فایده گفت‌و‌گو با دوستانتان برای پس‌انداز پول

0

چه چیزی شهروندان انگلیسی را به شور آورد که خراج خود را سر زمان پراخت کنند؟ و چه دستاوردی در سن‌دیگو چرایی کاهش بهره‌‌گیری شهروندان از نیرو شد؟ آن‌ها یاد گرفتند که همسایگانشان این کار را انجام می‌دهند. وندی دِ لا روزا، روانشناس رفتاری، از نیروی شگفت آور همسالان ما و اینکه چگونه می‌توانیم از آن برای بهبود منش‌های پولی خود بهره ببریم، سخن می‌گوید.

دگرگون ساختن رفتار پولی مردم سخت است، ولی شدنی است‌.

[دارایی شما، اندیشه شما همراه با وندی دِ لا روزا]

یک شرکت که به دنبال کاهش بهره‌گیری از نیرو در سن‌دیگو بود تلاش کرد رفتارهای مردم را با بهره‌گیری از نشانه‌ها و یک گزاره کلیدی دگرگون سازد. به راستی، آن گزاره چه بوده است؟ خب، آشکار شد نشانه‌هایی که درباره پاسداری از زیستگاه یا مراقبت از نژاد آینده یا نشانه‌هایی که بر اندازه پول پس‌اندازی مردم نگرش داشتند در کاهش بهره‌گیری کاربران از نیرو کارآمد نبوده‌اند. به‌جای آن، پیامی که بهترین کارکرد را داشت یک پیام ساده بوده که می‌گفت: «بیشتر همسایگان شما برای کاهش بهره‌گیری از نیرو روزانه دست به کارند.»

پیامی یکسان با نگرش بر آنچه همسایگان ما انجام می‌دهند در انگلستان به کار گرفته شد تا خراج‌دهندگان انگلیسی را در پرداخت به موقع خراجشان تشویق کند. این دگرگونی ساده، با نگرش به آنچه دیگران انجام می‌دهند، به افزایش انباشته‌ها نزدیک به ۲۹ درصد انجامید.

رابرت شالدینی، روانشناسی که بر روی این دو پژوهش کار کرده است، این پدیده را «پایستن همبودین» نامیده است‌. او می‌‌گوید: مردم برای رهنمود کردن رفتارشان به آنچه دیگران انجام می‌دهند، می‌نگرند‌. پس، جای شگفتی نیست، که بسیاری از تصمیم‌های پولی ما بر آنچه دیگران کرده‌اند، بنا شده است. و متاسفانه، چیزی که ما بیشتر می‌بینیم رفتار هزینه‌ای دیگر مردم است نه رفتار پس‌اندازی آن‌ها. به سادگی درمی‌یابید اگر دوستتان به گشت و گذار می‌رود یا خودروی نو یا یک جفت کفش شیک خریداری می‌کند. و با بهره‌گیری از رسانه‌های گروهی، می‌توانید منش‌های خرید مردم سرشناس و پولدار را زیر نظر بگیرید. حال، اگر کسی در بخت‌آزمایی برنده شود،

چشمداشت ما این است که بیشتر هزینه کنند و آن‌ها نیز چنین می‌کنند آنچه شگفت‌انگیز است چیزی است که برای همسایگان آن‌ها رخ می‌دهد. یک پژوهش تازه نشان داده است که همسایگان نزدیک برندگان بخت‌آزمایی بیشتر وام می‌گیرند، پول بیشتری را برای کالاها هزینه می‌کنند و سرانجام ورشکسته می‌شوند. گویا، هرچه برد برنده بخت‌آزمایی بزرگتر باشد، اندازه ورشکستگی در میان همسایگان آن‌ها نیز بزرگتر است. به درستی که، رفتار برنده بخت‌آزمایی همسایگان خود را از بین می‌برد‌.

ما همواره از هزینه‌های ‌کاربران آگاه هستیم ولی از آنچه آگاه نیستیم رفتارهای پس‌انداز مردم است‌. پس بریم از آن پرده برداریم. می‌توانید با چندی از دوستان خود آغاز کنید. به‌جای پرسیدن دوچرخه نو را از کجا خریده‌اند یا بهترین زمان برای سفر به فرانسه، از آن‌ها بپرسید که آیا وامشان را پرداخته‌اند یا آیا سرمایه‌ای برای روز نیاز دارند یا آیا وام دانشجویی خود را پرداخت کرده‌اند به آن‌ها درباره جایگاه دارایی خود بگویید.

برای اینکه این کار را همه‌گیر کنید، من شما را به جشن گرفتن برای پرداخت بدهی‌های خود فرا می‌خوانم. شاید ویدیوی آن زن خرسند را که سرگرم پایکوبی است، دیده باشید کسی که بیش از۲۰۰,۰۰۰ دلار بدهی دانشجویی خود را پرداخت کرده بود. او توانست به این جایگاه ارزشمند و شگفت‌انگیز دست یابد زیرا آنقدر دلیر بود که از همکاران و همسالان خود در کار بپرسد چه اندازه درآمد دارند، با یادآوری کردن هزاران دلاری که از دست داده است، و پیدا کردن ‌کاری که نرخ دادگرانه‌ی بازار بتواند آن را بپردازد.

من گمان می‌کنم این ویدیو بدنام شده است زیرا بیشتر زمان‌ها درنمی‌یابیم که مردم چه چیزی را پس‌انداز کرده‌اند و چگونه آن را انجام می‌دهند. ولی نباید آنچنان کمیاب باشد. با روی آوردن به همراه دوستان خود، می‌توانید این روش را بسازید به یاد دارم زمانی‌‌که وام دانشجویی‌ام را پرداختم ای کاش آن جایگاه ارزنده را با دوستانم جشن می‌گرفتم. ولی در آن زمان، گویا مغزم شست‌و‌شو داده شده بود و گمان می‌کردم که گفت‌وگو با دوستانم درباره پول نباید انجام شود و آن‌را ترسناک می‌دانستم. همچون من نباشید. همین امروز گفت‌وگو را آغاز کنید.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که پیوند‌های گروهی ما را تندرست‌ نگه می‌دارند زمانش رسیده پیوند‌های گروهی خود را به دست بگیرید همچنین برای نیرومند ساختن آمادگی پولی خود. خودِ آینده شما سپاسگزارتان خواهد بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.