تلسکوپ غول پیکر ماژلان با وضوح ۴ برابر جیمز وب و هزینه ۱ میلیارد دلاری

0

تلسکوپ غول پیکر ماژلان، توانمندترین تلسکوپ مهندسی شده تا به حال، بودجه ساخت جدید ۲۰۵ میلیون دلاری را دریافت کرده است که برای تسریع ساخت آن استفاده خواهد شد. این تلسکوپ پس از اتمام، چهار برابر قدرتمندتر از تلسکوپ فضایی جیمز وب خواهد بود.

به گفته سازمان تلسکوپ غول پیکر ماژلان (GMTO)، این دور از سرمایه‌گذاری یکی از بزرگترین دوره‌های سرمایه‌گذاری برای این تلسکوپ از زمان تأسیس آن است و برای ساخت ساختار تلسکوپ غول پیکر ۱۲ طبقه که در رصدخانه لاس کامپاناس در صحرای آتاکامای شیلی قرار خواهد گرفت استفاده خواهد شد.

پس از اتمام، تلسکوپ غول پیکر ماژلان ده برابر بیشتر از جیمز وب نور جمع‌آوری می‌کند و تصاویر آن چهار برابر وضوح بیشتر خواهند داشت ( ۱۰ برابر وضوح بیشتر نسبت به تلسکوپ فضایی هابل)

تلسکوپ غول پیکر ماژلان همچنین ۲۰۰ برابر قدرتمندتر از هر تلسکوپ تحقیقاتی فعلی خواهد بود. در حالی که هیچ تاریخ قطعی برای تکمیل آن ذکر نشده، انتظار می‌رود راه‌اندازی در اواخر دهه ۲۰۲۰ آغاز شود.

GMTO می‌گوید که ساخت این تلسکوپ در چند سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است.

شش قطعه از هفت بخش آینه اصلی در توسان، آریزونا ساخته شده است. سومین بخش آینه اولیه مرحله پرداخت دو ساله خود را به پایان رسانده و در حال انجام آزمایش نهایی است.

ساخت تأسیسات ۷۱۶ متر مربعی در راکفورد، ایلینوی برای ساخت ساختار تلسکوپ به پایان رسیده است. GMTO می‌گوید که تولید اولین آینه ثانویه تطبیقی ​​تلسکوپ به خوبی در فرانسه و ایتالیا در حال انجام است.

تلسکوپ غول پیکر ماژلان آینده اکتشافات فضایی به حساب می‌آید و از هفت تا از بزرگترین آینه‌های جهان استفاده می‌کند: آرایه آینه اولیه ۲۵.۴  متری متشکل از هفت آینه با قطر ۸.۴ متر با وزن ۱۸ تن.

مساحت کل جمع‌آوری نور ماژلان ۳۶۸ متر مربع است و دقت تصاویر آنقدر زیاد است که می‌تواند شکل مشعل حکاکی شده روی یک سکه را از فاصله تقریباً ۹۹ ۱۶۰ کیلومتری مشخص کند.(منظور شکل سکه‌های فرنگی است.)

پایه تلسکوپ ۳۹ متر ارتفاع و ۲۱۰۰ تن وزن دارد و در محفظه‌ای ۶۵ متری قرار دارد که می‌تواند یک چرخش کامل را در نزدیک به سه دقیقه کامل کند. هفت آینه ثانویه تطبیقی ​​می توانند اثر تاری نوری جو زمین را تصحیح کنند.

به طور خلاصه، این تلسکوپ قرار است یک شگفتی فناوری باشد و اوج جدیدی برای رصد فضا ایجاد کند.

GMTO می‌گوید: «این وضوح زاویه‌ای بی‌سابقه، همراه با طیف‌نگار‌های انقلابی و دوربین‌های کنتراست بالا با همکاری مستقیم با جیمز وب JWST برای تقویت اکتشافات علمی جدید استفاده خواهد شد.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.