یک ایده خوب قابل تقلید توسط ما: کتاب گویا (صوتی) ۱۲ دقیقه‌ای

0

تقریباً در مدت زمانی که برای پختن یک تخم‌مرغ نیاز داریم، می‌توانید با چکیده یک کتاب آشنا شوید. می‌توانید همه آن‌ها و موارد دیگر را در کتابخانه میکرو کتاب ۱۲min بخوانید.

خیلی‌ها فکر می‌کنند که ارائه یک کتاب در ۱۲ دقیقه ممکن تیست. واقعیتش هم این است که اگر کتابخوان حرفه‌ای باشید و وقت لازم داشته باشید، باید کتاب را خودتان بخوانید و خودتان ذره ذره معلومات آن را کشف کنید.

اما وقتی پای واقع‌بینی پیش می‌آید، می‌بینیم که اینقدر وقت برای کتاب خواندن نداریم و در عین حال دقایق تلف شده زیادی داریم. پس اینجاست که ایده ارائه کتاب‌های خلاصه‌شده، آن هم در ۱۲ دقیقه شکل گرفت.

بر اساس یک نظرسنجی که توسط اداره آمار آمریکا انجام شده، آمریکایی‌ها کمی بیش از ۱۶ دقیقه در روز کتاب می‌خوانند.چ

کتاب‌های میکرو کتاب‌هایی هستند که شالوده یک کتاب را برای شما پیان می‌کنند. در ایران هم کتاب‌های میکرو و تلخیص شده به صورت پراکنده وجود دارند. منتها مشکل این است که فن خلاصه‌نویسی و گویا نوشتن و نیز پدیدآورنده شدن در زمینه کتاب اصلا رشد نکرده است.

اما کتابخانه ۱۲ دقیقه‌ای، سایتی است که گرچه برای کاربر ایرانی طراحی نشده؛ اما ایده‌ای از یک کار مشابه به دست می‌دهد. بیش از ۱۸۰۰ کتاب خرد غیرداستانی در ۲۴ دسته مختلف گردآوری کرده است. با موضوعاتی از تاریخ گرفته تا مسائل امروزی و خودیاری.

نسخه‌های جدیدتری مانند کتاب هنر ظریف بی‌خیالی The Subtle Art of Not Giving a F*ck و همچنین برخی از آثار کلاسیک در آن وجود دارد. می‌توانید در حین رانندگی به آنها گوش دهید، یا آن‌ها را در حساب Kindle خود دانلود کنید تا در اوقات فراغت خود مرور کنید.

در ایران پادکست کتاب زیاد است. کتاب‌های گویای کامل پولی هم خوشبختانه زیاد هستند. اما اینکه تعداد زیادی کتاب به دربخور در یک ربع ساعت برای ما تر و تمیز روایت بشوند، چیزی است که فعلا رخ نداده است.

استقابل کاربران از این کتابخانه خوب بوده است. این کتابخانه در ضمن رایگان نیست. اما بهای استفاده آن برای شهروندان امریکایی به نظر اندک می‌آید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.