لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟

0
رپورتاژ

این روز ها افراد بیش از هر زمان دیگری به این فکر می کنند که ظاهر خود را ارتقا داده و از نظر بصری به خود جلوه های بیشتری دهند. دندان یکی از آن بخش هایی ست که افراد سعی می کنند به صورت کاملا جدی به آن بپردازند و با بهبود طرح لبخندشان که قاب صورت است تمام صورت خودشان را زیبایی ببخشند. همه می دانند که ۲ کار اساسی که این روز ها در دندان پزشکی باب است کامپوزیت و لمینت است اما هر کس که قصد اقدام به زیبایی دندان ها را دارد می خواهد بداند که  لمینت زیباتر است یا کامپوزیت ؟ در این مقاله به شرح پاسخ این سوال خواهیم پرداخت تا با خیالی آسوده بتوانید اقدام نمایید.

اما پیش از هر چیزی بهتر است اعلام بداریم که به دلیل فراوانی لمینت و کامپوزیت در فضای مجازی و سوشال مدیا، رسانه و تلویزیون و … انجام این ۲ کار در بین عموم افراد نیز افزایش چشم گیری پیدا کرده است اما بهتر است بدانید که در صورتی که صورتتان و دندانتان نیازی به این کار ندارد،  نیازی نیست که برای همرنگ جماعت شدن از آن استفاده نمایید. تنها کافی ست خود حقیقی و دندان های طبیعی تان را دوست داشته باشید تا دیگر احساس منفی نسبت به دندان های بی عیب خود نداشته باشید

اما اگر دندان هایتان دارای نقصی ست که می تواند با لمینت و کامپوزیت برطرف شود این مطلب را از دست ندهید چرا که با شرح کامپوزیت و لمینت به صورت جداگانه می تواند بهترین نوع ممکن یک مشورت را در این حوزه به شما داده و بهترین تصمیم گیری را از شما استخراج نماید. به طور مثال قیمت کامپوزیت سال ۱۴۰۱ از لمینت در همان سال کمتر است

برای چهره طبیعی لمینت زیباتر است یا کامپوزیت ؟

در پاسخ به این پرسش باید چنین گفت که هر دوی این دو روش به یک چره طبیعی می آیند و طبیعی نیز هستند اما در قیاس با یک دیگر باید چنین گفته شود که لمینت دارای طبیعی بودن بیشتری ست چرا که با انعکاس مناسب نور، می تواند به زیبا ترین حالت ممکن یک لبخند را به شما هدیه کند که طبیعی، سفید و براق و زیباست.

اما این مشکل در آن وجود دارد که برای لمینت حتما و الزاما دندان را تراش می دهند و امکان ترمیم در صورت شکستگی در آن وجود ندارد، همچنین که هزینه بسیار بالا تری نسبت به کامپوزیت دارد اما از نظر طبیعی بودن کاملا مشخص است که روی دست کامپوزیت است. پس از بخواهیم به صورت تیتر وار بیان کنیم که مزایای لمینت نسبت به کامپوزیت چیست باید به شکل زیر اشاره نماییم:

مزایای لمینت در قیاس با کامپوزیت

 • طبیعی تر بودن به دلیل انعکاس نور
 • طول عمر بالا تر و نیاز کمتر به ترمیم و کاشت دوباره
 • لوکس تر و لاکژری تر
 • طیف گسترده رنگ های طبیعی، مناسب برای انواع لبخند
 • مناسب برای نواع پوست
 • براق بودن و سرامیکی بودن
 • کمتر بودن ایجاد بوی نامطبوع در دهان و دندان
 • و…

البته می توان لمینت هایی با قیمت مناسب را نیز یافت و استفاده نمود کافی ست به روی لمینت دندان قیمت مناسب کلیک نمایید

از طرفی دیگر هنگامی که قیاس را تغییر می دهیم می توانیم این نکته را در نظر بگیریم که کامپوزیت درصد بسیار زیادی از لمینت دندان ارزان تر است و نیازی به تراشیدن دندان ها ندارد در نتیجه می توان آن ها را پس از مدتی ریموو کرد بی آن که دل نگرانی نا فرم بودن دندان هایتان را داشته باشید. قیمت پایین تر کامپوزیت از لمینت می تواند دلیلی باشد که افراد بسیاری انتخاب کامپوزیت را برگزینند و لمینت را استفاده نکنند.

در چنین شرایطی باید این را در نظر داشت که مشخصا این کامپوزیت ها تنها هزینه کاشت اولیه را ندارند بلکه نیازمند پولیش و ترمیم و… نیز هستند و چند سال یک بار بنا به برند کامپوزیت نیاز به تعویض دارند. پس به طور کل در هزینه تفاوت چندانی نیست اما یک جا بودن هزینه را انتخاب کامپوزیت از روی دوشتان بر خواهد داشت.

همچنین که در صورت از بین رفتن لبه دندان یا به اصطلاحی لب پر شدن آن می توانید کامپوزیتتان را ترمیم کنید و نیازی به یک واحد جداگانه کار کردن ندارد. پس برای جمع بندی این مورد نیز مانند لمینت یک قیاس برایتان به صورت لیست در نظر می گیریم که بتوانید انتخابی سریع تر داشته باشید (برای انتخاب آگاهانه بهتر است هر دو لیست پایین و بالا را با یک دیگر و در کنار هم مقایسه کنید و رفع نیازتان را از آن بخواهید که بهترین برای نیازتان است. خواه لمینت باشد، خواه کامپوزیت)

مزایای کامپوزیت در قیاس با لمینت

 • قابل ترمیم بودن بودن نیاز به ریموو و گذاشتن یک واحد جدید
 • ارزان بودن و به صرفه بودن از نظر قیمت (از این نظر که قرار نیست هزینه همیشه عمر دندان را یک جا پرداخت کنید.)
 • قرار دادن تمامی کامپوزیت دندان ها در یک الی دو جلسه. (بر خلاف لمینت در چندین مرحله انجام نمی شود)
 • گسترده بودنِ جنس و طیف دندان ها
 • و..

حال اگر بخواهیم به پاسخ پرسش اصلی این مقاله و محتوا یعنی لمینت زیباتر است یا کامپوزیت بپردازیم باید ذکر شود که زیبایی در کنار عملکرد آن چیزی ست که شما خودتان باید آن را در ذهن حلاجی نموده و یکی را انتخاب نمایید. در نتیجه ی این موارد اگر بخواهیم از کیفیت و عملکرد فاکتور بگیریم و تنها در مورد زیبایی صحبت کنیم باز سلیقه ای ست که  لمینت زیباتر است یا کامپوزیت  اما اگر نظر قاطع افراد بسیاری را در این حوزه می خواهید باید بدانید که بسیاری معتقدند که پاسخ سوال  لمینت زیباتر است یا کامپوزیت در یک کلمه است: لمینت

چرا که زیبایی طبیعی هرگز از مد نیفتاده، هرگز قدیمی نشده و هرگز نیز از نظر افراد زشت و نا زیبا نخواهد آمد پس بهتر است انتخابی داشته باشید که برای همیشه زیبایی را به چهره تان هدیه دهد نه آن که به صورت مقطعی تنها شما را شبیه دیگران کرده و از مد عقبتان نی اندازد.

ممکن است پس از پاسخ به پرسش لمینت زیباتر است یا کامپوزیت ؟ به این سوال بر بخورید که از نظر کیفیت کدام بهتر است؟ پس پیش از جمع بندی کامل این مقاله به معرفی آن روشی می پردازیم که از نظر کیفیت برتر از دیگری ست.

 لمینت با کیفیت تر است یا کامپوزیت؟

مشخصا نمی توان در این مورد به طور قطع یکی را برگزید و دیگری را رد کرد چرا که در این صورت به طور کل آن روش مذکور وارد علم دندان پزشکی نمی شد. اما در مورد کیفیت برتر میان لمینت و کامپوزیت باید به این مسئله اشاره شود که چه کامپوزیت و په لمینت دارای انواع متعدد و طیف گسترده ای هستند و باید با در نظر داشتن این مورد و در قیاس دو به دو با یکدیگر اعلام شود که کدام یک بهتر هستند.

کیفیت را اگر از نظر طول عمر در نظر می گیرید، مسلما لمینت انتخابتان خواهد بود چرا که برخی معتقد اند تا ۵ برابر کامپوزیت طول عمر دارد اما اگر منظورتان از کیفیت از وجوه دیگری ست که در این جا ذکر نشده است باشد همان طور که بیان شد دو به دو در کنار هم به قیاس بپردازید تا انتخاب به مراتب صحیح تری داشته باشید.

هر واحد لمینت؟ هر واحد کامپوزیت؟

در مطلب ذکر شد که هر واحد لمینت، هر واحد کامپوزیت و… ممکن است این پرسش برایتان مطرح شده باشد که هر واحد چند دندان است؟ در دنیای دندان پزشکی، هر واحد تنها یک دندان است. اما این که هر دهانی چند دندان نیاز دارد بر عهده سلیقه مراجع و صلاح دید دندان پزشک است. معمولا برخی افراد می توانند با گذاشتن ۸ واحد نیز طرح لبخند خود را بسیار زیبا کرده و ارتقا ببخشند. پس هم اکنون در انتخاب خود مصمم شده و تصمیم خود را اتخاذ کنید و با آگاهی به سراغ بهترین دندان پزشکی که میشناسید بروید و دندان های خود را زیبا نمایید

جمع بندی

پس همان طور که در کمی پیش تر ذکر شد خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد..در حال حاضر افراد اعم از خانم و یا آقا و کلا انسانها به دنبال زیبایی هستند .یکی از زیبایی هایی که واقعا چهره را متمایز می نماید زیبایی و سلامت دندانها می باشد.از جمله کارهایی که برای دندان ها انجام می شود و زیبایی صورت را شدیدا تحت تاثیر مثبت انجام می دهد کامپوزیت و لمینت  می باشد.

برای بر طرف کردن برخی از عیوب دندان ها می توان از کامپوزیت و لمینت  استفاده نمودلمینت سرامیکی برای سفید و روشن نمودن دندانها و برطرف نمودن عیوب مختصر دندان مورد استفاده قرار می‌گیرددر زمان اتجام این کار دندانپزشک قالبی از دندانها تهیه مینماید و به عنوان روکش بر روی دندانها قرار می دهد که این روکش بسبار ظریف می باشد..برتری لمینت نسبت به کامپوزیت این می باشد که نیاز به پالیش کشیدن ندارد

در صورتیکه لمینت انجام میدهید این مطلب را در نظر داشته باشید که اگر لب پر بشود امکان ترمیم وجود ندارد. ولی در کامپوزیت امکان ترمیم وجود دارد

در هر صورت باید برای انجام هر کاری از جمله لمینت و کامپوزیت به متخصصین با تجربه مراجعه نمود تا مطمئن باشیم که از مواد درجه یک استفاده می گردد در غیر اینصورت امکان آسیب رسیدن به دند ان و دهان وجود دارد و در پی آن یکی از اصلی ترین مشکلات که بوی بد دهان می باشد را بدنبال دارد

امید است که این مقاله به شما در پاسخ این که  لمینت زیباتر است یا کامپوزیت  کمک کرده باشد. حال می توانید با آگاهی از مطالب ذکر شده و اطلاعاتی که به دست آورده اید بهترین تصمیم ممکن در این مورد را اتخاذ نموده و از آن نیز بهره لازم را ببرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.