اولین روزنامه را چه کسی منتشر کرد؟

0

اولین روزنامه‌­ها شباهتی به روزنامه­ ‌های امروزی نداشتند. آن­ها بیشتر به شکل نامه‌هایی بودند که اختیار در آن­ها درج می‌شد. در قرن پنجم قبل از میلاد افرادی در روم باستان زندگی می‌کردند که خبرهای مهم را به صورت نامه­هایی برای کسانی که دور از مرکز حکومت بودند، می‌فرستادند. در سال ۶۰ قبل از میلاد، چیزی شبیه روزنامه­های امروزی، توسط ژولیوس سزار منتشر گردید. وی دولت را واداشت که بولتن روزانه را برای نصب در میدان عمومی شهر نصب نماید که بیشتر مربوط به آگهی­های دولتی بود و آن را «acta Diurna» می­نامیدند، که به معنی وقایع روزانه بود.

یکی از نیازهای ضروری برای دریافت سریع اخبار در زمان گذشته، برای مشاغل مهم بود. شخصیت‌ها بایست ناگزیر می­دانستند که چه وقایع مهمی در کشور روی داده است. بنابراین یکی از اولین روزنامه­ها در قرن ۱۶ به وسیله فوگرز از یک خانواده مشهور آلمانی صاحب بانک‌های بین‌المللی منتشر گردید. در حقیقت آن­ها سیستمی را به وجود آوردند که خبرها را به صورت معتبر و قابل اطمینان جمع­آوری و منتشر می‌کردند.

در همین زمان در شهر ونیز مردم مبلغ یک «گازتا» را بابت دریافت اخبار روزانه به دولت پرداخت می‌کردند. این سیستم خبررسانی، نوشته­های خبری به نام داشت.

اولین روزنامه که به صورت مرتب و در لندن منتشر شد، مخبر یا خبررسان نام داشت. بیشتر نشریات در گذشته تنها یکبار در هفته منتشر می­شدند. زیرا سیستم جمع­آوری خبر و نیز چاپ نمی­توانست سریع انجام شود.

نخستین روزنامه آمریکایی به سال ۱۹۶۰ در شهر بوستون با نام رویدادهای عمومی منتشر شد، ولی دیری نپایید که حکمران شهر جلوی انتشار آن را گرفت.

بنجامین فرانکلین از سال ۱۷۲۹ تا سال ۱۷۶۵ به مدت ۳۶ سال، نشریه پنسیلوانیا را منتشر کرد. مردم چنان در چاپ روزنامه و اطلاع از اخبار اشتیاق از خود نشان می‌دادند که در زمان انقلاب آمریکا، تعداد ۳۷۰ نشریه در ایالات مختلف چاپ می‌شد. یکی از مشهورترین و پرتیراژترین این روزنامه­ها که تا به حال به چاپ رسیده، روزنامه تایمز لندن می­باشد که چاپ آن از سال ۱۷۸۵ آغاز شده به طوری که روزانه به طور عمومی نگاشته می­شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.