِ بالایی احساس کردید، در مقیاس ۰ تا ۱۰ مقدارِ این کشش عاطفی را برآورد کنید. اگر ارزیابی‌تان درمورد این فرد ۹ یا ۱۰ بود، «برای مراوده‌داشتن با این فرد تجدیدنظر کنید». گهگاهی، چنین رابطه‌هایی بعد از مشقت‌های فراوان به سرانجام می‌رسند. اما اغلبِ اوقات کشش عاطفی شدیدی که احساس می‌کنید، بیش‌تر به‌خاطر تله‌ای است که این کشش‌ها در شما فعال می‌کنند، و نه ویژگی‌های مثبتی که موجب دوام رابطه می‌شوند.

افراد وابسته تحمل تنهایی را ندارند. بیش‌ترِ افرادِ وابسته در پیداکردن فردی که از آن‌ها مراقبت کند بسیار بااستعدادند. آن‌ها از فردی به فرد دیگر می‌رسند؛ در فاصله‌ای که به‌ندرت به یک ماه می‌رسد. این موضوع الزاماً درمورد افرادی که ترس از رهاشدگی «عاطفی» دارند صدق نمی‌کند. آن‌ها می‌توانند برای مدت‌زمانی طولانی تنها باشند. ممکن است از روابط نزدیک عقب بکشند تا از صدمه و ترسِ صدمه‌دیدنِ دوباره، فاصله بگیرند

تلهٔ زندگی الگویی است که از دوران کودکی آغاز می‌شود و در سراسر زندگی منشأ اثر می‌شود. این الگو با «برخوردی» که خانواده یا بچه‌های دیگر با ما داشته‌اند آغاز شده است. ما رها شده‌ایم، در معرض انتقاد دیگران قرار گرفته‌ایم، زیادی مراقبت شده‌ایم، سوءرفتار دیده‌ایم، کنار گذاشته شده‌ایم یا محرومیت کشیده‌ایم؛ به‌نوعی صدمه دیده‌ایم. در نهایت، تلهٔ زندگی بخشی از ما می‌گردد.

بیش‌ترِ مردم به‌دنبال به وجودآوردن محیط‌هایی‌اند که احساسی آشنا و مشابه محیطی را که در آن بزرگ شده‌اند به آن‌ها بدهد؛ هرقدر هم که آن محیط ناسالم باشد.

شناخت‌درمانی رویکردی فعالانه است که به بیماران می‌آموزد با مهار افکارشان، حالت‌های روحی‌شان را در اختیار بگیرند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.