خواب راحت به شیوه نظامی‌ها در ظرف ۲ دقیقه با انجام این ۶ مرحله ساده!

0

ظرف ۲ دقیقه؟! آخر خواب راحت کجا بود؟

گاهی ما تصور می‌کنیم که همه تکنیک‌هایی که برای سبک زندگی بهتر یا ریلکسیشن آموزش داده می‌شوند، نوعی حرف گزاف هستند و در عمل فایده ندارند. اما دست‌کم از بخشی از آنها برای بهبود وضعیت خودمان می‌توانیم استفاده کنیم. شاید همه چیز آرمانی نشود، اما تجربه نشان داده که شرایط قابل تحمل‌تر می‌شود.

شیوه نظامی خواب!

نیروی دریایی آمریکا به کارآموزهای خلبانی شیوه ساده‌ای برای خواب راحت آموزش می‌دهد که خودشان ادعا می‌کنند اگر درست انجام شود، در آخر شب می‌تواند ظرف ۲ دقیقه خوابی راحت برای دانشجوهایشان به ارمغان بیاورد.

البته ۶ هفته تمام طول می‌کشد تا دانشجوهای خلبانی این شیوه را یاد بگیرند، اما اغلب آنها اظهار می‌کنند که این شیوه پاسخگو است و حتی وقتی که قهوه خورده‌اند یا صدای تیراندازی از دور به گوش می‌رسد، باز هم می‌توانند با انجام صحیح آن بخوابند.

۱- همه عضلات صورت خودتان را ریلکس کنید

خود من با تجربه دریافته‌ام که بخشی از تنش کار روزانه یا نگرانی برای کارهای فردا به صورت انقباض کوچک در عضلات صورت و چانه هویدا می‌شود و همین مزاحم خواب ما می‌شود.

به خودتان تلقین کنید که عضلات پیشانی و دور چشم و فک و صورتتان آرام هستند و افتاده‌اند و این را چند بار در ذهن مجسم کنید.

اگر بی‌اراده دندان‌هایتان را هم روی هم می‌فشارید، کمی دندان‌ها را از هم فاصله بدهید.

عبارت آرامش‌بخشی در ذهنتان در مورد آرامش عضلات صورتتان اختراع کنید.

۲- شانه‌هایتان را بیندازید

برخی از ماها شانه‌هایشان را منقبض می‌گیرند یا یکی را بالا می‌گیرند یا دست را روی سینه صلیب می‌کنند. همه اینها اشتباه است. عضلات شانه شما باید وضعیتی خنثی داشته باشند و دست‌های شما باید در دو طرف بدنتان به آرامی قرار گرفته باشند.

۳- نفستان را به آرامی تو بدهید

ما هنگامی که آرام هستیم، با نظم و عمق مناسبی نفش می‌کشیم. جالب است که عکس این حالت هم درست است و شما با القای تنفس آرام و منظم می‌توانید به آرامش برسید. عضلات قفسه سینه خود را شل کنید و هوا را به آرامی تو بدهید.

۴- حالا نوبت به ریلکس کردن عضلات ران و ساق پای شما رسیده

باز خیلی‌ها به صورت درجا عضلات پایشان را سفت می‌گیرند و نیاز است مدتی تمرین شل شدن این عضلات را بکنند تا بتوانند به منتهای آرامش برسند.

۵- ذهتان را به مدت ۱۰ ثانیه با تصور صحنه‌ای آرامش‌بخش از همه چیز اضافه پاک کنید

این صحنه می‌تواند هر چیزی باشد، تصور آسمان پرستاره، تصور لم دادن در کنار دریا، تصور نشستن در یک قایق. بسته به شخص، این صحنه می‌تواند متفاوت باشد.

۶- اگر با انجام این مراحل به ثانیه‌های نخست خواب هدایت نشدید، نگران نشوید و عبارت «به هیچ چیز فکر نمی‌کنم» را به مدت بیشتر از ۱۰ ثانیه مرتب تکرار کنید.

این روش چیز جادویی ندارد، اما مهارت پیدا کردن در هر مرحله آن، تمرین می‌خواهد. ضمن اینکه نمی‌شود بهداشت خواب را رعایت نکرد و انتظار معجزه داشت.

آخر شب چای و قهوه زیاد نخورید. گوشی موبایل و تبلت را به بستر نبرید. دمای اتاق خواب شما باید مناسب باشد. بین ورزش و ساعت خواب شما باید دست‌کم سه ساعت فاصله باشد و …

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.