چگونه پول پس انداز کنیم؟ – یک راهبرد ساده دومرحله‌ای

0

پس‌انداز کردن پول مثل تمرین ورزش کردن یا درست غذا خوردن است – – گفتن آن راحت‌تر از انجام دادنش است. دانشمند رفتاری، وندی دلا رزا، این فرآیند را با دو نکته سریع، ساده می‌کند که می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف‌تان کمک کند.

همه این ضرب‌المثل قدیمی تکراری به گوش‌شان رسیده که: اول پس‌انداز، بعد خرج! اما این ضرب المثل، جزییاتِ مفید بسیاری، کم دارد. چطور باید پیش از هر چیزی پس‌انداز کرد؟ خب، شما را با تغییراتی که می‌توانید انجام‌دهید، راهنمایی‌ می‌کنم تا استراتژی پس‌اندازتان بهبود یابد.

( پول و ذهن شما نوشته وندی دلا روزا )

ابتدا و پیش از هرچیزی هربار روی یک هدف تمرکز کنید. معمولا، ما به داشتن اهداف پس‌انداز چندگانه می‌اندیشیم برای چندین‌چیز. ما یک صندوق پس‌انداز اضطراری داریم، یکی برای تعطیلات یکی برای عروسی، یکی هم برای اتومبیل … اما پژوهشی عالی پیشرفت پس‌انداز افراد را مقایسه کرده است وقتی آنها یک هدف پس‌انداز دارند در مقایسه با پنج هدف پس‌انداز. و مشخص شد وقتی شرکت‌کنندگان یک هدف پس‌انداز دارند، بیشتر از وقتی که پنج هدف دارند، پس‌انداز می‌کنند. پژوهش نشادن داد که اگر پیشرفتی فقط در یکی از حساب‌های پس‌اندازتان داشتید، تصور می‌کنید در همه آن اهدافتان پیشرفت داشته‌اید. مثل وظایف چندگانه کاری، تقسیم کردن توجه شما بین چند هدف پس‌اندازی اصلا کارآمد نیست.

اکنون، این بدان معنا نیست که این تنها هدف پس‌اندازی شما باشد؛ در طول زندگی اهداف بیشتری خواهید داشت. اما می‌خواهم درباره یک چیز فکر کنید که قصد دارید طی شش ماه تا یک سال آینده فقط روی همان تمرکز کنید با حساب پس‌انداز ضروری‌تان شروع کنید، ولو اینکه ۵۰۰ دلار یا ۶۰۰ دلار هزینه متوسط تعمیر یک خودرو باشد، و از آن نقطه شروع کنید.

حال که هدف اصلی پس‌اندازتان را در ذهن دارید، بیایید روی کمک به افزایش میزان پس‌اندازتان تمرکز کنیم. استراتژی اصلی پس‌انداز شما باید این باشد که از یادآوری پس‌انداز داشتن مبلغ اندکی در هر ماه تغییر کند به اینکه به طور خودکار درصدی از درآمد خود را پس‌انداز کنید، هر زمانی که درآمدی داشتید.

حالا برخی افراد توصیه میکنند که ۱۰،۱۵ یا حتی ۲۰ درصد درآمدتان را ذخیره کنید، اما مقدارش اصلا مهم نیست. شما به وضعیت مالی خود واقفید. شما خودتان می‌دانید که چقدر ماهانه می‌توانید پس‌انداز کنید. ترفند اصلی قضیه این است که تامین‌کننده‌ای بیابید تا امکان ایجاد برنامه‌‌ خودکارِ پس‌انداز به شما بدهد تا دیگر مجبور نباشید به آن مجددا فکر کنید. رویکرد «تنظیمش کن و فراموشش کن» آمده که به شما درپس‌انداز بیشتر کمک کند. پژوهشگران بر این باورند که سیستم‌های منفعلی همچون این، به این دلیل موفقند که با گرایش ما نسبت به سکون سازگارند. لازم نیست هر انتقال بعدی را به صورت دستی انجام دهید، و وسوسه نمی‌شوید که اندکی پا پس بکشید هر بار که انتقال پس‌اندازی انجام‌می‌دهید، از شما می‌خواهم اکنون زمانی برای یافتن تامین‌کننده مناسب اختصاص دهید. به اپ‌استور بروید و برنامه را دانلود کنید و برنامه خودکار پس‌انداز خود را تنظیم کنید.

اگر این دو تغییر جزئی را اعمال کنید — هربار روی یک هدف پس‌اندازی تمرکز کنید و پس‌انداز‌هایتان را خودکار کنید — باید موفق شوید، حتی اگر فکرنکنید آنقدرها پول دارید پس‌انداز می‌کنید. آسانتر از آن است که به‌نظر می‌رسد خب به همین راحتی. حالا ضرب‌المثل قدیمی «اول پس‌انداز، بعد خرج‌» را ابهام‌زدایی کردیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.